Každú zimu sa sochári z celého sveta schádzajú v navonok nepodstatnom mestešku Jukkasjärvi v severnom Švédsku. Všetci sa chcú totiž zúčastniť projektu, ktorý je známy pod jednoduchým názvom- Icehotel.
Jukkasjärvi je malá dedinka v severnej časti Švédska, ležiaca neďaleko rieky Torne, ktorá má len 900 obyvateľov. Každú zimu ju ale navštívi okolo 50tisíc turistov z celého sveta, aby zažili pokoj, polárnu žiaru a všetku nádheru, ktorú v sebe drží miesto 200 kilometrov severne od polárneho kruhu. No majú možno ešte jedno dôvod. Každoročné otvorenie znovupostaveného ľadového hotela.
Vznikol náhodou
Jukkasjärvi je staré laponské slovo, ktoré znamená „miesto na stretávanie“, a dedina má tento názov preto, lebo takmer 500 rokov slúžila ako trhovisko. V roku 1989 sa tu konala výstava iglu nazvaná Art-ic priamo na zamrznutej rieke Torne. Stovky návštevníkov boli natoľko uchvátené ľadovou galériou, ktorá sa rozprestierala na ploche 60 m², že tu niektorí z nich dokonca strávili noc. A tak sa zrodil ľadový hotel.
Stavba je celoročný proces
V marci alebo apríli sa z rieky Torne vyťaží až 4000 ton ľadu a 30000 ton snehu, ktoré sa uskladnia v hangári nazvanom Art centre, na ploche 1500 m². V ňom sú dokonca celoročne postavené iglu, kde sa dá stráviť noc aj počas leta. Je to práve voda z miestnej rieky, vďaka ktorej je ľad neuveriteľne čistý a priezračný. Konštrukcia začína koncom októbra, keď snehové kanóny a čelné nakladače tvarujú sneh do oblúkových oceľových foriem, až 5 m vysokých a 6 m širokých. Počas polárnej noci, ktorá začína v decembri decembri sa zvyčajne dokončí stavba a pokračujú práce na interiéri. Najlepší umelci z celého Švédska ale aj iných krajín sekajú a vyrezávajú ľad na vytvorenie okien, dvier, stĺpov, stolov, stoličiek, lámp a sôch. Ich diela sú unikátne aj vďaka lomu a odrazu svetla ľadom. Hotel vydrží zhruba do polovice apríla, kedy sa nenávratne roztopí.
Hotel so všetkým, čo k tomu patrí
Z pôvodne jednej miestnosti sa hotel rozšíril na dnešných 4000 m², 60 hotelových izieb, Absolut Ice bar, kino s ľadovým plátnom a ľadový kostol, kde sa konajú omše a svadby. Bar mal napríklad v sezóne 2000/2001 kupolový strop, ktorý bol z vnútornej strany pokrytý tisíckami ručne vytvorených snehových gúľ. Barové poháre sú takisto vyrobené z ľadu, nesmiete však zabudnúť na špeciálne rukavice, aby sa pohár neroztopil pred dopitím nápoja. Teplota vo vnútri hotela sa pohybuje medzi -4 až -9 °C. Tieto čísla sa však menia v závislosti od počtu hostí a vonkajšej teploty, ktorá v zime neraz padá pod -40 °C. Postele sú takisto vytvorené kompletne zo snehu a ľadu, sú pokryté drevenými doskami s matracmi, na ktorých je sobia kožušina a na nej špeciálne navrhnuté termálne spacie vaky.
Nielen pre boháčov
Do hotela sa dostanete od tejto sezóny už aj pomocou priamych letov z Kodane a Londýnskeho letiska Heathrow. Na len 15 kilometrov vzdialené letisko v Kirune sa navyše lieta aj zo Štokholmu a let sa dá zohnať za pár stoviek eur, hoci bookovať ho treba aj rok vopred. Zaujímavá je aj cena prespatie v ľadovej izbe. Dvojlôžková izba vás vyjde v prepočte okolo 600 eur za noc. To možno nieje cena študentského hostelu, ale vzhľadom na exkluzívny zážitok a obmedzený počet nocí v roku, kedy sa hotel dá využiť, to určite nieje nijak extrémna čiastka. Ak sa vám však suma predsa len zdá prehnaná, hotel ponúka aj ubytovanie v neľadovej, štandardnej izbe a to už od 200 eur na noc. Veď napokon, ľudia utrácajú podobné peniaze aj za väčšie blbosti ako noc v sobej kožušine na ľadovej posteli pod polárnou žiarou, tak prečo si nekúpiť zážitok, ktorý bude vašich priateľov zaujímať určite viac ako fotky švédskych stolov z egyptského hotela.