Saunovanie počas celého roka

29. marca 2022

streos domáca sauna

Domáca sauna je skvelý spôsob, ako podporiť zdravie, naštartovať imunitu a psychicky sa uvoľniť. Skvelé je, že na to stačí niekoľko minút denne.

Sme tým, na čo myslíme a to si aj do života priťahujeme. No niekedy je napriek veľkému úsiliu náročné udržať si vnútornú harmóniu, optimistický pohľad na svet a vieru v dobro ľudí. Nesmieme však zabúdať na to, že začať musíme od seba. V ťažších situáciách je najpodstatnejšie postarať sa o seba, napríklad praktizovaním hlbokého dýchania, meditácie, cvičenia či všímavosti. Blahodárne účinky na psychiku i zdravie má však aj domáca sauna.

Benefity pobytu v saune sú overené empiricky na obrovskom množstve ľudí, pretože história saunovania je stará niekoľko tisíc rokov. Samozrejme, mnohé pozitíva potvrdili aj vedecké štúdie. 

Domáca sauna: aké sú jej výhody

Mať doma vlastnú saunu je ako vlastniť poklad, pretože fyzických i psychických benefitov saunovania je neúrekom. Za jednu z najväčších výhod je považovaná schopnosť znížiť stres – dlhodobo zvýšené hladiny kortizolu, stresového hormónu, sú jednou z hlavných príčin civilizačných ochorení. Pravidelným saunovaním môžete toto riziko značne znížiť.

Okrem toho sa pobyt  v saune spája, napríklad s posilnením imunitného systému, so zlepšením výkonnosti a koncentrácie, podporou zdravia kardiovaskulárneho systému, stimuláciou prirodzených detoxikačných mechanizmov organizmu, podporou spánku a zlepšením kvality pokožky. Pri tom nezáleží na tom, či uprednostníte domáce fínske sauny alebo infrasauny.

Nemožno opomenúť  skutočnosť, že počiatočná investícia do domácej sauny sa vám vráti v podobe pevnejšieho zdravia, vitality a lepšej nálady. Nehovoriac o tom, že ju máte kedykoľvek k dispozícii, ušetríte finančné prostriedky za vstupné do wellness centra, cestovanie i občerstvenie.

Typy sáun

Na trhu sa stretnete s viacerými alternatívami sáun. To znamená, že skvelú domácu saunu môže mať doma naozaj každý. Aké máte možnosti?

Klasikou medzi saunami s najdlhšou tradíciou sú fínske sauny. Teplota vzduchu je okolo 70 stupňov Celzia a vlhkosť závisí od intenzity polievania lávových kameňov vodou. Upokojujúcu atmosféru vám poskytnú tradičné fínske sauny rady Zen, pretože sú vyrobené z kanadského jedľovca disponujúceho delikátnou vôňou.

Ak vám nevyhovuje vysoká teplota fínskych sáun, dobrou voľbou sú parné sauny. Parné sauny majú vnútornú teplotu nastavenú na zhruba 45 stupňov a disponujú vysokou vlhkosťou vzduchu.

Do domáceho wellness centra sú stvorené infrasauny. Infrasauny od známej značky France Sauna sa na požadovanú teplotu od 18 – 45 stupňov zahrejú do 15 minút. Infračervené žiarenie prirodzene preniká do tkanív, podporuje detoxikačné procesy a uvoľňuje svalstvo. Navyše tieto sauny môžete nainštalovať do ktorejkoľvek časti domu a zvládnete to úplne sami, pretože montáž je jednoducho hračka.

Ak túžite po fínskej saune a aj infrasaune, stavte na kombinovanú saunu určenú do interiéru.

Ako sa správne saunovať?

Prvým krokom k pevnejšiemu zdraviu a dobrej nálade je vlastniť domácu saunu, druhým je vedieť, ako ju správne používať. Saunovanie má totiž svoje zásady, ktoré je potrebné dodržiavať.

Pred pobytom v saune sa osprchujte. Pred, počas i po saunovaní priebežne dopĺňajte tekutiny. Saunovať sa odporúča na 3 etapy, pričom každá z nich spočíva v 10-minútovom pobyte v saune s následným ochladením v ľadovej kadi alebo aspoň v studenej sprche. Po treťom saunovaní a ochladení sa si doprajte oddych. Ľahnite si a relaxujte.

Nezabúdajte na jedno z najdôležitejších pravidiel pri saunovaní – počúvajte svoje telo, pretože ono najlepšie vie, čo potrebuje.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*