Aj keď sa to možno nezdá, tak Slovensko môžeme zaradiť ku krajinám, ktoré svojim vypestovaným viničom a jeho následnou úpravou patria k tomu lepšiemu, čo sa v Európe nachádza. Nájdeme tu viaceré vinohradnícke regióny s vínnymi cestami. A práve na nich môžete ochutnať medailami ocenené vína, či už ide o ľahké biele, ružové, červené alebo sladké ako med z tokajskej oblasti.

Vínne oblasti sa nenachádzajú len na juhu a západe Slovenska, kde je najteplejšie podnebie, ale nájdete ich aj na východe Slovenska. V Košickom kraji sa nachádza okres Trebišov, v ktorom je situovaná oblasť Tokaj. A práve tu vzniká víno, ktoré je pre Slovensko jedným z najvýznamnejších v celosvetovom meradle. Poďme si predstaviť slovenské vínne oblasti, ktoré potešia nejedného fanúšika kvalitného vínka.

Malokarpatská vínna cesta

Na západnom Slovensku v okolí Malých Karpát sa nachádzajú obce, ktoré nesú prívlastok „vinohradnícke“. Niet sa čomu čudovať, pretože takmer v každej obci sú obrovské vinice plné chutného hrozna. Rozlohou je táto oblasť považovaná za najväčšiu, ale zároveň aj najvýznamnejšiu na Slovensku. Aby ste si túto Malokarpatskú vínnu cestu vedeli predstaviť detailnejšie, tak sa nachádza v okolí bývalých kráľovských miest, teda od Bratislavy cez Svätý Jur, Pezinok, Modru a končí sa pri Trnave. Vinohradnícku oblasť tvorí tucet rajónov s katastrami 120 vinohradníckych obcí, v ktorom sa pestujú biele muškátové odrody ako Rizling vlašský, rýnsky, Veltlínske zelené a Burgundské biele. Z modrých odrôd hrozna to je najmä Frankovka modrá a Svätovavrinecké. Preto je zrejmé, že z tohto regiónu pochádzajú známe vínne značky ako Chowaniec, Krajčírovič z okolia Svätého Jura, pezinské značky Matyšák, Hacaj, Ludvik či modriansky Chateau Modra. V Trnave sa zas nájdu známe značky ako Mrva & Stanko, či vinárstvo Terra Parna zo Suchej nad Parnou. Návštevníkov vínneho regiónu zaujmú aj vinárne či podzemné pivnice premenené na „vínne sklípky“. Najrozsiahlejšie pivnice plné kvalitného vínka vypestovaného v tomto okolí sa nachádzajú pri hrade Červený Kameň. Nezabudnite, že práve v tejto oblasti sa oplatí ochutnať tradičné Orešianske červené alebo si doprajte pohárik Modrého portugalu priamo vo vinotéke na Smolenickom zámku. Okolie Trnavy je bohaté na rôznorodú architektúru, ale rovnako v sebe skrýva aj bohatú dávku histórie a krásnej prírody. Preto neváhajte a tento kúsok kraja navštívte v čase, keď sa v okolí hradu Červený Kameň alebo v blízkosti Smolenického zámku konajú vínne slávnosti, aby ste mohli „okoštovať“ miestne vínne klenoty.

Južnoslovenská vinohradnícka oblasť

V povodí Dunaja a rieky Hron v nadmorskej výške okolo 140 metrov nad morom sa  na nížinnej rovine rozprestiera Južnoslovenská vinohradnícka oblasť. Do tejto vinohradníckej oblasti na juhu Slovenska spadá osem rajónov so 114 obcami. Vo viniciach sa najčastejšie vyskytujú odrody ako Rizling vlašský, rýnsky, ale aj Burgundské biele či Chardonnay. Z modrých odrôd sú to predovšetkým Cabernet Sauvignon a Frankovka modrá.

Teplé podnebie v okrese Komárno poskytuje skvelé podmienky pre pestovanie i iných odrôd. Obľúbené sú Veltínske zelené, modrá odroda Svätovavrineckého či Silvánske zelené. Viniču sa v teplých podmienkach na juhu Slovenska darí, preto nie je výnimkou, že tu takmer v každej záhrade nájdete aspoň zopár kriakov, ktoré sú počas leta a skorej jesene obsiate množstvom strapcov sladkého viniča.

