V poslednom období sa o vede na Slovensku rozvírila živá diskusia, bohužiaľ hlavne v dôsledku škandálu s eurofondami a odstúpením ministra školstva Petra Plavčana. Napriek tejto negatívnej atmosfére vznikli v priestore Slovenskej republiky a mimo nej zaujímavé vedecké iniciatívy, z ktorých by sme mohli spomenúť projekt Žijem vedu, v ktorom sa sústreďujú najmä úspešní vedci slovenského pôvodu pôsobiaci v popredných zahraničných inštitúciách, alebo práve vedecká sociálna sieť SciteCard, o ktorej si bližšie povieme v tomto článku.

Mnohí z vedcov na Slovensku i vo svete využívajú existujúce sociálne siete ako ResearchGate či Mendeley na svoju prácu, prehľad publikácií či kontakt so vzdialenými kolegami v prípade nadnárodnej spolupráce. Avšak, v týchto prípadoch vôľa autorov stránok zlepšovať rozhranie akoby ustala, a preto absentujú mnohé prvky prislúchajúce označeniu vedecká sociálna sieť. Tieto a mnohé ďalšie nedostatky či upgrady si určila za cieľ vylepšiť nová slovenská vedecká iniciatíva s názvom SciteCard, ktorú vytvorili mladí vedci a členovia akademickej či informatickej obce najmä z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Ambíciou projektu je nielen priblížiť užívateľom vedeckú aktivitu ako takú, ale taktiež vniesť aj ľudský parameter práve prostriedkami sociálnej siete. Okrem zverejňovania svojich vedeckých článkov je totiž možné vytvoriť si sieť z priateľov a kolegov, v ktorej je dovolené zdieľať okrem holých faktov vedeckých publikácií aj fotky, videá či klasické statusy o tom “Čo je nové“ v laboratóriu či na fakulte, k čomu prispeje aj vytvorenie interaktívneho profilu, určeného na priblíženie zamerania a preferencií jednotlivých členov, vhodného pre začínajúcich akademikov aj emeritných profesorov. Svoju SCI sieť je možné na stránke rozširovať na základe rôznych odborov štúdií alebo taktiež geografickou blízkosťou, čiže nájdením sa na tom istom mieste v určitom čase bez ohľadu na národnosť či špecializáciu.

Ďalšou a veľmi dôležitou devízou, ktorá doteraz vedcom neraz chýbala, je funkcia interaktívnej databázy vedeckých karentovaných časopisov, ktoré sú prehľadne rozdelené podľa jednotlivých vedeckých odborov. V tomto prípade si tak môžeme nájsť viac než 2700 najlepšie hodnotených žurnálov v oblastiach biológie, chémie, fyziky, geovied, environmentalistiky či astronómie doslova jedným kliknutím. Opäť sa stretávame s filozofiou priblíženia vedy a vedeckých poznatkov “ľudskou tvárou“, keďže v prípade interaktívnej databázy nejde len o chladné vyjadrenie číselných hodnotení časopisov (JCR Impact Factor, SJR a SNIP), ale aj o sprístupnenie širšej komunite pomocou aktualizovaných titulných stránok žurnálov a zoradením do jednotlivých vydavateľstiev s možnosťou ďalšej interakcie. Vo svete vedy totiž nie je dôležité iba koľko publikácií autora bolo vydaných, ale najmä kde sa publikovali. Je totiž obrovský rozdiel byť poctený jedným článkom v známych žurnáloch ako Nature či Science, oproti desiatim článkom v žurnáloch, ktoré nefigurujú v oficiálnych hodnotiacich databázach, respektíve niektoré môžu dokonca vystupovať ako klamlivé tzv. predátorské časopisy. Aj tomuto faktoru sa snaží zamedziť táto prehľadová databáza, ktorá v najbližšej dobe vytvorí čierny zoznam týchto falošných žurnálov.

V neposlednom rade stránka sprostredkuváva priame prenosy vedeckých eventov, propagáciu konferencií,  vedecké pomôcky akými sú Unit Converter či Kalkulačka s takmer 200 funkciami rovníc s teoretickým popisom a mnoho ďalších. Vo svetle udalostí na Slovensku v oblasti vedy a výskumu môžeme konštatovať, že táto iniciatíva sa zaradí do pozitívnejšej časti akademického spektra.

Všetko dôležité sa dozviete na webe SciteCard či na ich Facebooku.

Autor: Ján Bilohuščin, Miloš Toporcer

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *