V minulosti ľudia dennodenne preťažovali svoje telo pri ťažkej práci na poli alebo vo fabrikách. Výsledkom toho bolo, že za pár rokov ich telo trápili rôzne bolesti spôsobené dlhoročnou námahou. Dnes sa doba akoby otočila – ľudí síce rovnako už v strednom veku trápia mnohé bolesti chrbta, krku, ramien či krížov. Ale nie je to z náročnej fyzickej práce, ale naopak – z nedostatočného pohybu a sedavého zamestnania.

 

Sedavé zamestnanie má čoraz viac ľudí

Viete, ktoré povolania patria v súčasnosti medzi najpopulárnejšie? Ešte pred pár rokmi to boli právnici a lekári, no dnes patria medzi najlepšie platených programátori, ktorých povolaním je tvorba webstránok a ľudia pracujúci v reklame. Či už sú to influenceri, marketéri, copywriteri, grafickí dizajnéri zaoberajúci sa tvorbou loga a vizuálu reklamy alebo – všetky povolania, ktoré dnes hýbu svetom majú jedno spoločné… Zvyčajne sa veľká časť práce odohráva posediačky, v prikrčenej polohe pri počítači.

To však vôbec nie je všetko. Aj povolania, kde bolo bežné telefonovanie, osobné stretnutia, ručné písanie alebo presun z kancelárie do kancelárie, sa v súčasnosti modernizujú na videokonferencie a výsledkom je viac času presedeného na stoličke.

Sedavé zamestnania neodškriepiteľne patria do nášho sveta a po ôsmich hodinách sa nám málokedy chce s vervou pustiť do športovania alebo inej fyzickej aktivity. Mnohí z nás sa rôzne poskrúcaní usadíme na gauči pred televíziou a dobojujeme deň s balíčkom čipsov a filmom, ktorý sme už niekoľkokrát pozerali.

Výsledkom je premena sedavého zamestnania na sedavý životný štýl. Do života sa nám vkradne celkom nenápadne, ale môže z neho odniesť poriadny kus pohodlia a, povedzme si to otvorene, aj zdravia.

 

Bolesti spôsobené sedavou prácou

Čo všetko nám hrozí, ak väčšinu dňa presedíme?

  1. Bolesti chrbta – hádam neexistuje človek, ktorého by nikdy v živote nebolel chrbát, ale teraz hovoríme o silných bolestiach, ktoré môžu viesť až k práceneschopnosti. Takzvané seknutie môže byť výsledkom stuhnutia svalov, ktoré sa dlho nehýbu.
  2. Ochabnutie svalov – ohrozené sú brušné svaly, svaly stehien a sedacie svaly. Najskôr nás bude trápiť estetická stránka, pretože sa na týchto miestach usadí tuk a zväčšia sa. Problémom je skôr ich slabosť. Chôdza sa stane namáhavejšou a menej stabilnou, čo môže viesť k pádom a zraneniam.
  3. Priberanie – sedavé zamestnania spôsobujú spomalenie metabolizmu. Telo nespaľuje tuky, pretože sa namáha iba mentálne a kilá veselo pribúdajú. S priberaním je spojené zvýšené riziko civilizačných chorôb, najmä ochorení srdca, ako je napríklad vysoký krvný tlak.
  4. Kŕčové žily – nejde len o estetický, ale najmä o zdravotný problém. Môže vás priviesť až na operačný stôl.
  5. Trombóza – nedostatočné prekrvenie a vznik krvných zrazenín môže spôsobiť aj pľúcnu embóliu a mať smrteľné následky.
  6. Stuhnutá krčná chrbtica a bolesti ramien – sedenie spojené s prácou na počítači neprimerane namáha oblasť krku a ramien. Ak by ste aj o pár rokov radi otáčali hlavou doprava a doľava, nezabúdajte na pravidelný strečing.
  7. Bolesti bedrových kĺbov – dlhé sedenie predstavuje záťaž pre bedrové kĺby, ktorá sa časom môže prejaviť v podobe bolestí.

 

Čo robiť pre zdravie, ak máte sedavú prácu

Prácu zrejme len tak ľahko nezmeníte… Ako teda tento stav zlepšiť? Čo pomôže na bolesti chrbtice a predchádzanie krčovým žilám či trombóze? Tieto malé kroky (doslova) môžete urobiť každý deň. Na začiatok odporúčame toto.

  • Ráno a večer krátky strečing, pri ktorom si ponaťahujete všetky veľké svalové skupiny.
  • Trikrát týždenne aeróbne cvičenie.
  • Dvakrát týždenne silové cvičenie.
  • Rehabilitácia zameranú na bolesti, ktoré máte kvôli sedavej práci.
  • Každý deň aspoň krátka prechádzka, zopár domácich prác a čas v záhradke (ak ju máte).
  • Ak je to možné, nechodiť výťahom, ale zvoliť si schody.
  • Namiesto videohier a televízie hľadať spoločné aktivity s priateľmi spojené s pohybom, ako sú športové hry alebo turistika a rôzne výlety.
  • Vysoký pracovný stôl, pri ktorom je možné stáť alebo pracovný stôl so zabudovaným stacionárnym bicyklom (stačí jeho malá prenosná verzia).
  • Keď telefonujete, prechádzajte sa pritom, pokojne hore-dole po miestnosti.
  • A na záver všeobecný, no trochu úsmevný, tip pre vaše zdravie: piť veľa vody – nie je to všeliek, ale aj častejšie chodenie na toaletu pridá do vášho dňa krátke prechádzky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *