Pergola alebo markíza?

Milujete pobyt na čerstvom vzduchu? Terasa alebo záhrada je na takéto príležitosti ideálne miesto. Pokiaľ si však chcete užiť tento nový vonkajší priestor bez obáv z premenlivého a nevyspytateľného počasia vždy, keď vstúpite na dvor, budete tiež potrebovať adekvátne tienidlo. A nakoľko dáždnikom už dávno odzvonilo, vybrať by ste si mali medzi pergolou alebo markízou.

Začlenenie terasovej markízy alebo pergoly do projektu terasy alebo záhrady prispeje k tomu, že priestor bude vhodný na použitie bez ohľadu na to, ako horúce slnko v ten deň žiari alebo, aký silný a intenzívny dážď padá. Ktoré riešenie je kedy vhodnejšie a lepšie?

Celoročný komfort pod holým nebom vďaka pergole

Pergola je trvalá stavba, ktorá bude po inštalácii pevne zakotvená k zemi. Pergoly je možné namontovať zboku domu len s dvoma nosnými stĺpmi alebo navrhnúť ako samostatne stojace konštrukcie úplne oddelené od domu, ktoré môžu alternovať altánok.

Výhodou tohto vonkajšieho tienenia je, že dokáže premeniť priestor na moderný a štýlový. Moderná pergola je dokonalá, ak si chcete v blízkosti domu vytvoriť príjemnú rovnováhu tieňa a zároveň rozšíriť váš vonkajší obytný priestor pre skutočne použitie za každého počasia.

Pergola disponuje pevnou hliníkovou konštrukciou, ktorá sa jednoducho udržiava v čistote a odoláva nepriaznivým vonkajším poveternostným podmienkami či mechanickému poškodeniu. Môže mať pevné alebo lamelové prestrešenie, s ktorým si môžete úroveň a intenzitu slnečných lúčov pohodlne korigovať.

Spolu so štýlovými vonkajšími kvetináčmi, luxusnou dlažbou a doplnkovým osvetlením tak vytvoríte z pergoly skutočnú oázu pokoja na čerstvom vzduchu, ktorá je vám prístupná celý rok

Prečo si zaobstarať pevnú markízu?

Markíza je tienidlo podobné látke závesom, ktoré je potrebné nainštalovať na vonkajšiu stenu alebo nezávislé stĺpiky na podporu, pričom zvyčajne obsahuje buď sťahovací mechanizmus, alebo rám z hliníkovej rúry, na ktorom je markíza trvalo zaistená.

Vďaka svojej jednoduchej konštrukcií a systému s odolnou tieniacou látkou, sa stáva pevná markíza súčasťou viacerých terás rodinných domov a bytov. Je cenovo výhodnejšia ako pergola, rovnako zaberie menej miesta, no dokáže na terase, balkóne alebo záhrade vytvoriť príjemné podmienky na relax podobne ako pergola.

Menším problémom býva, že aj keď sa markízy montujú pomerne jednoducho, často si vyžadujú pravidelné čistenie. Výsuvná markíza vám tiež umožňuje zatvoriť tienidlo, keď priestor nepoužívate, čo sa často odporúča pre ochranu pred poškodením.

Zdroj obrázkov:

1. MATHILDE.LR/Shutterstock.com

2. Jerome.Romme/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *