Cez 17 miliónov malých detí mladších ako dvanásť mesiacov žije v oblastiach sveta, ktoré viac ako šesťnásobne prekračujú limity pre znečistenie ovzdušia, uviedol detský fond organizácie OSN, UNICEF. Práve smog a znečistený vzduch však podľa predstavenej štúdie znamená podstatné riziko pre správny vývoj detského mozgu, zasiahnuté deti preto pravidelne dosahujú horšie výsledky, než ich spolužiaci vyrastajúci v neznečistenom ovzduší.

 „Nielen že znečistené ovzdušie poškodzuje detské pľúca, ale tiež môže permanentne poškodiť aj vývoj detského mozgu a tým pádom aj budúcnosti týchto detí,“ hovorí v tlačovej správe výkonný riaditeľ fondu UNICEF Anthony Lake. „Ak by sme viac chránili deti pred smogom a znečisteným vzduchom, tak by to pomohlo nielen im, ale aj celej spoločnosti. Znížili by sa totiž výdavky zdravotného systému, zvýšila ich produktivita a existovalo by čistejšie a zdravšie prostredie pre všetkých, „dodáva Lake.

Podľa dát UNICEFu sa najviac takto postihnutých detí, 12,2 milióna, nachádza v južnej Ázii, ďalšie štyri milióny ich je vo východnej Ázii a v Pacifiku.

Štúdia UNICEF varuje, že „našla súvislosť medzi znečisteným ovzduším a kognitívnymi výstupy detí vrátane verbálnej a neverbálnej inteligencie a pamäti, znížených výsledkov v školských testoch, priemeru školských známok a ďalších problémov.“

 UNICEF varuje, že vzhľadom na súčasný trend urbanizácie je pravdepodobné, že v budúcnosti bude týmto negatívnym fenoménom ohrozených ešte viac detí. Ako prevenciu pred znečisteným ovzduším odporúča, aby deti nosili filtračné masky a necestovali mestom počas najvyššej koncentrácie škodlivín v ovzduší.

 Podľa separátnej štúdie miera znečistenia prostredia na severe Číny spôsobuje skrátenie života tamojších obyvateľov až o tri roky. Britská štúdia zase zistila, že znečistený vzduch v britských mestách vedie k nižšej pôrodnej váhe, a tým pádom vyššiu úmrtnosti novorodencov a väčšiemu výskytu komplikácií počas života, informuje server BBC.

 

Zdroj: Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *