Slovenské klenoty v UNESCU: Banská Štiavnica

25. novembra 2021

Slovensko je krásna krajina plná jedinečných krás. Tento fakt ocenili aj ľudia, ktorí zaraďujú rôzne pamiatky, tradície či neopakovateľné lokality na zoznam svetových dedičstiev UNESCO. Dnes vám priblížime krásne banícke mesto Banská Štiavnica. 

Toto malebné stredoslovenské mesto bolo na zoznam zapísané v roku 1993. Známe je okrem iného stáročnou ťažbou kovov (najmä striebra), významnou banskou legislatívou či akademickou tradíciou. Medzi mestské pamiatkové rezervácie patrí už od roku 1950 a patrí do chránenej krajinnej oblasti Štiavnické Vrchy.

História plná zlata

Osud mesta Banská Štiavnica je úzko spätý s bohatými nálezmi drahých kovov, najmä striebornej rudy.

repasovanie techniky
Čo predstavuje ponuka repasovanej výpočtovej techniky?

Pri vyššom náraste cien predpokladáme obozretnejšie nákupné správanie. Záujemca si precíznejšie vyberá, porovnáva a hodnotí v rámci rovnakej triedy modelov. ...

Územie mesta bolo osídlené Keltmi už v 3. – 2. storočí pred Kr., ktorí tu ťažili zlato. Z roku 1156 je najstaršia písomná zmienka o meste, ktoré sa spomína ako terra banensium – zem baníkov. Mestské privilégiá dostala Banská Bystrica v roku 1238, čo ju zaraďuje medzi najstaršie na Slovensku. Technická revolúcia tu nastala práve v 13. storočí, keď sem prišli obyvatelia zo Saska a Tirolska so svojou banskou technológiou. Dodnes platí aj prvý banský zákon z roku 1466, v ktorom sú presne stanovené stavebné postupy baní, spôsob dolovania a iné. V 16. storočí nastal v meste problém s podzemnou vodou a tu vstupuje do dejín jeden génius Matej Kornel Hell. Ten navrhol Františkovi II., aby nezatváral bane. Naopak vymyslel nápad, ktorý bol predchodcom dnešných tájch.  Dostal totiž povolenie na stavbu vodnej nádrže Vindšachta (tajcha) a voda z nádrže poháňala 7 čerpadiel. . V roku 1735 sa v meste zakladá prvá banská škola, kde vyrastali mladí baníci. Výučba mala teóriu a prax. V zimných mesiacoch sa žiaci učili teóriu a v letných išli do bane, kde získavali prax v povolaní. V roku 1763 vznikol v Banskej Bystrici ďalší svetový unikát – Prvá banská vysoká škola, ktorá bola považovaná za prvú technickú vysokú školu na svete.

Banská Štiavnica je plná krásnych pamiatok (Mestská pamiatková rezervácia zahŕňa celkom 360 budov), ktoré dopĺňa okúzľujúca okolitá príroda. V meste sa odohráva aj množstvo kultúrnych podujatí a na návštevníkov čakajú aj mnohé kvalitné reštaurácie či rodinné penzióny. Na jej návštevu určite nikdy nezabudnete!

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*