Nitrianska vinohradnícka oblasť

V bezprostrednej blízkosti pohoria Tribeč a na severnom okraji Podunajskej nížiny sa rozkladajú vinohrady, ktoré patria do Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Spadá do nej deväť rajónov so 159 vinohradníckymi obcami. Táto oblasť v sebe zahŕňa kúsok Slovenska smerom od Nitry cez Zlaté Moravce, Vráble až po Levice. Vo vinohradoch nájdete najlepšie muštové odrody ako sú Burgundské biele a sivé, Chardonnay, Sauvignon, Feteasca regala a z modrých odrôd sú to Cabernet Sauvignon a Frankovka modrá. Vo viniciach sa stretnete aj s odrodami ako sú Tramín červený, Svätovavrinecké či Veltlínske zelené.

Stredoslovenská vinohradnícka oblasť

Zo západu Slovenska sa teraz presunieme do strednej časti, presnejšie na juh stredného Slovenska a okolia Rimavskej Soboty. Túto vinohradnícku oblasť na hranici s Maďarskom tvorí 7 vinohradníckych rajónov so 107 vinohradníckymi obcami. Raritou v tomto kraji sú vinohradnícke domčeky v lokalite Stará hora pri obci Sebechleby. Nachádza sa tu približne stovka domčekov z 18. a 19. storočia, ktoré sú už dnes súčasťou pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry. Okrem tejto jedinečnej a raritnej oblasti si tu môžete vychutnať skvelé druhy vín. V rozsiahlych viniciach sa pestujú najmä biele odrody viniča ako Burgundské biele, Rizling vlašský a rýnsky, ale aj Müller-Thurgau. Pomenej sa tu už vyskytuje odroda Dievčieho hrozna. Červené vína sa vyrábajú predovšetkým z modrých odrôd Svätovavrineckého a Frankovky modrej.

Vinohradnícka oblasť Tokaj

Viete, ktoré víno v minulosti nechýbalo ani na jednom kráľovskom a panovníckom stole v Európe? Bolo to práve tokajské víno, ktoré nesie prívlastok „víno kráľov.“ Tokajská oblasť na Slovensku sa začína v meste Trebišov. Výmerou je síce táto oblasť najmenšia, ale rozhodne nezaostáva svojou kvalitou za ostatnými vinohradníckymi oblasťami Slovenska. Tvorí ju dovedna sedem obcí trebišovského okresu. Na tejto vínnej ceste sa ponúkajú najmä vína, ktoré pochádzajú z jednej z tokajských odrôd. Medzi tie najznámejšie patrí troj- až šesťputňový Tokajský výber, ktorý získal už nejedno zahraničné ocenenie. Podobne ako pri Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, kde sa v Starej hore nachádzali historické domčeky, tak aj v tomto okolí sa vyskytuje niečo jedinečné. Ide o stredoveké tokajské pivnice, ktoré sú vytesané do sopečných hornín. Ich vek sa datuje do obdobia tureckých vojen a slúžili ako úkryty pred lúpežnými vojskami. Ich hĺbka dosahuje 8 – 16 metrov. Tie najznámejšie pivničky nájdete v obciach Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa či Viničky. Okrem ochutnávok kvalitného vínka sú v týchto priestoroch vytvorené aj gastroprevádzky, preto si tu môžete vychutnať  regionálne dobroty.

Už slávny grécky spisovateľ Plutarchos o víne povedal: „Víno je medzi nápojmi najušľachtilejšie, medzi liekmi najchutnejšie a medzi pokrmami najpríjemnejšie.“ Preto netreba váhať a počas týchto sychravých jesenných dní si dopriať dúšok kvalitného vínka zo slovenských viníc. A keď neviete, kde sa vybrať na krátky sobotný či nedeľný výlet, tak zablúďte do jednej z vínnych oblastí, ktoré sa u nás nachádzajú.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *