Prvý muž slovenského filmu by dnes oslavoval narodeniny

20. marca 2019

Charakteristická bezprostrednosť, humor a prítomnosť humanizmu vdýchli život mnohým postavám zo slovenskej a svetovej klasiky. Jozef Kroner patrí medzi hercov, ktorí nepoznali oddych a ktorých herecká vášeň neopúšťala ani na dôchodku. V posledných rokoch svojho života účinkoval v niekoľkých nových českých filmoch.

Pochádzal z dvanástich detí. Začínal ako robotník v Trenčíne, neskôr ako vedúci dielne v Považskej Bystrici. Popri práci sa venoval ochotníckemu divadlu. Začínal v Armádnom divadle v Martine (1948 – 1956). Od roku 1956 pôsobil v činohre SND v Bratislave až do roku 1984, keď odišiel do dôchodku. O jeho živote a tvorbe nakrútil režisér Fero Fenič televízny film Trate Jozefa Kronera (1987). Na základe hlasovania slovenských filmových novinárov v Ankete 2000 sa Jozef Kroner stal slovenským hercom 20. storočia.

Originálny herecký výraz, charakteristická mimika tváre, gestikulácia a typické hlasové zafarbenie vtisli punc neopakovateľnosti mnohým filmovým hrdinom. Nedajú sa zabudnúť jeho postavy Adama Krta z Kukučínovej Rysavej jalovice či príbeh prostoduchého mládenca Kuba. alebo jeho výkon v seriáli Sváko Ragan alebo Slovácko sa nesúdí. Jozefa Kronera poznajú aj diváci v mnohých televíznych a poslucháči v rozhlasových večerníčkoch pre deti. Bol autorom rybárskych a hereckých humoresiek, napríklad Herec na udici, Herec nielen na udici, ktoré si sám ilustroval.

Bungalov na kľúč: Najžiadanejší typ rodinného domu?

Rodinný dom typu bungalov si za posledné roky získal neochvejnú pozíciu medzi projektami rodinných domov. Ak sa pozrieme na najpredávanejšie projekty rodinných domov zistíme, že bungalovy tvoria podst...

Svetové uznanie mu priniesla hlavná úloha arizátora Tóna Brtka vo filme režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa Obchod na korze (1965). Tragický príbeh z obdobia vojnového slovenského štátu a arizácie židovského majetku ocenili Oscarom za najlepší cudzojazyčný film v roku 1966. Po roku 1968 sa Obchod na korze stal zakázaným filmom na 20 rokov, pretože jeden z režisérov Ján Kadár po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy emigroval do USA. Zaslúženej slávy sa dočkal opäť až po roku 1989, keď napríklad Sabinov, mesto, v ktorom sa príbeh odohrával aj nakrúcal, zrekonštruovalo pôvodný obchod a spravilo z neho turistickú atrakciu.

Jozef Kroner, herecký samouk, zomrel 12.3.1998 v Bratislave. Od jeho smrti uplynie 21  rokov. Fanúšikovia však na jeho herecké výkony, tak skoro nezabudnú.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*