Mnohých z nás lákajú vyššie vonkajšie teploty na častejší pobyt v prírode. A dôvodov je veľmi veľa. Príroda lieči telo, upokojuje našu myseľ a vytvára ideálne podmienky na relax. Avšak, aby sme o tento luxus veľmi rýchlo neprišli, je nutné sa v tomto prostredí aj adekvátne správať.

A platí to najmä pre tých, ktorí sa v tomto období vydajú na výlet lesom a zaparkujú svoje auto pohodlne priamo na jeho okraji. Momentálne to nie je ten najlepší nápad a nielen výfukové plyny sú dôvodom. Ak je preto poľovníctvo vašou záľubou a príčinou častých výletov autom do prírody, mali by ste spozornieť.

Zradné počasie

Suchý a slnečný marec s aprílom láka na dlhé prechádzky a túry veľký počet ľudí. Kvalitné tlmiče v aute si predsa poradia aj s náročnejším terénom. Jarné počasie má však aj niečo zradné. V súčasnosti je v mnohých častiach Slovenska riziko lesných požiarov veľmi vysoké. Ak to spojíme s vysokou mierou neopatrnosti a nevhodného správania ľudí, môže sa takýto výlet premeniť na pohromu.

Zaparkované autá môžu spôsobiť lesné požiare

Skutočnosť, že v súčasnosti dochádza k lesným požiarom, môže byť spôsobená aj prírodnými príčinami, ako je úder blesku. Ako sme si ale spomínali, vo väčšine prípadov je to najmä kvôli nedbalému správaniu ľudí.

Odborníci a ochrancovia prírody varujú najmä pred parkovaním áut, ktorých katalyzátory sú po jazde na poliach a lúkach alebo na lesných cestičkách horúce. Ak nie sú tieto dôležité autodiely v poriadku, suchá tráva sa od nej veľmi rýchlo a často zapáli.

Dôležité je tiež počas výletov neopekať a nezapaľovať ohnisko priamo v lese alebo na susedných lúkach. Letiaca iskra môže spôsobiť škody v bezprostrednej blízkosti. Odborníci preto tiež odporúčajú v oblastiach hraničiacich s lesmi udržiavať medzi ohniskom a okrajom lesa minimálnu vzdialenosť 100 metrov.

V niektorých častiach nášho územia to dokonca vyžaduje aj zákon, a to celoročne alebo na obdobie od jari do približne konca októbra. To isté platí aj o fajčení v lese.

Ak si teda chcete užívať prírodu vo vašom okolí čo najdlhšie, myslite na jej ochranu.

Zdroj obrázka: ASTA Concept/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *