Už pred tridsiatimi rokmi prišli švédski sexuológovia na to, že sexuálne aktívni muži žijú dlhšie ako ich pasívnejší vrstovníci. Skúmali  sexuálne návyky 166 mužov z mesta Göteborg vo veku 70 rokov. Po piatich rokoch zistili, že muži, ktorí už neviedli v tomto veku aktívny sexuálny život, zomierali skôr.

U rovnako starých žien sa im podobnú súvislosť nepodarilo dokázať. Zdôvodnili to tým, že kým erektilná disfunkcia, ktorá je najčastejšou príčinou sexuálnej abstinencie u mužov má často súvislosť s kardiovaskulárnymi ochoreniami, u žien nedostatok sexu často nijako nesúvisí s ich zdravotným stavom.

sex

Koncom deväťdesiatych rokov zverejnil výskumný tím epidemiológa Georga Daveyho Smitha z Univerzity Bristol  výsledky veľmi podobnej štúdie, ktorá skúmala súvislosť medzi sexuálnou aktivitou a zdravotným stavom u 918 mužov vo veku od 45 do 59 rokov.

Po desiatich rokoch výskumníci zistili, že z ich respondentov zomrelo 150, z toho 67 na kardiovaskulárne choroby a 83 na iné príčiny.

Medzi mŕtvymi boli vo výraznej prevahe muži, ktorí mali menej ako dva orgazmy týždenne. U mužov, ktorí prežívali sexuálne uspokojenie dva a viackrát týždenne bolo riziko úmrtnosti o polovicu nižšie ako u ich pasívnejších vrstovníkov.

Sex ako prevencia

Sex je účinným prostriedkom na ozdravenie ľudského organizmu, čo automaticky vedie k dlhšiemu životu.

Tepová frekvencia a tlak sa dostávajú pri sexuálnom akte na hodnoty, ktoré zodpovedajú rezkému prechádzkovému tempu, presne takému, aké lekári odporúčajú ako prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.

Jannini okrem toho upozorňuje na pozitívny vplyv hormónov, ktoré sa vyplavujú pri pohlavnom styku. U mužov ide najmä o testosterón, ktorý v ich tele pôsobí okrem iného aj ako prirodzené antidepresívum. Zároveň zohráva pozitívnu úlohu pri prevencii rakoviny prostaty, pľúc a čriev.

Muži, ktorí majú nízku hladinu tohto pohlavného hormónu v krvi sú podľa Janniniho náchylnejší voči týmto ochoreniam.

Zdraví v stabilnom vzťahu

U žien zohráva významnú úlohu v ich zdravotnom stave hormón oxytocín, ktorý sa v ich tele vyplavuje po orgazme, podobne ako pri dojčení. Podľa niektorých štúdií zohráva pozitívnu úlohu v prevencii rakoviny prsníka.

Jannini však zároveň upozorňuje na fakt, že pozitívny vplyv sexuality na zdravie zaznamenal len u ľudí, ktorí žili v stabilných partnerstvách. Tí, ktorí často striedajú partnerov, zažívajú podľa neho stres, ktorý sa naopak prejavuje negatívne na ich zdravotnom stave. Okrem toho trpia častejšie infekčnými pohlavnými chorobami.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *