Rozdať veľkú časť vlastného majetku na dobročinné účely? Nie, to nie je zasnený a naivný plán: Predstavujeme vám štyroch miliardárov, ktorí práve v tom našli cestu, ako prežiť šťastný a zmysluplný život.

 

Bill Gates: Rozdal viac ako 28 miliárd dolárov

 

Preslávil sa ako zakladateľ spoločnosti Microsoft, ale teraz sa spoločne so svojou ženou venuje hlavne dobročinnej činnosti Nadácii Billa a Melindy Gatesovcov. „Filantropia by mala riskovať viac než komerčný sektor,“ hovorí. „S  ľahkými problémmi si poradia podnikatelia alebo štátne inštitúcie. My sme tu preto, aby sme riešili tie ťažké. Dobročinné nadácie by mali skúšať aj neisté a riskantné projekty, ako napríklad nové typy vzdelávania alebo objavovanie nových liekov. „Má v pláne do konca života rozdať 95% svojho majetku; podľa niektorých zdrojov chce každému zo svojich detí odkázať „len“ 10 miliónov dolárov, čo by znamenalo, že rozdá dokonca 99,96% všetkého majetku.

 

Warren Buffett: Rozdal 21,5 miliárd dolárov

 

„Chcem svojim deťom odkázať dosť na to, aby vo svojom živote mohli robiť čokoľvek, čo budú chcieť. Ale nie dosť na to, aby mali pocit, že nemusia robiť nič, „vyhlásil pred pár rokmi Warren Buffet. A svojho rozhodnutia sa drží: pred niekoľkými rokmi sa zaviazal, že postupne odovzdá 85% svojho majetku Nadácii Billa a Melindy Gatesovcov a ďalším charitatívnym organizáciám. Jeho predstava šťastia v živote každého človeka je mať možnosť robiť prácu, ktorá ho napĺňa: „Mám viac peňazí než väčšina ľudí,“ vyhlásil, „ale to zas tak veľa neznamená. Najväčší rozdiel medzi mnou a väčšinou ľudí je v tom, že ja som dostal šancu každý deň robiť to, čo robím najradšej. “

 

Charles Francis Feeney: Rozdal 6,3 miliárd dolárov

 

Hovorí sa mu „James Bond dobročinnosti“. Tento realitný magnát si totiž vytkol za cieľ rozdať doslova celý svoj majetok. „Nedokážem si predstaviť lepší a osobne uspokojivejšie využitie majetku, než rozdať ho ešte zaživa, osobne sa oddať zmysluplným snahám o zlepšenie životných podmienok ľudí,“ napísal autorom výzvy The Giving Pledge. Jeho nadácia mnoho rokov rozdávala peniaze v úplnej tajnosti, príjemcovia jeho darov nesmeli nikde zmieňovať Feeneyho osobne ani jeho nadáciu The Atlantic Philanthropies. Podporoval napríklad mierové iniciatívy v Írsku, modernizáciu zdravotníctva vo Vietname. Na otázku „prečo“ odpovedal vždy len: „Pretože na to mám dosť peňazí.“

 

George Soros: Rozdal 8 miliárd dolárov

 

„Filantropii sa nevenujem z pocitu viny ani preto, že by som si potreboval robiť reklamu, len ale len preto, že si ju môžem dovoliť a verím v ňu,“ vyhlásil svetoznámy investor a zakladateľ nadácie Open Society. Dobročinnosti sa venoval už od 70. rokov, kedy v čase apartheidu v Juhoafrickej republike začal poskytovať štipendiá černošským študentom na univerzite v Kapskom Meste. Neskôr tiež podporoval disidentov v komunistických krajinách strednej a východnej Európy, najmä vo svojom rodnom Maďarsku. Za svoje najväčšie poslanie považuje pomoc národom v totalitných a rozvojových krajinách k tomu, aby sa stali „otvorenými spoločnosťami“, nielen v zmysle politické slobody a slobody podnikania, ale aj tolerancia a otvorenosti novým myšlienkam.

 

Zdroj: Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *