Najkrajšia tiesňava v strednej Európe: pre klaustorfobikov peklo, pre iných cestovateľský raj

30. decembra 2019

Patrí medzi najkrajšie prírodné lokality Považia. V roku 1967 bola vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu, nachádza sa v Strážovských vrchoch, v blízkosti mesta Považská Bystrica. Manínska tiesňava predstavuje pravdepodobne najužší skalný kaňon v Strednej Európe.

Východiskom do nej je mestská časť Považská Teplá. Manínska tiesňava vznikla zarezaním Manínskeho potoka do vápencov a rozdelením Manínskeho bradla na dva vrchy: Veľký (891 m n. m.) a Malý Manín (812 m n. m.). Nachádza sa tu množstvo druhov rastlín a živočíchov na relatívne malej ploche, čo je spôsobené vysokou vlhkosťou a rozdielmi v nadmorskej výške. Manínska tiesňava ďalej pokračuje v Kostoleckú tiesňavu, kde sa nachádza najväčší skalný previs Karpatského oblúku.

Doprava do Manínskej tiesňavy je zabezpečená mestskou a prímestskou dopravou z mesta Považská Bystrica. Tesne pred vstupom do Manínskej tiesňavy je kúpalisko, ktoré slúži rekreačným účelom minimálne. Každoročne sa tu usporadúva turistické podujatie Jelemnického jarná 25-tka.

Ak budete počas horúcich letných mesiacov prechádzať okolo Považskej Bystrice, môžete sa zastaviť v Manínskej tiesňave. Nájdete tu príjemné schladenie, relax a krásnu prírodu.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

2 komentárov na “Najkrajšia tiesňava v strednej Európe: pre klaustorfobikov peklo, pre iných cestovateľský raj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*