Najlepšie filmy o druhej svetovej vojne, inšpirované skutočnosťou

28. decembra 2018

V dnešnej dobe si len veľmi ťažko dokážeme uvedomiť, aké strašné a desivé udalosti sa diali počas obdobia druhej svetovej vojny. Vtedy bola Európa a v podstate aj celý svet zmietaný v obrovskom konflikte, ktorý dodnes našťastie nič neprekonalo. Každodenné strach o holý život, bombardovanie, streľba, ale aj genocída či kruté správanie človeka voči človeku sú už dnes na našom území minulosťou. Je dobré si však toto obdobie stále pripomínať, lebo ako známa veta hovorí: „Ten, kto nepozná svoju históriu, je nútený ju prežiť znova.“ Dobrým spôsobom, ako si pripomenúť toto smutné obdobie svetových dejín, je pozrieť si kvalitne spracovaný film. Preto vám dnes prinášame 10 filmov týkajúcich sa druhej svetovej vojny, ktoré vás rozhodne zaujmú.

Schindlerov zoznam

Podstata filmu je predovšetkým o holokauste a dráme, ktoré je založené na skutočných udalostiach. Rozpráva príbeh továrnika Oskara Schindlera (Liam Neeson), ktorý prichádza v roku 1939 do Krakova, aby využil lacnú židovskou pracovnú silu neďalekého geta. Oskar má zálusk na získanie továrne, a tak uzatvára dohodu na odkúpenie. Vo svojej továrni necháva pracovať Židov. Ku koncu vojny sa správa Tretej ríše rozhodla presunúť všetky krakovskej Židov do Osvienčimu. Schindler tomu chce zabrániť za každú cenu a zachrániť čo najväčší počet ľudí. To sa mu po dlhej a strastiplnej ceste podarí aj napriek risk, že mohol byť odsúdený ako vojnový zločinec.

 

Chlapec v pruhovanom pyžame

Pri sledovaní tohto filmu je nutné pripraviť si minimálne jeden balíček vreckoviek. Film rozpráva o udalosti počas druhej svetovej vojny. Práve vtedy je nacistický dôstojník povýšený a musí aj so svojou rodinou odísť na pokojnejšie miesto – na vidiek. Tam prichádza so svojou ženou a svojimi dvoma deťmi. Malý chlapec sa však cíti osamelý a aj napriek zákazu svojej matky sa vydá von preskúmať okolie. Ocitne sa u „farmy“, z ktorej sa nakoniec vykľuje koncentračný tábor. Tam si nájde priateľa Shmuel a cez plot spolu začnú hovoriť. Po čase sa z nich stanú priatelia. Film sa končí pre oboch chlapcov tragicky, keď obaja zomrú v koncentračnom tábore. Dráma podľa románu Johna Boynea ukazuje nezmyselnosť a zničujúce dôsledky vojny, v ktorej prišlo veľké množstvo nevinných ľudí o život.

Pearl Harbor

Americký vojnový veľkofilm ukazuje milostný vzťah medzi Evelyn a Rafe, ktorý bol však zostrelený a jeho priateľ Danny túto informáciu oznámi Evelyn. Vzniká medzi nimi milostné puto, ktoré však preruší Rafe, ktorý sa zrazu objaví živý a zdravý. Dva sokovia v láske sa navzájom opijú a pobijú. Avšak druhý deň je z opice prebúdzajú japonská lietadlá, ktoré útočia na americkú základňu. Vo filme režiséra Michaela Baya z roku 2001 si hlavné úlohy zahrali Ben Affleck a Josh Hartnett.

Zachráňte vojaka Ryana

Režisér Steven Spielberg v tomto filme tak dokonale vykreslil scény z obdobia 2. svetovej vojny, že mnohým veteránom sa pri sledovaní tohto filmu vrátili post traumatické symptómy. Film čiastočne založený na skutočných udalostiach rozpráva príbeh kapitána americkej armády Johna Millera (Tom Hanks) pri vylodení v Normandii 6. júna 1944 a v nasledujúcich dňoch. Po dobytí pláže Omaha je jednotka kapitána Millera poslaná nájsť vojaka Ryana (Matt Damon). Celý film je vykreslený ako retrospektívnej spomienka vojaka Ryana nad hrobom kapitána Millera.

Pianista

Film bol natočený podľa motívu knihy Pianista, ktorú napísal Wladyslaw Szpilman v roku 1946. Zobrazuje život Židov po príchode nacistov do Varšavy. Môžete vidieť postupné obmedzovanie osobných slobôd a tiež smutné presuny do koncentračných táborov. Władysław si celú vojnu uľahčuje predstavami o svojom hraní na fiktívne klavír. Film od režiséra Romana Polanského z roku 2002 získal Zlatú palmu na festivale v Cannes a dva Oscary.

Nehanební bastardi

Tento film sa síce moc nedrží histórie, ale o to lepšie vykresľuje období druhej svetovej vojny. Brad Pitt hrá vodca skupiny židovských amerických vojakov vo Francúzsku, ktorej úlohou je zabiť čo najviac nacistov. Film má niekoľko skvelých postáv, za všetky môžeme spomenúť, napríklad Christophera waltz, ktorý stvárnil nacistu Hansa Ladu. Vo filme sú neuveriteľné akčné scény, a preto tiež si ho diváci tak veľmi obľúbili.

 Valkýra

Americký historický thriller bol natočený roka 2008 a je zasadený do obdobia nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny. Film opisuje situáciu, ktorá sa uskutočnila 20. júla 1944, keď bol spáchaný atentát na Adolfa Hitlera nemeckými dôstojníkmi a následnú Operáciu Valkýra zameranú na prevzatie moci v krajine. Film režíroval Bryan Singer a v hlavných úlohách môžete vidieť napríklad Toma Cruisa ako plukovníka Clausa von Stauffenberga, jednu z kľúčových postáv sprisahania.

Život je krásny

Taliansky film z roku 1997 od režiséra Roberta Benigniho, ktorý v ňom stvárnil tiež hlavnú úlohu. Film opisuje situáciu Židov vo fašistickej Taliansku a opisuje príbeh jedného z nich Guida Orefice, ktorý musí vymyslieť, ako pomôcť svojej rodine počas jej zajatia v nacistickom koncentračnom tábore. Je to silný príbeh o láske otca k synovi, ktorý ho za každú cenu chce uchrániť od krutej reality života v tábore smrti. Film bol nominovaný na sedem Oscarov, pričom získal tri ceny v kategóriách najlepší herec (Roberto Benigni), najlepšia hudba a najlepší cudzojazyčný film.

Pád Tretej ríše

Film nemeckého režiséra Olivera Hirschbiegela z roku 2004 zachytáva posledných dvanásť hodín v Hitlerovom hlavnom stane. Hlavné líniu tvoria spomienky Hitlerovej osobné sekretárky Traudl Junge a popisujú dianie v bunkri v období medzi 20. apríla do 30. apríla 1945, medzi Hitlerovými 56. narodeninami a jeho svadbou s Evou Braunovou a následnou samovraždou. O deň neskôr po tejto samovražde otrávila Magda Goebbelsová v spánku svojich šesť detí. Potom Magda a Joseph Goebbelsovi odišli do záhrady a zastrelili sa. Ich mŕtvoly boli následne spaľujú.

Nepriateľ pred bránami

Dej filmu sa odohráva na konci roka 1942 v už takmer zničenom Stalingradu, ktorý prevažne ovládajú Nemci. Vasilij Zajcev je vynikajúci sovietsky ostreľovač a rýchlo sa stáva postrachom nemeckých vojakov a dôstojníkov. Proti nemu je nasadený major König s cieľom zabiť ho. Americký film z roku 2001 je inšpirovaný rovnomennou knihou amerického historika Williama Craiga. Vo filme sa môžete tešiť na výborné hviezdne obsadenie a strhujúci a pútavý dej.

Zdroj:pinterest

 

 

 

 

 

 

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*