Shelbiovci alias Peaky Blinders štartujú 5. sériu

29. augusta 2019

Fanúšikovia skvelého britského seriálu o Tommym Shlebym a jeho rodine sa dočkali piatej série. Prvý diel mal premiéru 25. augusta.

A je to tu! Jeden z najúspešnejších seriálov posledných rokov Peaky Blinders pred pár dňami odštartoval svoju piatu sériu. Tešiť sa tak môžete na ďalších šesť skvelých epizód, v ktorých sa rodina hlavného hrdinu Tommyho Shelbyho bude opäť snažiť prežiť v ťažkých dobách zmenami sa premietajúcej Británii často za hranou zákona. Už posledný diel štvrtej série nám ukázal, že dej sa bude uberať rapídne odlišným smerom. Charizmatický birminghamský gangster si to namieril priamo do parlamentu, čo sľubuje nové a nové zápletky.

Ako sme sa dozvedeli ešte pred premiérou nového dielu (ktorý ste už mali v čase čítania tohto článku možnosť vidieť), Tommy sa dostane do rozporu aj s britskými fašistami, na ktorých čele vládne Owald Mosley (Sam Claflin). Tešiť sa tak nemusíme len na obyčajné pouličné bitky, priestor dostanú aj politické zmeny či pokusy o nich z dôvodu Veľkej hospodárskej krízy. Práve toto obdobie nás bude sprevádzať piatou sériou (1926-1929). Čo sa týka hereckého predstavenia, najviac sa tešíme na premiérovú účasť v rámci Peaky Blinders zo strany Anya Taylor-Joy. Tú ste mali možnosť vidieť napríklad v horore Čarodejnica či Split a Glass.

Peaky Bilders bol pouličný gang z mesta Birmingham v Anglicku. Bol aktívny na konci devätnásteho a v menšej miere na začiatku dvadsiateho storočia, pred začiatkom prvej svetovej vojny. Peaky Blinders bol jedným z mnohých mestských mládežníckych gangov v tejto ére. Skupinu tvorili hlavne mladí nezamestnaní muži. Svoj spoločenský význam potvrdzovali lúpežou, násilím, politickými vplyvmi a kontrolou hazardných hier.

Členovia tohto gangu nosili korporátny oblek, ktorý zahŕňal bundy na mieru, kabáty s manžetami, vesty s gombíkmi, hodvábne šatky, zvonček, kožené topánky a špičaté ploché čiapky. Gang bol vysoko organizovaný s vlastnými hierarchickými systémami. Držali si moc takmer dvadsať rokov, až do roku 1910, keď boli predbehnutí väčším gangom, Birmingham Boys, vedeným Billym Kimberom. Napriek tomu, že zmizli v tridsiatych rokoch minulého storočia, ich názov „Peaky Blinders“ sa stal slangovým termínom pre akýkoľvek pouličný gang v Birminghame.

Čo ste nevedeli o seriáli Peaky Blinders

  • Aj keď je predstaviteľ Tommyho Shelbyho nefajčiar, v seriáli vyfajčí viac ako 4000 cigariet. Írske cigarety bez filtru značky Sweet Afton, ktoré pravidelne vdychuje do pľúc, boli v predaji od roku 1919 do roku 2011
  • Seriál sa natáčal v Birminghame, Bradforde, Leeds, Dudley a Liverpoole
  • Veľkej popularite sa tešia soundtracky jednotlivých sérií, v ktorých si môžete vypočuť pesničky od Nicky Cave and the Bad Seeds či White Stripes
  • Mnohí britskí diváci sa sťažovali, že akcent niektorých postáv je skôr liverpoolsky (Merseyside) ako birminghamský (Brummie) či írsky (Wooke)
  • Thomas Shelby používa zbraň Webley Mk. VI ráže 455 Webley

Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*