Kto by nechcel mať krásne a husté vlasy? Väčšina z nás však tento dar nemá. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako intenzívne podporiť rast vlasov! Poradíme vám, ako mať vlasy silné, dlhé a zdravé čo možno najskôr!

Aký je priemerný rast vlasov za mesiac?

Rast vlasov je spôsobený rozdeľovaním buniek a s tým úzko súvisí aj rastový cyklus vlasov. Nové bunky doslova vytláčajú vlas dopredu a tým ho predlžujú. Nová hmota vlasu pribúda pri korienku.

Rýchlosť rastu závisí na rýchlosti rozdeľovanie buniek. Väčšinou sa jedná približne o 1,25 cm za mesiac a teda okolo 15 cm za rok. Rýchlosť rastu môže spomaliť s pribúdajúcim vekom – v niektorých prípadoch až na 0,25 cm za mesiac. Na zdravej hlave vyrastá priemerne 100 000 vlasov. Životnosť (1 vlasový cyklus) vlasu trvá od 1 do 6 rokov. Vlas potom vypadne a je nahradený novým vlasom. Ľuďom vypadáva denne okolo 30 – 50 vlasov. Ak presahuje počet vypadnutých vlasov za deň 100, je potrebné zvýšiť pozornosť. Stav, kedy nie sú vypadnuté vlasy nahradzované novými, sa označuje ako plešatenie.

Kde rastú vlasy najrýchlejšie?

Vlasy rastú rovnakou rýchlosťou na celej hlave. Možno si myslíte, že ofina rastie rýchlejšie, než vlasy na iných častiach hlavy, ale je to len ilúzia. Aby boli vlasy zdravé a vyzerali čo najlepšie, je potrebné, aby prebehol celý proces rastu. To príliš urýchliť nejde. Nemá zmysel porovnávať rýchlosť rastu vašich vlasov s rýchlosťou rastu vlasov niekoho iného. Každému rastú vlasy inak rýchlo. Je dosť dobre možné, že vám vlasy rastú rýchlejšie, než si myslíte. A navyše, nie každý si praje, aby mu rástli vlasy rýchlejšie. Napr. ak si niekto farbí vlasy alebo nosí dlhodobo krátky zostrih, určite by preferoval pomalší rast vlasov.

Rýchlosť rastu vlasov

Je potrebné rozlišovať rýchlosť rastu vlasov a fáze rastu vlasov. Podobne ako počet vlasov, je nám daná už pri narodení aj rýchlosť rastu vlasov. Za deň vyrastie vlas o 0,3 až 0,4 mm. Niekomu rastú vlasy i rýchlejšie. V mladosti zvyčajne rastú vlasy dobre a udržujú si svoj cyklus. S vekom rastú čím ďalej tým pomalšie, mení kvalitu a skracuje sa obdobie aktívneho rastu. Urýchlenie procesu rastu nie je možné, lebo je rýchlosť rastu geneticky podmienená.

Fáza rastu vlasov

Fáza rastu vlasu označuje, ako dlho (koľko rokov) vlas porastie a pohybuje sa od 1 do 6 rokov, výnimočne až 10 rokov. Fáza rastu predurčuje, ako dlhé vlasy naozaj môžeme mať, podobne ako je u psov daná dĺžka srsti (krátkosrsté x dlhosrsté plemená). Každý vlas prechádza životným cyklom.

Fáza rastového cyklu vlasov

Vlasový cyklus sa skladá z 3 fáz. Anagen je fáza rastu. Čím dlhšie sa vlas nachádza v tejto fáze, tým môže vyrásť do väčšej dĺžky. Druhou fázou rastu vlasov je katagen, kedy dochádza k regresii, zastavenie rastu. Nakoniec prichádza tzv. Telogén, pokojová fáza, ktorá trvá cca 3 mesiace.

Dlhé roky si odborníci mysleli, že vypadávanie vlasov je súčasťou telogen. Oficiálny názov fáza vypadávania je označovaná ako exogénna fáza. Potom čo vlas vypadne, rastie už na jeho mieste vlas nový.

Cieľom modernej vedy je predĺžiť aktívnej fáze rastu vlasov a zároveň aj predĺžiť zotrvanie vlasov v pokojovom režime. Bohužiaľ opačným smerom je to oveľa jednoduchšie. Niektoré lieky či choroby ovplyvňujú vlas priamo v jeho základu a spôsobí, že sa jeho rast predčasne zastaví a vlas vypadne. Fáze rastu vlasov však ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako napríklad hormonálny systém, výživa, stres, ochorenia atď. Niekedy je predčasné vypadávanie vlasov známkou zdravotného problému, napr. Ochorenie štítnej žľazy.

Dnes sú na trhu dostupné lieky proti predčasnému starnutiu a vypadávanie vlasov. Môžete vyskúšať tiež prírodné látky, ktorými by ste predĺžili.

Ako podporiť rýchlejší rast vlasov prírodne

Či už si prajete podporiť rast vlasov, resp. predĺžiť aktívnu fázu rastu a zároveň predĺžiť zotrvanie vlasov v kľudovom režime, z akéhokoľvek dôvodu, bude sa vám hodiť niekoľko dobrých rád. Existuje aj mnoho tzv. babských rád, ako urýchliť rast vlasov. Tu je niekoľko tipov, ako oživiť ich vzhľad a urýchliť rast.

Stravujte sa správne, aby ste podporili rast vlasov

Konzumujte veľa ovocia, zeleniny, orechov, bieleho mäsa a rýb. Vlasy sú zložené z veľkej časti z proteínu. Uistite sa, že ho prijímate v dostatočnom množstve. Ľudia, ktorí stratili veľa na váhe, môžu zistiť, že im vlasy slabnú a rednú. Dôvodom je práve nedostatok proteínov v tele. Okrem mäsa, obsahujú proteíny tiež vajíčka, sójové produkty, fazuľa a orechy. Tieto jedlá pomôžu k zdravej produkciu keratínu, ktorý je ďalším stavebným prvkom vlasov.

Prijímajte správne druhy tukov

Tuky vám pomôžu lepšie vstrebať vitamíny a minerály, ktoré sú potrebné pre zdravú vlasovú produkciu, najmä vitamín A, D, E a K. Konzumujte čo najmenej živočíšnych tukov z mäsa a margarínov. Dajte prednosť omega 3 v rastlinných olejoch a masle. Dôležitá je tiež konzumácia vitamínov skupiny B, ktoré sú obsiahnuté napr. V rybom oleji.

Železo

Železo je zodpovedné za distribúciu kyslíka v tele. Vlasové folikuly nedostatkom železa trpia. Nie je vhodné konzumovať červené mäso, ktoré je na železo bohaté, príliš často. Radšej si kúpte potravinové doplnky s obsahom železa v lekárni či drogérii.

Zinok

Zinok asistuje pri oprave tkanív. Zaisťuje okrem iného aj to, že fungujú mazové žľazy okolo folikulov správne. Ak si prajete mať príjem zinku pod kontrolou, opäť je vhodné zakúpiť preparát v lekárni. Zinok a železo, to sú tie najzákladnejšie doplnkové tablety na rast vlasov.

Vitamín C

Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť, že sú vlasy slabšie, bez lesku a poškodené. Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je rozhodujúci pre rast vlasov. Telo si nevie vytvárať vitamín C a je potrebné ho dodávať externe. Konzumujte pravidelne citrusy, brokolicu, špenát, paprika atď. Odporúča sa prijímať až 90 mg vitamínu C denne.

Pite viac vody

Dostatočná hydratácia je potrebná pre zdravý rast vlasov. Vypite denne minimálne 2 litre vody a spoznáte ten rozdiel.

Teraz sa pozrieme, ako urýchliť rast vlasov doma:

Neničte svoje vlasy stylingom

Nadmerný styling môže ničiť vaše vlasy. Vyhnite sa častému žehlenie, kulmovanie či fénovanie vlasov horúcim vzduchom. Obmedzte aj časté farbenie. Používajte kefu typu Teezer a vždy češte vlasy jemne a striedmo. Vždy si ich pri hlave pridržiavajte. S česaním počkajte, až budú vlasy suché.

Zastrihávanie vlasov

Zastrihávania vlasov je nutné, aby ste odstránili mŕtve končeky vlasov, ktoré ich zbytočne zaťažujú. Zastrihávajte končeky približne o pol centimetra každých 6 – 8 týždňov.

Masírujte pokožku hlavy

Pravidelná jemná masáž vlasovej pokožky sa má vykonávať pred spaním zhruba 1-3 minúty iba bruškami prstov. Rozprúdite tým krvný obeh, zaistíte prísun živín k vlasovým folikulov a vo finále sa staráte o zdravý cievny systém. K masáži môžete využiť niektorý z prípravkov s podpornou funkciou na pokožku.

Vlasová kozmetika

Používajte naozaj minimálne množstvo šampónu a pokožku hlavy v žiadnom prípade nedrhnite. Mohli by utrpieť vlasové folikuly, ktoré majú priamy vplyv na rast vlasov. Po umytí vlasov šampónom je nutná výživa kondicionérom. Vyhnite sa aplikácii kondicionéru priamo na pokožku hlavy. Vyberajte iba prírodné produkty, ktoré neobsahujú kremík, SLS, parabény a ďalšie látky, ktoré vlasy zbytočne zaťažujú.

Prírodné masky na vlasy

Vyskúšajte jednoduché prírodné masky na vlasy, ktoré si dokážete urobiť aj vy sami. Masky na prírodnej báze si môžete dopriať aj niekoľkokrát do týždňa. Vyskúšajte masku na vlasy z vajíčka, zemiakov, žihľavy.

Doplnky stravy

Kvalitné preparát by mal obsahovať látky vo vysoko vstrebateľnej forme a také, ktoré sa vzájomne podporujú vo svojom účinku. Okrem najrôznejších vitamínových komplexov určených pre intenzívnu výživu vlasov a vlasovej pokožky, vyskúšajte tiež bylinku Saw Palmetto. Extrakt z nej patrí k najúčinnejším bylinám pre zastavenie vypadávanie vlasov a stimuláciu rastu nových.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *