Ako sa vyhnúť podvodným sprostredkovateľom práce a ďalšie dôležité odpovede, ktoré by ste mali vedieť

Podvodné ponuky, nezákonné poplatky, oklamaní pracovníci, neznesiteľné životné podmienky… Toto všetko možno nájsť na internete, preto nájsť spoľahlivú agentúru môže byť úloha často ťažká.

  1. Ako si vybrať spoľahlivú pracovnú agentúru?

Každá spoločnosť sprostredkujúca prácu  musí vlastniť platné povolenie na sprostredkovanie zamestnania za úhradu vydané Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Či subjekt povolenie má, zistíte ľahko – na stránke www.upsvar.sk v častiSlužby zamestnanosti alebo priamo na niektorej z pobočiek ÚPSVaR.

Ďalej sa odporúča navštíviť vybranú agentúru aj osobne, aby ste sa presvedčili, či skutočne existuje a ako pracuje. Využite dni otvorených dverí či náborové akcie, spoznajte zamestnancov, konzultantov, ale aj ľudí, ktorým už spoločnosť zamestnanie sprostredkovala. Preklepnite si aj históriu agentúry – ako dlho je na trhu, či vie poskytnúť referencie uchádzačov, ktorých už má v zahraničí, alebo či vám odpovie aj v prípade, že ste na pohovore neboli úspešní.

Jedným zo znakov serióznosti agentúry je aj ľahko dostupný cenník poplatkov za služby. Firma ho zväčša zverejňuje na svojej webovej stránke alebo vám ho poskytne na vyžiadanie.

  1. Čo má obsahovať pracovná zmluva?

Dôležité je, aby ste žiadne peniaze neplatili ešte pred prijatím na pracovnú pozíciu a podpisom zmluvy. Agentúra nie je oprávnená od vás vyžadovať poplatky vopred za rôzne registrácie či preklady dokumentov a žiadostí o prácu, môže vám účtovať iba doplňujúce služby ako rezervácia dopravy či ubytovania. Existuje aj možnosť nevyužiť spoplatnené služby, no ak chcete mať v zahraničí istotu, že sa máte na koho obrátiť, je lepšie uprednostniť komplexný servis. Ak to ale pre vás predstavuje priveľkú jednorazovú investíciu, skúste s agentúrou hľadať takého zamestnávateľa, ktorý bude ochotný tieto náklady po častiach strhávať z vašej mzdy vo forme splátok.

Samotné prijatie do zamestnania vám agentúra potvrdí podpisom pracovnej zmluvy alebo dokumentu, ktorý je pri odchode do zahraničia dostatočným pre začatie pracovno-právneho vzťahu. Dohoda o sprostredkovaní zamestnania občana v zahraničí, teda pracovná zmluva, musí obsahovať štandardné náležitosti:

  • názov, adresu, identifikačné číslo a druh ekonomickej činnosti zamestnávateľa
  • dĺžku trvania zamestnania
  • druh práce, mzdu alebo plat a ďalšie pracovné podmienky
  • spôsob a podmienky zdravotného a sociálneho poistenia
  • rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody

K podpisu všetkých zmlúv dochádza priamo v agentúre ešte. Pred podpisom je tiež správny čas, aby ste si ešte raz overili všetky informácie týkajúce sa práce, ale aj organizácie. Viete, ako sa dostanete na miesto, či vás niekto bude čakať. Máte kontakt na konzultanta a viete sa ešte pred nástupom do práce spojiť so zamestnávateľom? Pokojne položte agentúre všetky svoje otázky. Bude to jasný znak toho, že spoluprácu myslíte seriózne.

  1. Čo ak sa spolupráca pokazí?

Na neúprimnosť pri spolupráci občas doplatí aj samotná agentúra a jej snaha môže stroskotať vinou klienta či pracovníka. Spoľahlivé agentúry najskôr zamestnávateľa precízne overia, pravidelne uňho uskutočňujú kontroly, a to aj osobné (prehliadka miesta práce, kde budú uchádzači umiestnení a pod.), a keď sa opakujú či pretrvávajú sťažnosti, ktoré napriek výhradám a tlaku klient nie je schopný odstrániť, agentúry ukončujú spoluprácu. Uchádzačov, ktorí u zamestnávateľa pracujú, potom agentúra presúva inam, ak o to prejavia záujem.

Naopak, zlyhať môže aj kandidát, kvôli čomu dochádza k ukončeniu spolupráce zo strany zamestnávateľa. Aj agentúra tak v celom procese nesie riziko, pretože pre zamestnávateľa má byť spoľahlivým partnerom, ktorý v dohodnutom termíne zabezpečí správnych pracovníkov.

  1. Ako rozpoznať podvodnú ponuku?

Keď sa rozhodnete vycestovať za prácou, či už ide len o sezónnu prácu, alebo si chcete budovať kariéru, buďte pozorní hneď od začiatku. Zlé meno personálnym agentúram totiž robia všelijakí „podnikavci“ s rozprávkovými ponukami, ktorým by ste mohli sadnúť na lep. Aby ste sa nenechali podviesť, dávajte si pozor už na samotné znenie pracovnej ponuky. Ide o ponuky, ktoré sú na pohľad veľmi lukratívne, no nesú len minimálne požiadavky na kandidáta, jeho jazykovú znalosť, celkovú prax, pracovné návyky, motiváciu… Práca aj pobyt sú sľubované v superlatívoch, ponuky tiež často inzeruje súkromná osoba s e-mailom na gmaili či yahoo, čo znamená, že ‚firma‘ nemá webstránku. Alebo ju má, no stránka neuvádza ani adresu, kam môžete prísť osobne. Spozornieť treba tiež v prípade, že sa s kontaktnou osobou neviete spojiť, neodpovedá na e-maily alebo nedvíha telefón a ak od vás ešte pred sprostredkovaním práce vyžaduje rôzne registračné poplatky.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *