Ako si precvičiť mozog? Tu je zopár rád

21. decembra 2018

 1. 30Jedzte čučoriedky, červené hrozno a jedno jablko denne

„Antocyníny, chemické látky, ktoré dodávajú ovociu tmavé sfarbenie, sú absorbované mozgovými membránami a dokážu zlepšiť pamäť aj poznávanie,“ tvrdí profesor James Josepf z univerzity Tufts. Na tom, či si ich zaobstaráte čerstvé alebo mrazené, podľa neho nezáleží. Rovnaký účinok majú spomínané farbivá aj v slivkách, v černiciach, v tmavom hrozne a v červenej kapuste. Vedci tiež nedávno objavili látku kvercetín, čiže antioxidant prirodzene obsiahnutý v jablkách. práve ten môže mozog chrániť pred rôznym degeneratívnym poškodením, akým je Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba.

 

 1. Stroopov test

Vyhľadajte si na internete text, v ktorom sú za sebou napísané názvy farieb, ale každé slovo má iný odtieň. Potom sa čo najrýchlejšie snažte povedať farbu slova, nie tú, ktorú dané slovo pomenúva. Ide o zaujímavý súboj pravej a ľavej hemisféry, ktorý je výborným stimulom pre mozog. Táto zábavka vám zaberie len zopár minút počas, napríklad, pracovnej prestávky. Pri každodennom cvičení určite pocítite rozdiel. Stroopov efekt je známy už takmer storočie, datuje sa od roku 1930.

 

 1. Predstavujte si

Vytváranie vizuálnych podnetov pomáha zapamätať si skupinu rôznych hmotných položiek. „Ak idete kúpiť chlieb a mlieko, predstavte si krajec chleba namáčaný v pohári mlieka,“ radí Dr. Nanette Santoro zo medicínskeho centra v New Yorku.

 1. Meditujte

Pokojná a sústredená myseľ takisto zlepšuje pamäť a koncentráciu. Najviac zábudlivých okamihov vzniká, keď mozog zavalíme množstvom úloh a snažíme sa urobiť priveľa vecí naraz. „Keď nemôžete nájsť kľúče alebo si zapamätať meno, opýtajte sa samých seba, koľkým veciam sa snažíte venovať pozor naraz,“ vysvetľuje Leslee Kagan z medicínskeho inštitútu. Práve meditácia nás vraj naučí všímavosti v danom okamihu.

 

 1. Dobre sa vyspite

Sústreďte sa na to, aby ste ráno vstávali svieži a oddýchnutí. Singapurskí vedci totiž zistili, že unavená myseľ absorbuje len veľmi malé množstvo vizuálnych informácií. Ak ste teda už poobede unavení, doprajte si aspoň 15-minútový spánok.

 

 1. Lúštite krížovky

„Krížovky vyžadujú pamäťové stopy na minulé udalosti a tiež obrazovo-priestorové funkcie. Sudoku ich využíva tiež, no vyžaduje navyše logiku,“ vysvetľuje asistentka profesora psychiatrie Deborah E. Barnes. Hraním podobných hier a lúštením hlavolamov si vytvárame akúsi rezervu poznávacích funkcií. Mozog si totiž vytvára náhradné spojenia medzi jednotlivými neurónmi.

 

 1. Čítajte

Knihy, časopisy, noviny, príručky a čokoľvek, čo máte radi. Čítanie niekoľkokrát do týždňa totiž znižuje riziko demencie v neskoršom veku až o 35% v porovnaní s tými, čo nečítajú vôbec.

 1. Hrajte sa

Karty, šach, Scrabble alebo iné logické hry. Užijete si s nimi kopec zábavy, strávite čas s rodinou a blízkymi a ešte si aj pocvičíte jazykové zručnosti spolu s krátkodobou pamäťou. Verte, že sledovať, ktoré karty už boli vytiahnuté, alebo plánovať viacero krokov dopredu dokážete aj na jeseň života.

 

 1. Varte s cesnakom

Okrem toho, že cesnak pôsobí ako vynikajúce prírodné antibiotikum, znižuje riziko rakoviny a pomáha v liečbe krvného tlaku, jeho priaznivé účinky sa objavili aj v súvislosti s Alzheimerovou chorobou. Extrudovaný cesnak vo vrecúčku navyše obsahuje len 5 kalórií na jedno čajovú lyžičku.

 

 1. Zosilnite hlasitosť na rádiu

Radi sa dostávate do nálady tým, že pridáte hlasitosť k práve hranej chytľavej melódií. Váš organizmus v tom okamihu začne uvoľňovať dopamín ktorý napomáha uchovávať spomienky. „Keď sme pozitívne naladení, sme schopní lepšie si nahrávať pamäťové stopy,“ prezrádza britská psychologička Catriona Morrison. Je potvrdené, že práve hudba nám pomáha spracovávať nové informácie hlbšie.

 

 1. Nakŕmte svoj mozog

Hlavnou zlúčeninou, ktorú mozog metabolizuje, je cukor. Aj v tomto smere je však potrebné vyberať si tie správne sacharidy. Vyhýbajte sa sladkostiam a prázdnym kalóriám, ale siahnite po čerstvom ovocí. Množstvo výživných látok a zdravých tukov zas nájdete v jadrách.

 1. Vyrazte si do spoločnosti

Choďte na párty, navštevujte priateľov, rodinu a známych, no nezostávajte sami izolovaní vo svojej domácnosti. Spoločenské vzťahy totiž pôsobia ako mentálne stimuly – či už v podobe konverzácie, alebo iných aktivít.

 

 1. Rozhýbte sa

„Aeróbne cvičenie dokáže naštartovať mozgovú aktivitu, schopnosť sústrediť sa a získať späť kontrolu nad zabúdaním,“ tvrdí John Medina z Mozgového centra na výskum aplikovaného učenia sa. Výsledky však neočakávajte pri pohybovej aktivite raz do týždňa. Zmenu pocítite až vtedy, ak cvičenie plnohodnotne zaradíte do svojho životného štýlu.

Autor: Lukáš Koco

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*