Poznáte čokoládový kúpeľ?

2. januára 2019

Čokoholici ju milujú, niektorí dokonca pôžitok z nej pripodobňujú k orgazmu. Je afrodiziakom a chutí fantasticky. Ale vykúpať sa v nej? Uznávame, že to môže znieť trochu uletene. No keď raz takýto kúpeľ skúsite, samy sa presvedčíte, že čokoláda rozmaznáva pleť rovnako dobre ako jazyk.

Prastarý liek v kuchyni, aj v kúpeľni
Čokoláda a jej zázračné účinky sú známe už tritisíc rokov. Od 16. storočia, kedy bolo tajomstvo čokolády odhalené aj Európanom, sa jej podoba neustále menila. Z horúceho nápoja s kakaovými bôbmi, kukuričnou múkou a škoricou sme sa dopracovali až k nespočetným variáciám čokoládových dezertov.

Ale v kuchyni čarovanie s čokoládou nekončí. Len čo túto sladkú ingredienciu „objavil“ kozmetický priemysel, stala sa hitom, takže dnes nájdete čokoládu zapracovanú v pleťových krémoch, šampónoch, telových mliekach i balzamoch na pery. Okrem toho sa čokoláda s úspechom využíva pri skrášľujúcich procedúrach v kozmetických salónoch. Či už ako liečivý zábal alebo relaxačný kúpeľ.

Čokoládový pôžitok, z ktorého sa nepriberá
Čokoláda obsahuje vyše tristo chemických substancií, ktoré pútajú pozornosť vedcov kvôli potenciálu pre naše zdravie. Vieme, že čokoláda obsahuje dvakrát toľko antioxidantov ako zelený čaj a je bohatá na vitamíny (A, B1, C, D a E), minerály (železo, vápnik či horčík), koenzýmy a nukleové kyseliny. Už privoňanie k tabuľke čokolády má pozitívny vplyv na náladu, takže z nej môžete profitovať bez toho, aby ste sa do tejto vysokokalorickej pochúťky vôbec zahryzli (ale kto by odolal, všakže?). A ako z nej môže profitovať vaša pleť?

Kakaové maslo v čokoláde je plné mastných kyselín, ktoré zanechávajú pokožku vláčnu a jemnejšiu. Glyceridy v kakau vyživujú pleť lipidmi, takže po ošetrení bude pôsobiť pevnejšie a mladšie, nuž a ďalšie látky v čokoláde zas urýchľujú obnovu kožných buniek a redukujú strie. Slúžia tiež k lepšej tonizácii kože a uvoľňujú napäté svalstvo.

Výsledok je teda jasný – s čokoládou opekniete od hlavy až k pätám! A hoci je iste lákavé nechať sa čokoládou obslúžiť v profesionálnom salóne, my vám ukážeme, že čokoládový kúpeľ si môžete užiť i doma. Krásne si oddýchnete a ešte aj ušetríte.

Recept na čokoládový kúpeľ
Budete potrebovať 3 PL kakaového prášku, pol pohára nesladeného sušeného mlieka a pol pohára peny do kúpeľa. Najlepšie je vybrať si nearomatizovanú, prípadne penu so sladkou vôňou vanilky alebo kokosu. Všetky uvedené prísady postupne prilievajte do vane, kým ju budete napúšťať vodou. Potom sa už len ponorte do vnútra a užite si sladučký kúpeľ. Keď chcete, aby bola atmosféra skutočne tip-top, vypnite svetlá a zažnite sviečky (ako inak, s čokoládovou arómou). A ešte malý tip – keď práve nemáte sušené mlieko, môžete ho nahradiť téglikom smotany.

Recept na čokoládový zábal
Trápi vás celulitída? Teobromín a kofeín v čokoláde pomáha v boji s pomarančovou kožou, vyskúšajte teda domáci zábal. Rozpustite 100g horkej čokolády a zmiešajte s 2 PL olivového oleja. Keď bude mať masa izbovú teplotu, opatrne ju vmasírujte do pokožky, nechajte 20 minút pôsobiť a nakoniec opláchnite vodou.

Na záver drobné upozornenie: Čokoládový kúpeľ či zábaly aplikujte vždy len na zdravú pokožku. Keď vás trápi ekzém alebo iné ochorenie kože, mohla by sa vyskytnúť nežiaduca reakcia. Ak si chcete byť istá, natrite najskôr čokoládou len malú kožnú plochu a sledujte, či sa neobjaví začervenanie.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*