nový Opel Grandland

Chystáte sa na dovolenku a dopravíte sa do cieľovej destinácie na vlastnom aute? Ešte pred cestou sa presvedčte, či máte pripravené všetko podstatné.

Teplejšie mesiace sú ideálne pre realizáciu dovoleniek, na ktoré sa dostanete automobilom. V poslednom období sme si pri prekročení hraníc dávali pozor najmä na rôzne protipanedemické opatrenia a dokumenty, ktoré nám umožnia vstup na ich územie. Sú však aj iné veci, na ktoré musíte myslieť. Stále však platí, že by ste sa mali oboznámiť s pravidlami platnými v krajinách, cez ktoré budete cestovať. Vyhnete sa tak rôznym problémom, napríklad pri nehodách alebo poruchách.

Sadnete si do vášho Opel Astra a čaká vás prvá dlhšia cesta po zimných mesiacoch. Ste si istí, že je vozidlo v poriadku? Nie je vôbec zbytočné pred dovolenkou navštíviť vášho mechanika, aby sa o tom presvedčil. Sami sa však môžete uistiť, či máte dodržanú správnu hladinu kvapalín. Pre istotu si so sebou zoberte ich zásobu.

Nie každý má k dispozícii autá ako Opel Crossland alebo Opel Grandland, ktoré sú vhodné aj na prepravu ťažšieho nákladu. Ako poznáme Slovákov, na dovolenku si budú chcieť previesť polovicu domácnosti. Ak však dôjde k nehode, z auta nesmú vyletieť žiadne predmety. Preto ťažšie veci naložte úplne dole a na vrch tie ľahšie. Zoberte si so sebou určité pomôcky na priviazanie batožiny, ak sa vám počas jazdy bude zdať nestabilná.

Čo sa týka bezpečnosti jazdy, pozor na správnu obuv. Možno už myslíte na prechádzky po rozpálenej pláži, no najprv sa k nej musíte bez problémov dostať. Zabudnite na žabky a podobnú obuv, ak ste si sadli za volant. Ak sa vám zošmykne noha z brzdového pedálu, nehoda môže byť fatálna. Preto si na cestu pribaľte aj pevnú obuv. Ak sa po nehode preukáže, že k nej prišlo v dôsledku jazdy naboso alebo v žabkách, poisťovňa má právo uvaliť podiel škôd na tohto nezodpovedného šoféra. V závislosti od konkrétnej situácie to môže mať aj právne následky.

Najdôležitejšou vecou, na ktorú nesmiete zabudnúť, je povinná výbava. Čo to znamená v konkrétnych štátoch a čo musí obsahovať, o tom sa vopred informujte. S určitosťou vám vieme povedať, že vám nesmie chýbať lekárnička, trojuholník či označenie krajiny, z ktorej cestujete. Vo väčšine krajín je nutná aj bezpečnostná vesta pre všetkých členov posádky. Pre bezpečnosť všetkých v prípade nehody alebo poruchy ju ale naozaj odporúčame. Mnohé talianske či nemecké mestá vyžadujú emisnú nálepku, vo Francúzsku musíte dokonca disponovať aj alkoholovým testerom. Zúčastní sa dovolenky aj váš domáci miláčik? Pravidlá pre vstup so zvieratami môže byť taktiež špecifický.

Štyri dôležité dokumenty na ktoré nesmiete zabudnúť

  • Vodičský preukaz
  • Zelená karta (prípadne jej platná alternatíva)
  • Formulár pre správu o nehode
  • Technický preukaz vozidla (najlepšie dve verzie, jedna v slovenčine a jedna v miestnom jazyku)

Vodičský preukaz vás oprávňuje viesť motorové vozidlo, technický preukaz potvrdí, že patrí práve vám. Tento fakt je dôležitý v prípade nehody, aby si poškodený mohol uplatniť nárok na poistenie. Tlačivo správy o nehode je nevyhnutá aj preto, aby neboli pochybnosti o prehľadnosti udalostí, ktoré sa udali a pri následnej likvidácii poistnej udalosti. V tomto prípade je vhodné nehodu aj nafotiť. Zelená karta poukáže na skutočnosť, že vaše auto má poistenie zodpovednosti za škodu ním spôsobenú. Musí však byť aktuálne platná. Táto platnosť sa však na rozdiel od poistenia motorových vozidiel automaticky nepredĺži.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *