šľapky pre zdravé nohy

Žabky a pohodlné šľapky, ktoré čoskoro nahradia pevnejšie poltopánky, vyzerajú v lete skvele, no nie sú až tak zdravé? Tento typ obuvi sa už veľmi dávno etabloval ako praktická a väčšinou lacná alternatíva sandálov. S obľúbeným kúskom v našom šatníku sa však spája aj najviac zdravotných rizík a poranení chodidiel.

Bez šľapiek by to bolo ale veľmi ťažké. Rýchle vkĺznutie do klipu na špičke je nielen úplne módne, ale aj veľmi praktické. Pokiaľ je vhodné počasie, žabky alebo šľapky sa nosia takmer všade. Nielen doma či na pláži, ale aj na dlhšie prechádzky v meste musí šľapka dobre poslúžiť. A práve toto niekoľkohodinové nadmerné nosenie by však mohlo byť zdraviu škodlivé.

Prečo ich teda nevymeniť za kvalitné pánske tenisky, ktoré sú rovnako pohodlné, no starajú sa o vaše chodidlo oveľa lepšie ako vyššie spomínaná otvorená obuv?

Kĺby fungujú inak

Pred pár rokmi prebehla v USA jedna štúdia, ktorá skúmala dôsledky intenzívneho nosenia šľapiek. Ukázalo sa, že pri tomto špecifickom type topánok fungujú kĺby a svaly inak ako napríklad pri pohodlných dámskych teniskách. V súlade s tým so žabkami a šľapkami automaticky robíte menšie kroky a menej energicky šliapete na zem. Po dlhšom čase to môže spôsobiť bolesť kĺbov, nôh, chodidiel a dokonca aj chrbta.

Šľapky by nemali byť vašou primárnou letnou obuvou

Zistenie, že nie sú šľapky a žabky ideálne na dlhodobé nosenie by sa však nemalo chápať ako definitívne odmietnutie tohto doplnku odevu. Ich občasné nosenie – podobne ako vysoké opätky – totiž nemá žiadne zdravotné následky. Alternatívu sandálov je však vhodné nepoužívať ako hlavnú letnú topánku, ale radšej ju využívať len na krátke vzdialenosti.

Tipy na správny výber bez bolestí

Ak ste si práve vybrali na dovolenku a výlet na strednom Slovensku pekné ubytovanie v Púchove a máte v úmysle šľapky nosiť častejšie, mali by ste zvážiť aj drahší model. Lacné modely len za pár eur sú často z podradného materiálu. Ideálna je mäkká koža, ktorá znižuje riziko pľuzgierov a iných podráždení.

Nikdy šľapky alebo žabky nepoužívajte pri športe, pretože vám hrozí zvýšené riziko podvrtnutia. Nenoste jeden model roky. Uistite sa, že má obuv správnu veľkosť. Počas jej nosenia zabudnite na šoférovanie, pretože je to nepohodlné a nebezpečné. V tomto prípade sú rozhodne lepšie tenisky.

Pokiaľ budete šľapky alebo žabky nosiť len občas a dodržiavať tieto opatrenia, nespôsobia vám žiadne zdravotné problémy.

Zdroj obrázka: New Africa/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *