Slováci už dlhé roky hlásajú, že by radi videli za mrežami aj najvyššie postavených politikov, ktorí sú zodpovední za rozkrádanie našej republiky. A dočkali sme sa. Smerujú tam hneď dvaja a to dokopy na 21 rokov.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes uznal exministrov výstavby a regionálneho rozvoja za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova za vinných v kauze nástenkového tendra. Rozsudok ešte nie je právoplatný, bývalí ministri sa môžu odvolať na Najvyšší súd. Janušek strávi za mrežami 12 a Štefanov 9 rokov za mrežami. Navyše obaja musia zaplatiť pokutu 30 000 eur a nemôžu 5 rokov vykonávať povolania v orgánoch verejnej moci.

„V procese hodnotenia dôkazov súd dospel k záveru, že sa skutok stal,“ uviedla okrem iného predsedníčka senátu. Podľa súdu obžalovaní exministri Janušek a Štefanov nezabezpečili zverejnenie výzvy ohľadom verejného obstarávania v masovokomunikačných prostriedkoch, čím znemožnili účasť na zákazke ďalším záujemcom.

„Verím, že keď sa odvoláme, ten rozsudok bude zrušený,“povedal Janušek prítomným novinárom. V procese podľa neho vôbec nešlo o jeho osobu. „Tu podľa môjho názoru ide o to, aby minister bol zavretý. Tu ide o to, že Slovenská republika veľmi správne bojuje proti korupcii, za transparentnosť a toto je výsledok toho, treba niekoho zavrieť, aby sa mohlo poukazovať, ako Slovenská republika bojuje proti korupcii,“ povedal Janušek.

Prokurátor podal v tomto prípade obžalobu pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, zneužívania právomoci verejného činiteľa či zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. V kauze figuruje spolu päť obžalovaných, medzi nimi aj dvaja bývalí ministri za SNS Janušek a Štefanov. Vtedajšie ministerstvo výstavby zverejnilo oznam o tendri v hodnote 120 miliónov eur iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. o prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Súkromné firmy sa však mali obohatiť o viac ako 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť. Teraz ich nečaká satén bavlnený ale väzenský mundúr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *