Ak vyslovíme slovo „Amsterdam“, takmer každý si vybaví, že ide o hlavné mesto Holandska. Poďme sa naň pozrieť trochu detailnejšie a zároveň vám ponúknem miesta, ktoré stojí za pozretie.

Všeobecne o Amsterdame

História mesta Amsterdam siaha až k roku 1000, od kedy bola táto močaristá oblasť pozývaná Aemestelle. Hlavným mestom Holandska je od roku 1808. nesídli v ňom parlament, vláda ani kráľovská rodina, tieto inštitúcie majú sídlo v Den Haag. V súčasnosti tu žije viac ako 761 000 obyvateľov, ktorí sa hlásia k 177 národnostiam. Ide o najväčšie mesto Holandska a je zároveň kultúrnym a finančným centrom. Je to mesto, ktoré je preslávené tradíciou v brúsení diamantov.

Najzaujímavejšie miesta v Amsterdame

Amsterdamské kanály

Tvorí viac ako 100 kilometrov kanálov, približne 90 ostrovov a 1 500 mostov. Majú prezývku „Benátky severu“. Tri hlavné kanály (Herengracht, Prinsengracht a Keizersgracht) boli vykopané v 17. storočí a vytvárajú sústredné polkruhy okolo mesta, ktoré sa nazývajú „Grachtengordel“, tzv. Kanálový opasok. Pozdĺž týchto kanálov sa nachádza viac ako 1500 pamätihodností. V roku 2010 boli zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Námestie Dam

Námestie Dam je najpôvodnejšej miesto Amsterdame a bolo vystavané už okolo roku 1275. Od roku 1956 tu stojí aj Národný pamätník obetiam druhej svetovej vojny a tento pamätník je najlepším orientačným bodom mesta. Toto miesto je symbol Amsterdamu, kde sa konajú všetky oslavy či protesty miestnych obyvateľov. V nočných hodinách sa tu schádza mnoho turistov, ale aj pochybných obchodníkov.

 

 Kráľovský palác

Nachádza sa na námestí Dam. Pôvodne slúžil ako sídlo magistrátu a radnica. Dnes je štátnym majetkom a oficiálnej návštevy tu prijíma kráľovná Beatrix. Palác je dôkazom bohatstvo i inšpirácie Benátkami. Architektom paláca je známy staviteľ Jakob van Campen, ale na výzdobe malo podiel aj mnoho ďalších architektov a maliarov. Vnútri paláca je všetko obložené mramorom a na stenách visia alegorické obrazy a to väčšinou Rembrandtových žiakov. Palác je otvorený denne 9.00 – 18.00 hod.

Van Gogh Museum

Ide o múzeum jedného z najslávnejších holandských umelcov, Vincenta Van Gogha. Nachádza sa tu jeho najrozsiahlejší zbierka a to viac ako 200 obrazov. Originály slnečníc, Cyprusy, Izba v Arles alebo autoportrétov nájdete práve tu. Svoje miesto tu má aj korešpondencie s bratom Theom, vďaka ktorej bolo možné hlbšie spoznať jeho životný príbeh. Sú tu vystavená aj diela ďalších umelcov a to z prelomu 19. a 20. storočia. Múzeum je otvorené denne 10.00 – 17.30 hod., V piatok až do 22.00 hod.

 

Starý kostol Oude Kerk

Ide o najstarší farský kostol, ktorý bol dostavaný v roku 1306 Utrechtským biskupom, krátko po založení samotného mesta. Pýši sa originálnymi maľbami na sklách. K častým návštevníkom patril aj Rembrandt, ktorý tu nechal pokrstiť všetky svoje deti. Kostol sa nachádza na Oudezijds Voorburgwal, otvorené je každý deň 11.00 – 17.00 hod., V nedele až od 13.00 hod.

Rembrandtské námestí

Je pomenované po jednom z najvýznamnejších majstrov holandského maliarstva. Pýši sa plastickou Nočné hliadkou a výjav z tohto obrazu je prenesený na sochy. Stojí za to tu pár minút postáť a porovnávať obraz so sochami. Nachádza sa tu malý „rembrandtský“ parčík, kde môžete relaxovať, či posedieť v jednom z desiatky podnikov okolo námestia. Je tu živo aj v nočných hodinách. V nedeľu sa tu koná známy blší trh, na ktorom kúpite takmer všetko, na čo si spomeniete.

Tuschinski Theater

Je jedným z najkrajších divadiel na svete. Divadlo bolo otvorené v roku 1921. Na návštevníkov urobí veľký dojem tisíce lampičiek, sklenené a mramorové ozdoby, farebné sklá a umelecké exotické ozdoby. V jednej z hál nájdete 150 m² veľký ručne tkaný koberec. V tomto divadle vystupovala Marlene Dietrich, Edith Piaf či Josephine Baker. V dnešnej dobe je Tuschinski Theater predovšetkým kinom. Sčíta 1290 sedadiel a má neobvyklý interiér, clona predstavuje štyri živly – oheň, vodu, vzduch a zem. Dve figúry uprostred nesú oslňujúci slnko, ktoré symbolizuje svetlo filmového projektora. Divadlo nájdete na Reguliersbreestraat 26-28.

Artis Amsterdam Zoo

Tento komplex zahŕňa zoologickú záhradu, geologické múzeum aj planetárium a akvárium. Artis, najstaršie zoo v Holandsku, bola založená v roku 1838. Na rozlohe 14 hektárov žije okolo 700 druhov zvierat. Návštevníci si môžu užívať atmosféru záhrad z 19. storočia, fascinujúce sochy a historické budovy. Dostanete sa sem najlepšie metrom, zastávka Waterlooplein. Otvorené je denne 9.00 – 17.00 hod., V letných mesiacoch do 18.00 hod.

Brusiarne diamantov

Amsterdam je brúsením diamantov preslávený po celom svete. Takzvaným praotcom diamantových brusiarní je Willem Vermaet, ktorý sa do Amsterdamu prisťahoval už v roku 1586. Brúsením sa zaoberali hlavne Židia a to znamenalo krízu počas druhej svetovej vojny, kedy v koncentračných táboroch zomrelo viac ako 2000 brusičov. Z Amsterdamu napríklad pochádza najvzácnejší drahokam na korunovačným žezle Veľkej Británie. Navštíviť môžete verejnosti prístupnou brusiareň v ulici Niuwe Ulienburgerstraat alebo brusiareň Coster Diamonds na ulici Paulus Potterstraat 2-8.

A niečo pre zábavu – The Power Zone

Ide o prvý naozajstný megaklub s kapacitou vyše 5 000 ľudí. Je veľmi priestranný a s obrovskou tanečné plochou. Pre odpočinok má druhé poschodie aj balkóny s pohovkami. Nachádza sa mimo centrum mesta v priemyselnej zóne, metrom dôjdete na zastávku Spaklerweg, samotný klub je na Daniel Goedkoopstraat 1-3. Otvorené je cez víkend od 23.00 do 05.00 hod.

 Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *