Najlepšie historické seriály, ktoré sú lepšie ako hodiny dejepisu

10. októbra 2018

Patríte medzi milovníkov histórie? Vďaka rozmachu seriálového priemyslu už nemusíte listovať len v encyklopédiách, informácie sa môžete dozvedieť aj z kvalitných seriálov. Na svoje si prídu aj fanúšikovia zákulisných politických ťahov či veľkolepých historických bitiek plných krvi a rinčiacich zbraní.

Victoria

O kom inom by mal byť natočený kvalitný seriál, ak nie o druhom najdlhšom vládcovi Británie? Skvelý a pútavý pohľad na vládnutie kráľovnej Viktórie patrí medzi najväčšie hity posledných troch rokov. Príbeh sa začína jej nečakaným usadnutím na britský trón v roku 1837, kedy mala táto pôvabná vládkyňa len 18 rokov. Hlavou britského kráľovstva bola až do roku 1901, čo znamená, že dokázala viesť monarchiu až celých 64 rokov! V hlavnej úlohe ju stvárňuje krásna Jenna Coleman, ktorá za svoje výkony získala nie jednu významnú cenu. Seriálové spracovanie knihy A.N.Wilsona doteraz ponúkla dve série (8. v prvej a 9. v druhej), tešiť sa však môžeme na mnoho ďalších. Ak vás fascinuje história Veľkej Británie či svetová politika 19. storočia, určite vám tento kúsok odporúčame.

Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

Ako zabezpečiť auto proti krádeži?

Auto je dnes bežná vec, ale určite nie lacná. Prevádzkové náklady, poistky, z času na čas servis, prípadne výmena prevodovky môže byť záťažou pre rozpočet. Najhoršie ale je nedostatočné zabezp...

 

The Crown

Aj v tomto prípade ostaneme na Britských ostrovoch. Presunieme sa však v čase o niekolko desiatok rokov dopredu, kedy sa na trón dostala stále vládnuca kráľovná Alžbeta II. Tá dokonca v dobe vládnutia prekonáva aj spomínanú Viktóriu a podľa jej tuhého korienka to ešte nejaký ten rôčik potrvá. V prvých dvoch sériách ju stvárňuje charizmatická Claire Foy, no čoskoro si budeme musieť zvykať na novú herečku. Predsa len, jej životný príbeh sa prehupuje do druhej polovice tohto storočia a ani kráľovné nie sú odolné zubu času. Ide o veľmi dôveryhodný historický životopisný seriál, ktorý sa neštíti poukázať aj na tie najtemnejšie stránky britskej kráľovskej rodiny. Tešiť sa môžete na množstvo intríg, politických zákulisných ťahov ale aj na spoluprácu Alžbety so svojráznym Churchillom. Presvedčte sa, že Veľká Británia je stále na svetovom výslní aj vďaka veľmi zložitým rozhodnutiam tejto poslednej významnej predstaviteľky monarchie modernej doby.

Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

 

Vikings

Ste obdivovateľom mystickej doby Vikingov? Tak potom máme pre vás pripravených päť dychberúcich sérií z dielne Michaela Hirsta, autora seriálov Tudorovci či Camelot. Vikingovia sledujú počas prvých štyroch sérií život legendárneho Ragnara Lothbroka, ktorého stvárnil Travis Fimmel. Najprv sa dej odohráva len v Škandinávií, no po čase sa dočkáme aj brutálnych výbojov slávnych bojovníkov a námorníkov smerom na Britské ostrovy, do Paríža, Stredomoria či až do Afriky. Nejde o žiadnu oddychovku, akčných scén je viac ako v akomkoľvek seriáli. Treba dodať, že tie sú stvárnené v neuveriteľnej kvalite a tvorcovia seriálu teda nebrali ohľad na žiadne pravidlá. Krásne telá často aj bez šiat či autentické severské tradície spočívajúce v oddanosti bohom sú už len vítaným plusom.

Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

 

War and Peace

Kto by nepoznal svetový literárny klenot Vonja a Mier? Seriál natočený v roku 2016 režisérom Tomom Harperom sa nechal inšpirovať práve touto slávnou knižnou predlohou z pera Leva Nikolajeviča Tolstoja. Aj keď ide len o minisériu pozostávajúca zo šiestich epizód, oplatí sa jej venovať čas. Dej vás prenesie do roku 1805 a vtedy bohatého a bujarými večierkami presláveného Petrohradu či na bojiská, na ktorých zúrila vojna medzi Ruskom a Napoleonom. Pierre Bezuchov, predstaviteľ ruskej šľachty poburuje spoločnosť svojou podporou francúzskeho vojvodcu. Nechýba ani milenecká zápletka či krvavé stvárnenia stretov dvoch silných a obrovských armád. Odporúčame aj tým, ktorých samotný názov a predloha veľmi nezaujíma. Predsa len sú prípady, kedy aj filmové či seriálové stvárnenie sa môže priblížiť aj tak slávnej knihe a zaujať aj odporcov povinného čítania.

Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

Daj vedieť svojím priateľom

siteelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*