Ako si nájsť skvelý džob po škole?

1. decembra 2019

Mnoho študentov vysokých škôl si chce počas letných prázdnin privyrobiť. Preto sa najčastejšie rozhodnú vziať ponuky práce ako čašníci v baroch či reštauráciách, vykonávajú rozličné manuálne práce na stavbách, alebo si vyberú brigádu na farme ako zberači ovocia či zeleniny. To všetko je prospešné z hľadiska naberania pracovných skúseností a osvojovania si pracovnej morálky. Čím viac sa však blíži koniec štúdia a vstup na trh práce, tým viac by sa budúci absolventi mali začať zaoberať otázkou, ako sú pripravení na uplatnenie sa v odbore, ktorý študujú. Majú primeranú prax, alebo len teoretické znalosti?

Práve zamestnávatelia sa totiž často ozývajú so sťažnosťou, že absolventom univerzít či vysokých škôl chýbajú prax a skúsenosti v rámci daného odboru. Čas a priestor na ich získavanie však určite majú. Ideálnym spôsobom sú práve stáže, hoci nie sú vždy platené.
Povinná prax školská prax nestačí

Mnoho škôl vyžaduje od svojich študentov podmienku absolvovania povinnej praxe. Väčšinou však ide iba o niekoľko týždňov, ktoré niekedy študenti ani poriadne neodpracujú. Dohodnú sa so spoločnosťou, že od nej dostanú potvrdenie a podmienka školy je splnená. Ak sa však aj rozhodnú pristupovať k získavaniu praxe poctivo, za tak krátke obdobie nestihnú získať plnohodnotné skúsenosti. Preto by sa mali radšej skúsiť dohodnúť s firmou na dlhodobej stáži.

 

Stáže sa väčšinou dohadujú na niekoľko mesiacov, závisí od toho, koľko má študent času. Tým, že strávi v spoločnosti dlhšie obdobie, má možnosť preniknúť do skutočného pracovného sveta, lepšie si osvojí pracovné návyky a čo je hlavné, získava cenné skúsenosti z oblasti, v ktorej sa chce uplatniť.

 

Študentov odrádza fakt, že stáž je neplatená

Niektoré stáže sú platené, nebýva to však pravidlom. Práve fakt, že by mali študenti fungovať niekoľko mesiacov bez akéhokoľvek príjmu, je naozaj náročné a bez pomoci rodičov to mnohí nezvládnu. Ani to nemusí byť problém.

Stáž je skvelý spôsob, ako si zaistiť džob

Výhodou stáže je, že firma si tak dokáže overiť človeka a v prípade spokojnosti sa môže stať prvou voľbou, ak budú hľadať adepta na konkrétne pracovné miesto. Mnohé spoločnosti totiž fungujú na systéme odporúčaní a možnosť absolvovania stáže pre daného zamestnávateľa je skvelý spôsob, ako si uňho vybudovať dobré meno.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*