Pozor na marihuanu za volantom. Nové testovanie polície ju odhalí aj po niekoľkých dňoch.

28. septembra 2019

Drogové testy slovenských policajtov by mohli odhaliť marihuanu aj tri dni po požití. Podľa odborníkov to však môže byť aj viac.

Slovenskí vodiči boli jednými z posledných, ktorí neboli testovaní na prítomnosť drog. To sa však čoskoro zmení. Ministerstvo vnútra sa chystá nakúpiť 450 kusov mobilných zariadení na detekciu požitia omamných a psychotropných látok a k tomu  135 000 skríningových testov, určených na detekciu drog zo slín. Dohromady investuje približne 4,5 milióna eur.

Ľubomír Okruhlica, odborník na drogovú závislosť, pre SME potvrdil, aká doba by mala uplynúť, aby policajti neboli schopní detektovať prítomnosť drogy po jej užití:  „Stopové prvky heroínu či pervitínu sa dajú pri citlivejších testeroch zistiť aj šesť dní po užití.“ V prípade marihuany je to ešte menej: „Pri občasných užívateľoch marihuany, ktorí si dajú jointa povedzme raz za dva týždne či menej často, by mal byť výsledok negatívny do troch dní.““

Viac možností pri menšom príjme? Vieme, ako na to

Možno to v súčasnej situácií až tak nepociťujeme, ale potreba oblečenia je tu s nami už od nepamäti. V dnešnom modernom svete však zohráva odev ešte dôležitejšiu úlohu, pretože ľudia sa me...

Doteraz však verejnosti nie je známe, aké značky testov sa budú u nás využívať. V Čechách ale zaznamenali aj problémy s ich nepresnosťou. Našli sa totiž vodiči, ktorých testy zo slín vyhodnotili ako užívateľov drogy, v krvi sa však už následne zakázané látky neukázali. Výrobcovia pritom tvrdia, že spoľahlivosť je 95 – 99 %„Nemusí ísť o chybu testov, ale o problém spojený s prejavom návykových látok v jednotlivých telesných tekutinách,“ vysvetlila pre SME Hana Rubášová z českého policajného prezídia.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*