Dnes máme jedinečnú možnosť pozorovať tento úkaz. Prechod Merkúra popred disk Slnka je označovaný ako astronomická udalosť roka 2016. Aj keď nie je tak efektná ako zatmenie Slnka, Mesiaca, alebo ako prechod Venuše popred Slnko, vzhľadom na chudobu na pekné astronomické úkazy v tomto roku je to primerané označenie a určite jej treba venovať pozornosť.

Merkur Vstup-800

 

 

Ako k úkazu dochádza?

Prechod Merkúra popred slnečný disk znamená, že planéta je v tzv. dolnej konjunkcii a zo Zeme sa premieta na kotúč Slnka. Sklon roviny obehu Merkúra okolo Slnka voči ekliptike (rovine dráhy Zeme okolo Slnka) je približne 7 stupňov, preto sa pretínajú v jednej spoločnej, uzlovej priamke. Aby sme teda prechod Merkúra videli, pri dolnej konjunkcii musia byť Zem aj Merkúr súčasne v blízkosti tejto uzlovej priamky. Je samozrejmé, že z konkrétneho miesta na Zemi (napr. Slovensko) môžeme vidieť len tie prechody, kedy je v čase prechodu na danom mieste Slnko nad obzorom.

Ako často?

Ide o pomerne zriedkavý jav, v tomto prípade dochádza k nemu priemerne 13-krát za 100 rokov. Zem pretína uzlovú priamku Merkúra ročne dvakrát, a to v období od 5. do 11. mája a od 5. do 15. novembra. V máji sa Merkúr nachádza v blízkosti zostupného uzla dráhy (schádza pod ekliptiku), a zároveň sa nachádza v blízkosti afélia svojej dráhy (je najďalej od Slnka, a tiež je bližšie k Zemi). Preto je jeho uhlový priemer v tomto čase najväčší, približne 12 oblúkových sekúnd. Naopak, v novembri je vo výstupnom uzle dráhy (vystupuje nad rovinu ekliptiky), je v blízkosti perihélia (je najbližšie ku Slnku, a tiež je najďalej od Zeme) a uhlový priemer dosahuje iba 10 oblúkových sekúnd. Zaujímavé je, že novembrové prechody sú početnejšie než tie májové. Posledný zo Slovenska pozorovateľný prechod Merkúra cez slnečný disk nastal 7. mája 2003 v dopoludňajších hodinách.

V nasledujúcej tabuľke uvádzame budúce prechody Merkúra v tomto storočí. Sedem z nich bude viditeľných aj zo Slovenska. Ten v roku 2019 bude výnimočný tým, že Merkúr bude prechádzať takmer stredom Slnka. Bohužiaľ, zo Slovenska tento moment neuvidíme, pretože sa odohrá pod obzorom. Ale pozorovatelia na západ od nás (Nemecko, Francúzsko, Anglicko,…) ho uvidia ešte pred západom Slnka. Celý priebeh teda neuvidíme, sotva len dve úvodné hodiny. Ale ak ani tie nie, tak musíme počkať 13 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *