Novodobí Asterix a Obelix oslavujú 20 rokov

25. februára 2019

Písal sa rok 1999 a do kín sa s veľkou pompéznosťou dostal príbeh dvoch svojráznych hrdinov, ktorí sa postavia slávnemu dobyvateľovi Juliusovi Caesarovi, aby ochránili svoju dedinku. Nikto však asi nečakal, že sa z tohto filmu stane kult a povinná filmová výbava miliónov fanúšikov kinematografie.

Asterix a Obelix kontra Caesar je celovečerný hraný film režiséra Claude Zidiho. Práve tento rok oslávi svoju dvadsaťročnicu, a tak je ten správny čas, aby sme vám čo to o tomto príbehu prezradili. Ide o prvý zo série hraných filmov na základe komixov o Asterixovi Goscinnyho a Uderza. Tento konkrétny snímok kombinuje prvky z niekoľkých Asterixových príbehov, ako napríklad Asterix a Gótovia, Asterix z Galície, Asterix Gladiátorom, Veštec či Asterix a Kleopatra.

Premiéra bola určená na 3. február 1999 a všetci tvorcovia filmu (vyrobené pod produkciou Canal +) očakávali veľký úspech. Nie je sa im ani čo čudovať, veď rozpočet sa pohyboval na úrovni 42 miliónov dolárov, čo bol na tú dobu a najmä Francúzsko poriadny balík a najdrahší film v histórii tejto krajiny. To, čo sa udialo po prvých mesiacoch vysielania, to sa dá považovať za zázrak… Kiná praskali vo švíkoch a rekordy padali aj pri televíznej sledovanosti.  Nakoniec sa tržby tohto prvého dielu vyšplhali nad 200 miliónov dolárov. Chladnými to nenechalo ani kritikov či porodcov udeľujúcich rôzne ocenenia. Spomenúť môžeme napríklad víťazstva v Golden Screen, Bogey Awards či Bavarian Film Awards. Preto sa nemôžeme čudovať, že príbeh mal ďalšie tri pokračovania, ktoré sa stali minimálne rovnako obľúbenými (Asterix a Obelix: Misia Kleopatra – 2002, Asterix a Olympijské hry – 2008, Asterix a Obelix: God save Britania – 2012).

Ak sa na film pozrieme z pohľadu hereckého obsadenia, ako prvý každého určite napadne Gérard Depardieu (Obelix). V tej dobe päťdesiatročný herec na vrchole svojej kariéry mal byť hlavným lákadlom najmä pre fanúšikov za hranicami Francúzska, čo sa aj podarilo. Francúzsky milovník ľudských stretnutí, najlepšej kuchyne, vína, rýchlej jazdy na motorke, krásnych žien, herectva, filmu a života má za sebou kariéru, o ktorej môže snívať každý herec. Svojej role sa vie perfektne zhostiť nie len v takých veľkých príbehoch, ako sú Bedári či Balzac, ale aj v rozprávkových či fantastických príbehoch, ako je tento.

Aj napriek svojim „zaujímavým“ politickým názorom, ktoré sú nevyspytateľnejšie ako osudy jeho postáv či pravidelným problémom s platením daní v každej krajine, v ktorej sa rozhodne žiť, bolo jeho angažovanie pravdepodobne najlepším ťahom všetkých, ktorí mali čo to dočinenia s Asterixom a Obelixom.

Rolu Asterixa si zahral Christian Clavier, ktorý vo svete možno nie je tak slávny ako Depardieu, no v krajine galského kohúta ide o hereckú veličinu. Dnes už 66 – ročný herec začínal svoju kariéru v komediálnej hereckej skupine Le Splendid, s ktorou neskôr natočil viacero úspešných grotesiek. Úspech na sólovej dráhe prvý krát zaznamenal vo filme Návštevníci, kde ste ho mohli vidieť v pozícii rytierskeho sluhu po boku Jeana Rena. Najväčšiu slávu vo svete mu však priniesla práve postava Asterixa. Veľmi pozitívne ohlasy získal aj po účinkovaní v životopisnom dokumentárnom cykle Napoleon.

Schválne, čo ste si zapamätali na postave Caesarovi či hercovi Gottfiedovi Johnovi, ktorí ju stvárnil? Väčšina divákov sa vyjadrí, že je to jeho nos. V pätnástich rokoch si ho totiž nešťastne zlomil, no ten spravil jeho tvár nezameniteľnou, čo je v hereckom svete dosť silná výhoda. Medzinárodný úspech dosiahol ešte pred účinkovaním v Asterixovi a Obelixovi. V roku 1995 si zahral generála Ourumova, protivníka Jamesa Bonda vo filme Zlaté oko. O štyri roky neskôr dostal príležitosť v Netvorovi po boku Johna Malkovicha. V roku 2000 ho obsadili aj do filmu Životná skúška (Russell Crow, Meg Ryan) John Gottfied zomrel na rakovinu v roku 20014 vo veku 72 rokov.

Obsadenie:

 

Asterix – Christian Clavier

Obelix – Gérard Depardieu

Ludius Detritus – Roberto Benigni

Julius Caesar –Gottfried John

Panoramix – Vlaude Peplu

Prolix – Daniel Prévost

Falbala – Laetitia Casta

Malosinus – Michel Muller

Troubadux – Pierre Palmade

 

Celý film si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

Daj vedieť svojím priateľom

siteelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*