Rakovina prsníka je jedným z najčastejších onkologických ochorení u žien na celom svete. Avšak, aj keď je to náročná diagnóza, mnoho žien túto chorobu prekonalo a žije šťastný a zdravý život. Dôvodom sú kroky, ktorým je v tejto situácii dôležité venovať náležitú pozornosť.

Prevencia je základ

Prevencia je nielen v boji proti rakovine prsníka kľúčovým prvkom. Mnohým iným zdravotným komplikáciám je práve vďaka nej možné predísť. Aby, to teda platilo aj v tejto situácii, oplatí sa myslieť na:

  • Pravidelné skríningy: Nakoľko nie je rakovina prsníka vo svojich prvých štádiách navonok ani na pocit viditeľným ochorením, je dobré využiť na tento účel moderné prístroje, ktoré vedia zdroj rakoviny v tele dobre detegovať. Veľmi nápomocný je v tomto smere napríklad skríning prsníka, ktorý dokáže rakovinu odhaliť ešte v jej rannom štádiu, na základe čoho je potom liečba efektívnejšia. Ak sa teda chcete vyhnúť riziku, spoľahlivý ultrazvuk prsníka Bratislava by ste nemali po určitom veku odkladať.
  • Zdravá strava a cvičenie: V rámci prevencie zohráva dôležitú úlohu aj dobrá strava a cvičenie. Konzumujte ovocie, zeleninu a potraviny bohaté na antioxidanty. Pravidelné cvičenie môže tiež pomôcť udržať váš imunitný systém silný.
  • Informácie o možných o rizikách: Pomôcť môže aj poznanie rizikových faktorov, akým je napríklad rodinná anamnéza rakoviny prsníka, čo je nutné konzultovať so svojím odborným lekárom.

Správna liečba a podpora

Ak sa vám napriek všetkej snahe rakovina prsníka predsa len potvrdí, dôležité je absolvovať správnu liečbu a podporu, ktorá spočíva v nasledujúcich krokoch:

  • Chirurgická liečba: V niektorých prípadoch je potrebné priame odstránenie nádoru. Objednať sa preto včas a on-line na prvé vyšetrenie v najbližšej chirurgickej ambulancii Dubnica nad Váhom je veľmi dôležité!
  • Rádioterapia a chemoterapia: V závislosti od štádia ochorenia môže byť potrebná aj rádio alebo chemoterapia.

Veľmi dôležité sú aj tieto kroky:

  • Posilnenie imunity: V prípade úspešného zvládania liečby tohto ochorenia zohráva dôležitú úlohu aj správne posilnenie imunity. Konzultujte preto so svojím lekárom, ako môžete zvýšiť obranyschopnosť svojho tela.
  • Psychická podpora: Rakovina je emocionálne náročná diagnóza. Hľadajte preto aj podporu od rodiny, priateľov a odborníkov na duševné zdravie.

Rakovina prsníka je veľmi vážna diagnóza, avšak množstvo vyliečených žien z praxe je najlepším dôkazom toho, že pri správnom prístupe sa dá aj tento boj zvládnuť. Tak to nevzdávajte.

Zdroj obrázka: Gorodenkoff/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *