Najzaujímavejšie miesta v Amsterdame – Toto určite musíte navštíviť

19. januára 2018

Ak vyslovíme slovo „Amsterdam“, takmer každý si vybaví, že ide o hlavné mesto Holandska. Poďme sa naň pozrieť trochu detailnejšie a zároveň vám ponúknem miesta, ktoré stojí za pozretie.

Všeobecne o Amsterdame

História mesta Amsterdam siaha až k roku 1000, od kedy bola táto močaristá oblasť pozývaná Aemestelle. Hlavným mestom Holandska je od roku 1808. nesídli v ňom parlament, vláda ani kráľovská rodina, tieto inštitúcie majú sídlo v Den Haag. V súčasnosti tu žije viac ako 761 000 obyvateľov, ktorí sa hlásia k 177 národnostiam. Ide o najväčšie mesto Holandska a je zároveň kultúrnym a finančným centrom. Je to mesto, ktoré je preslávené tradíciou v brúsení diamantov.

Najzaujímavejšie miesta v Amsterdame

Vážne ochorenia spôsobené solením : Ako nadbytok soli sami na sebe spoznáte?

Soľ je najčastejšou dochucovacia prísadou, a hoci rôznych zmesí na dochucovanie v dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo, je to práve soľ, bez ktorej by tieto zmesi nemali šmrnc. Takže sa nie je an...

Amsterdamské kanály

Tvorí viac ako 100 kilometrov kanálov, približne 90 ostrovov a 1 500 mostov. Majú prezývku „Benátky severu“. Tri hlavné kanály (Herengracht, Prinsengracht a Keizersgracht) boli vykopané v 17. storočí a vytvárajú sústredné polkruhy okolo mesta, ktoré sa nazývajú „Grachtengordel“, tzv. Kanálový opasok. Pozdĺž týchto kanálov sa nachádza viac ako 1500 pamätihodností. V roku 2010 boli zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Námestie Dam

Námestie Dam je najpôvodnejšej miesto Amsterdame a bolo vystavané už okolo roku 1275. Od roku 1956 tu stojí aj Národný pamätník obetiam druhej svetovej vojny a tento pamätník je najlepším orientačným bodom mesta. Toto miesto je symbol Amsterdamu, kde sa konajú všetky oslavy či protesty miestnych obyvateľov. V nočných hodinách sa tu schádza mnoho turistov, ale aj pochybných obchodníkov.

 

 Kráľovský palác

Nachádza sa na námestí Dam. Pôvodne slúžil ako sídlo magistrátu a radnica. Dnes je štátnym majetkom a oficiálnej návštevy tu prijíma kráľovná Beatrix. Palác je dôkazom bohatstvo i inšpirácie Benátkami. Architektom paláca je známy staviteľ Jakob van Campen, ale na výzdobe malo podiel aj mnoho ďalších architektov a maliarov. Vnútri paláca je všetko obložené mramorom a na stenách visia alegorické obrazy a to väčšinou Rembrandtových žiakov. Palác je otvorený denne 9.00 – 18.00 hod.

Van Gogh Museum

Ide o múzeum jedného z najslávnejších holandských umelcov, Vincenta Van Gogha. Nachádza sa tu jeho najrozsiahlejší zbierka a to viac ako 200 obrazov. Originály slnečníc, Cyprusy, Izba v Arles alebo autoportrétov nájdete práve tu. Svoje miesto tu má aj korešpondencie s bratom Theom, vďaka ktorej bolo možné hlbšie spoznať jeho životný príbeh. Sú tu vystavená aj diela ďalších umelcov a to z prelomu 19. a 20. storočia. Múzeum je otvorené denne 10.00 – 17.30 hod., V piatok až do 22.00 hod.

 

Starý kostol Oude Kerk

Ide o najstarší farský kostol, ktorý bol dostavaný v roku 1306 Utrechtským biskupom, krátko po založení samotného mesta. Pýši sa originálnymi maľbami na sklách. K častým návštevníkom patril aj Rembrandt, ktorý tu nechal pokrstiť všetky svoje deti. Kostol sa nachádza na Oudezijds Voorburgwal, otvorené je každý deň 11.00 – 17.00 hod., V nedele až od 13.00 hod.

Rembrandtské námestí

Je pomenované po jednom z najvýznamnejších majstrov holandského maliarstva. Pýši sa plastickou Nočné hliadkou a výjav z tohto obrazu je prenesený na sochy. Stojí za to tu pár minút postáť a porovnávať obraz so sochami. Nachádza sa tu malý „rembrandtský“ parčík, kde môžete relaxovať, či posedieť v jednom z desiatky podnikov okolo námestia. Je tu živo aj v nočných hodinách. V nedeľu sa tu koná známy blší trh, na ktorom kúpite takmer všetko, na čo si spomeniete.

Tuschinski Theater

Je jedným z najkrajších divadiel na svete. Divadlo bolo otvorené v roku 1921. Na návštevníkov urobí veľký dojem tisíce lampičiek, sklenené a mramorové ozdoby, farebné sklá a umelecké exotické ozdoby. V jednej z hál nájdete 150 m² veľký ručne tkaný koberec. V tomto divadle vystupovala Marlene Dietrich, Edith Piaf či Josephine Baker. V dnešnej dobe je Tuschinski Theater predovšetkým kinom. Sčíta 1290 sedadiel a má neobvyklý interiér, clona predstavuje štyri živly – oheň, vodu, vzduch a zem. Dve figúry uprostred nesú oslňujúci slnko, ktoré symbolizuje svetlo filmového projektora. Divadlo nájdete na Reguliersbreestraat 26-28.

Artis Amsterdam Zoo

Tento komplex zahŕňa zoologickú záhradu, geologické múzeum aj planetárium a akvárium. Artis, najstaršie zoo v Holandsku, bola založená v roku 1838. Na rozlohe 14 hektárov žije okolo 700 druhov zvierat. Návštevníci si môžu užívať atmosféru záhrad z 19. storočia, fascinujúce sochy a historické budovy. Dostanete sa sem najlepšie metrom, zastávka Waterlooplein. Otvorené je denne 9.00 – 17.00 hod., V letných mesiacoch do 18.00 hod.

Brusiarne diamantov

Amsterdam je brúsením diamantov preslávený po celom svete. Takzvaným praotcom diamantových brusiarní je Willem Vermaet, ktorý sa do Amsterdamu prisťahoval už v roku 1586. Brúsením sa zaoberali hlavne Židia a to znamenalo krízu počas druhej svetovej vojny, kedy v koncentračných táboroch zomrelo viac ako 2000 brusičov. Z Amsterdamu napríklad pochádza najvzácnejší drahokam na korunovačným žezle Veľkej Británie. Navštíviť môžete verejnosti prístupnou brusiareň v ulici Niuwe Ulienburgerstraat alebo brusiareň Coster Diamonds na ulici Paulus Potterstraat 2-8.

A niečo pre zábavu – The Power Zone

Ide o prvý naozajstný megaklub s kapacitou vyše 5 000 ľudí. Je veľmi priestranný a s obrovskou tanečné plochou. Pre odpočinok má druhé poschodie aj balkóny s pohovkami. Nachádza sa mimo centrum mesta v priemyselnej zóne, metrom dôjdete na zastávku Spaklerweg, samotný klub je na Daniel Goedkoopstraat 1-3. Otvorené je cez víkend od 23.00 do 05.00 hod.

 Zdroj:pinterest

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*