Prečo by ste v tomto období nemali parkovať auto v blízkosti lesa

24. apríla 2022

Mnohých z nás lákajú vyššie vonkajšie teploty na častejší pobyt v prírode. A dôvodov je veľmi veľa. Príroda lieči telo, upokojuje našu myseľ a vytvára ideálne podmienky na relax. Avšak, aby sme o tento luxus veľmi rýchlo neprišli, je nutné sa v tomto prostredí aj adekvátne správať.

A platí to najmä pre tých, ktorí sa v tomto období vydajú na výlet lesom a zaparkujú svoje auto pohodlne priamo na jeho okraji. Momentálne to nie je ten najlepší nápad a nielen výfukové plyny sú dôvodom. Ak je preto poľovníctvo vašou záľubou a príčinou častých výletov autom do prírody, mali by ste spozornieť.

Zradné počasie

Suchý a slnečný marec s aprílom láka na dlhé prechádzky a túry veľký počet ľudí. Kvalitné tlmiče v aute si predsa poradia aj s náročnejším terénom. Jarné počasie má však aj niečo zradné. V súčasnosti je v mnohých častiach Slovenska riziko lesných požiarov veľmi vysoké. Ak to spojíme s vysokou mierou neopatrnosti a nevhodného správania ľudí, môže sa takýto výlet premeniť na pohromu.

Zaparkované autá môžu spôsobiť lesné požiare

Skutočnosť, že v súčasnosti dochádza k lesným požiarom, môže byť spôsobená aj prírodnými príčinami, ako je úder blesku. Ako sme si ale spomínali, vo väčšine prípadov je to najmä kvôli nedbalému správaniu ľudí.

repasovanie techniky
Čo predstavuje ponuka repasovanej výpočtovej techniky?

Pri vyššom náraste cien predpokladáme obozretnejšie nákupné správanie. Záujemca si precíznejšie vyberá, porovnáva a hodnotí v rámci rovnakej triedy modelov. ...

Odborníci a ochrancovia prírody varujú najmä pred parkovaním áut, ktorých katalyzátory sú po jazde na poliach a lúkach alebo na lesných cestičkách horúce. Ak nie sú tieto dôležité autodiely v poriadku, suchá tráva sa od nej veľmi rýchlo a často zapáli.

Dôležité je tiež počas výletov neopekať a nezapaľovať ohnisko priamo v lese alebo na susedných lúkach. Letiaca iskra môže spôsobiť škody v bezprostrednej blízkosti. Odborníci preto tiež odporúčajú v oblastiach hraničiacich s lesmi udržiavať medzi ohniskom a okrajom lesa minimálnu vzdialenosť 100 metrov.

V niektorých častiach nášho územia to dokonca vyžaduje aj zákon, a to celoročne alebo na obdobie od jari do približne konca októbra. To isté platí aj o fajčení v lese.

Ak si teda chcete užívať prírodu vo vašom okolí čo najdlhšie, myslite na jej ochranu.

Zdroj obrázka: ASTA Concept/Shutterstock.com

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*