Omyl prírody? Spevák Peter Nagy oslavuje neuveriteľné okrúhle jubileum. Čo všetko doteraz stihol?

9. apríla 2019

Spevák Peter Nagy dnes oslavuje okrúhle jubileum. Pri pohľade na jeho vzhľad by ste mu však tipovali aj o dvadsať rokov menej…

Znie to priam neuveriteľne, ale Peter Nagy dnes oslavuje 60 rokov. Pri pohľade na neho by ste to asi netipovali…

Peter Nagy (* 9. apríl 1959, Prešov) je slovenský spevák, skladateľ, hudobník, textár, hudobný producent a fotograf. Spolu s Richardom Müllerom, Robom Grigorovom, Miroslavom Žbirkom, Marikou Gombitovou a skupinami ako Elán, Metalinda, Team či Tublatanka patrí medzi najúspešnejších spevákov slovenskej populárnej hudby osemdesiatych a prvej polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia.

Ako zabezpečiť auto proti krádeži?

Auto je dnes bežná vec, ale určite nie lacná. Prevádzkové náklady, poistky, z času na čas servis, prípadne výmena prevodovky môže byť záťažou pre rozpočet. Najhoršie ale je nedostatočné zabezp...

Bohatú kariéru by mu závidela väčšina umelcov

Peter Nagy po ukončení Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove absolvoval Filozofickú fakultu UPJŠ. Začínal ako folkový spevák. Svoju prvú pieseň nahrával v štúdiu ako sedemnásťročný. Vystupovať začínal vo východoslovenských kapelách Profily, Fultura a v skupine Karla Witza. V roku 1980 absolvoval v Bratislave kvalifikačné skúšky v Slovkoncerte, ale neuspel.

Prvou úspešnou piesňou, s ktorou sa Peter Nagy dostal do povedomia publika, bola skladba „Profesor Indigo“. Nahral ju v auguste roku 1982 v štúdiu Košického rozhlasu spolu s gitaristom Karlom Witzom, ktorý spolupracoval so skupinami Collegium musicum a Modus. Skladba bola vydaná až o rok neskôr. V rokoch 1982 – 1983 Nagy absolvoval Vojenskú základnú službu ako vokalista vo Vojenskom umeleckom súbore v Bratislave, kde založil svoju prvú profesionálnu hudobnú skupinu s názvom Indigo. V tomto období dostal ponuku spievať so skupinou Modus. Vo Vojenskom umeleckom súbore vtedy slúžil aj Július Kinček, ktorý bol dramaturgom televíznej hitparády 5 × P. Kinček zaradil pieseň „Profesor Indigo“ do marcového kola tejto súťaže. Režisérom hudobného klipu, v ktorom postavu profesora hral Andy Hryc, bol Jozef Kaiser. Pieseň tu zvíťazila, stala sa celoštátnym hitom a odštartovala Nagyovu hviezdnu spevácku kariéru.

Okrem tejto skladby sa jeho známymi hitmi stali aj „Už je tu láska“, „So mnou nikdy nezostarneš“ (pôvodne nahrané pre nezrealizovaný hudobný film Chlapčenská duša), „Sme svoji“, „Kristínka iba spí“ (s ňou Nagy vystúpil na Bratislavskej lýre 1984 a získal cenu publika i novinárov), „Marcel z malého mesta“, „Láska je tu s nami“, „Aj tak sme frajeri“, „S nohami na stole“,„Korálky od Natálky“, „Len pomaly“, „Poďme sa zachrániť“ či dueto s Jožom Rážom „Psi sa bránia útokom“. V roku 1984 mu vyšiel debutový album Chráň svoje bláznovstvá, z ktorého sa predalo 620 tisíc kusov. S piesňou „Vzdávam sa ti“ znovu vyhral súťaž 5 × P aj cenu kritiky a v roku 1986, po vydaní druhého albumu Mne sa neschováš, získal Peter Nagy československého Zlatého slávika. Krajinou sa v tomto období šírila tzv. „nagymánia“.

Po vydaní tretieho albumu Myslíš na to, na čo ja? si Peter Nagy prevzal od vtedajšieho riaditeľa vydavateľstva Opus Ivana Stanislava Zlatý erb Opusu za predaj miliónteho hudobného nosiča. Medzi najúspešnejšie skladby tohto albumu patrila pieseň „Láska je tu s vami“, ktorá trikrát zvíťazila v televíznej hitparáde Triangel. V roku 1987, v dobe štvrtého výročia existencie, mal Peter Nagy so skupinou Indigo za sebou vyše 500 koncertov, z ktorých dva boli odohrané pred vypredanou pražskou Lucernou. Z albumu, ktorý vyšiel v tomto roku pod názvom Ale, bolo úspešné dueto s Jožom Rážom „Psi sa bránia útokom“, ktoré sa stalo trojnásobným víťazom v hitparáde Triangel, a skladba „Zákony hada“, ktorá trikrát vyhrala v hitparáde 5 × P. V roku 1987 Peter Nagy znovu vyhral v tejto hitparáde so skladbou „Až sa znova narodím“. V závere roka vydal svoj prvý koncertný (akustický) album s názvom Peter Nagy v Štúdiu S, na ktorom spolupracovali Pavol Hammel a Vašo Patejdl.

Od druhej polovice 80-tych rokov sa Peter Nagy podieľal aj na unikátnych projektoch detských albumov, cieľom ktorých bolo objaviť mladé spevácke talenty. Prvým zo série týchto albumov bol titul Peter, Vašo a Beáta deťom, ktorý pripravil s Beátou Dubasovou a Vašom Patejdlom. V prvej polovici 90-tych rokov Peter Nagy moderoval na Slovenskej televíziimládežnícku reláciu Fany.

K 25. výročiu profesionálnej kariéry vyšiel v roku 2009 Petrovi Nagyovi nový dvojalbum s názvom Labute a havrany. Okrem dvanástich nových pesničiek bol so štúdiovým albumomvydaný aj bonusový disk s „unplugged“ nahrávkou koncertného vystúpenia pre Rádio Expres, ktoré sa uskutočnilo 9. marca 2009.

Hudba nie je všetko, lásku k fotkám cíti dodnes

Peter Nagy má okrem spievania vzťah aj k fotografovaniu. Sám o tom tvrdí, že hoci dostáva aj profesionálne zákazky, fotografie ho neživia a sú skôr jeho záľubou, ktorej sa aktívne venuje približne od roku 2000. Vzorom a inšpiráciou mu bola precízna práca profesionálnych fotografov ako Fedor Nemec, Zuzana Mináčová či Alan Pajer, s ktorými spolupracoval pri realizácii svojich albumov. Uvedomil si, že úspech práce fotografa alebo hudobníka v štúdiu závisí od úrovne jeho prípravy.

V súčasnosti má vlastný fotografický ateliér Art Foto Nagy. Používa digitálnu techniku, hlavnou témou jeho fotografických prác sú romanticky ladené ženské akty. Väčšinou nefotografuje profesionálne modelky. Medzi modelmi, ktoré nafotografoval, sú aj ženy z exotických krajín ako Kanárske ostrovy, Kostarika, Kuba, Singapur či Namíbia.[1] Fotografie väčšinou dodatočne tónuje, najčastejšie do čierno-bielej podoby, a dotvára v grafických programoch.

Svoje fotografie vystavoval v Prahe, Bratislave a vo Viedni. Boli publikované aj v českej, ruskej a brazílskej mutácii časopisu Playboy. Peter Nagy sa stal víťazom súťaže na obálku a editoriál špeciálneho čísla tohto časopisu, ktoré bolo vydané k jeho 50. výročiu. Fotograficky pripravil niekoľko nástenných kalendárov a v roku 2007 bol oficiálnym fotografom súťaže Česká Miss. V roku 2008 mu vyšla 150-stranová kniha čierno-bielych fotografií s názvom Book 1.

Najväčšie hudobné ocenenia

1984 – Strieborný slávik
1985 – Zlatý slávik
1986 – Strieborný slávik
2009 – Česká rocková sieň
2012 – Legenda Nočního proudu

Daj vedieť svojím priateľom

siteelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*