Ak ste fanúšikovia futbalu, pravdepodobne ste zvyknutí na takmer dvojhodinové zápasové zážitky. Ak obľubujete zámorskú NHL, môžete zažiť aj štvorhodinový maratón, v prípade, že sledujete predĺženie play-off. No čo by ste povedali na športový prenos, ktorý trvá viac ako jedenásť hodín a sledujete ho v rozmedzí troch dní?

Presne tak. Tenisový zápas z 22. júna na Wimbledone v roku 2010 medzi Američanom Johnom Isnerom a Francúzom Nicolasom Mahutom trval 11 hodín a 5 minút. Víťazom sa napokon stal americký rodák. Päťsetová bitka prebiehala nasledovne:

V prvom kole Wimbledonu, ktorý sa tradične koná v Londýne, sa na trávnatej ploche proti sebe o 18:13 (britského času) postavili dvaja borci. Isner zvíťazil v prvom sete 6:4, na čo zareagoval Mahut víťazstvom v druhom sete pomerom 3:6. Tretí set sa už natiahol, Mahut zvíťazil až v tzv. tiebreaku 7:9. Aj štvrtý set dospel do tiebreaku, ale tentoraz z neho vyšiel víťazne Isner pomerom 7:3. Čas medzitým poriadne pokročil a rozhodujúci piaty set musel byť odložený na nasledujúci deň.

23. júna sa teda opäť stretol Isner s Mahutom a bitka pokračovala. Zápas by možno netrval tak dlho, ak by bolo v piatom sete povolené zvíťaziť vďaka tiebreaku. To však pravidlá nedovoľujú, a tak stretnutie pokračovalo ako obvykle, pokiaľ jeden z hráčov nevyhral rozdielom dvoch „gemov“. Američan Ihner nepremenil štyri „mečbaly“, jeden z nich za priam neuveriteľného stavu 59:58. Aj v tento deň bol nepriateľom zápasu čas a kvôli tme sa stretnutie za stavu 59:59 po druhýkrát odložilo. Diváci však unavení ani zďaleka neboli a skandovali: „My chceme viac, my chceme viac!“

24. jún, Wimbledon 2010. Zápas prvého kola medzi Isnerom a Mahutom stále pokračuje. Stav 68:68 a rozuzlenie historicky najdlhšieho tenisového zápasu stále neprichádza. Tak sa aspoň mohlo zdať na prvý pohľad. Opak bol však pravdou a koniec obrovskej drámy bol na spadnutie. Isner sa dostal do vedenia 69:68 a ďalší „gem“ ukončil backhandovou ranou. Tretí deň zápasu sa hralo 67 minút a zápas skončil v piatom sete za stavu 70:68 v prospech amerického tenistu. Predošlý rekord z roku 2004 bol prekonaný o 4 hodiny a 32 minút.

O kuriozitu sa okrem hráčov samotných postarala aj tabuľka ukazujúca skóre. Tá sa v piatom sete za stavu 47:47 zastavila, pretože ďalej nebola naprogramovaná. Dokonca ani online ukazovateľ si s takýmto úkazom neporadil o moc lepšie. Vypadol za stavu 50:50. Druhý hrací deň bolo do zápasu zapojených 28 chlapcov a dievčat, ktorí sa starajú o zber loptičiek a 14 čiarových rozhodcov.

Zaujíma vás, ako napokon Isner na turnaji dopadol? V druhom kole sa stretol s Thiemom de Bakkerom z Holandska, na ktorého nestačil v troch setoch. Zápas trval „chabých“ 74 minút.

V zápase padlo aj niekoľko iných tenisových rekordov:

Najdlhší set: 8 hodín 11 minút

Najviac „gemov“ v jednom sete: 138

Najviac „gemov“ v zápase: 183

Najviac es v zápase v podaní jedného hráča: 113 (Isner)

Najviac es v zápase dokopy: 216

Najviac víťazných „gemov“ v podaní víťaza aj porazeného: 92, resp. 91.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *