Plávanie je športom pre každého. Možno pri ňom relaxovať, schudnúť, ale i nabrať svaly. Všetko závisí od toho, pre akú techniku a intenzitu sa rozhodnete. Len veľmi málo športov vám ponúkne také možnosti zrevitalizovať si organizmus a získať kondíciu, ako práve plávanie. Nemýľte si ho však s kúpaním!

Plávanie je aeróbna aktivita, čo znamená, že je vykonávaná nejakou intenzitou a v pravidelných intervaloch. Ale to nie je všetko – ak chceme vidieť výsledky, túto pravidelnú činnosť je potrebné vykonávať určitý čas. V prípade, že plávanie nemá istú pravidelnosť, hovoríme už o kúpaní. Priaznivé účinky možno dosiahnuť síce aj samotným kúpaním (napríklad otužovanie organizmu), no ak chceme niečo spraviť aj pre svoje postavy, budeme sa musieť držať istých pravidiel.

Plávanie ako regenerácia a prevencia ochorení
Rozdielna teplota vody a vzduchu spôsobuje otužovanie celého organizmu, čím sa podporuje jeho obranyschopnosť. Človek je potom menej háklivý na výkyvy teplôt a celkovo je odolnejší voči rôznym ochoreniam.

Regeneračne pôsobí plávanie i na krvný obehový systém. Už len samotné ponorenie do vody spôsobí pokles tepovej frekvencie. Ďalším plusom je horizontálna poloha tela počas plávania kedy sa uľahčuje návrat krvi do srdca z veľkého obehu, a tým ho odbremeňuje.

Tiež nemožno neopomenúť pôsobenie vody na pľúca. Tlak vody na hruď podporuje vydychovanie, čím vlastne núti hrudníkové svalstvo intenzívnejšie pracovať, a to samozrejme vedie k zvýšenie pľúcnej kapacity. Veľkú rolu tiež zastáva tempo plávania, ktorému musí byť prispôsobené i dýchanie. Takýmto spôsobom si môžete zabezpečiť správnu funkčnosť hrudného koša až do neskorého veku.

Precvičte každý sval
Prsia, znak i motýlik precvičia vždy všetky svalové skupiny. Ak však chcete byť dôslední, zvyknite si jednotlivé plavecké techniky obmieňať. Tým, že ich budete kombinovať docielite, že sa pri tomto „tréningu“ nezabudne na žiadny sval. Plávanie je i výborným doplnkom pre ľudí, ktorí cvičia vo fitnescentrách. A to práve tým, že precvičuje všetky svaly, a tak predchádza ich prípadnému zraneniu v posilňovni.

Možno sa vám to nezdá, ale také intenzívne plávanie je oveľa náročnejšie (a aj účinnejšie) ako intenzívne behanie. A navyše – nezaťažuje kĺby! Odpor vody je totižto až 700-krát väčší ako odpor vzduchu. Na prekonanie tej istej vizdialenosti preto budeme při plávaní musieť vynaložiť viac energie ako pri behu.

Plávanie tiež priaznivo pôsobí na látkovú premenu. Pri každej intenzívnej aeróbnej činnosti sa telo zahreje a vyrába teplo. No a práve to teplo je z tela odvádzané vodou rýchlejšie ako vzduchom. Tým sa energetický výdaj niekoľkonásobne zvýši. A keďže sa teplo neodvádza potením, ale vodou, nezaťažuje sa ani krvný obeh.

Plávanie preto môžete brať jednak ako cestu k dlhému a vitálnemu životu, alebo ako súčasť vašej redukčnej diéty. Tomu, čo od tohoto športu očakávate, prispôsobte i samotné plavecké techniky, ich intenzitu a dĺžku. Nenechajte sa odradiť počiatočnými neúspechmi, či nesplnením sa vašich očakávaní. Aj správne plávať je potrebné sa najskôr naučiť –  napríklad aj v kurze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *