Najkrajšia tiesňava v strednej Európe: pre klaustorfobikov peklo, pre iných cestovateľský raj

30. decembra 2019

Patrí medzi najkrajšie prírodné lokality Považia. V roku 1967 bola vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu, nachádza sa v Strážovských vrchoch, v blízkosti mesta Považská Bystrica. Manínska tiesňava predstavuje pravdepodobne najužší skalný kaňon v Strednej Európe.

Východiskom do nej je mestská časť Považská Teplá. Manínska tiesňava vznikla zarezaním Manínskeho potoka do vápencov a rozdelením Manínskeho bradla na dva vrchy: Veľký (891 m n. m.) a Malý Manín (812 m n. m.). Nachádza sa tu množstvo druhov rastlín a živočíchov na relatívne malej ploche, čo je spôsobené vysokou vlhkosťou a rozdielmi v nadmorskej výške. Manínska tiesňava ďalej pokračuje v Kostoleckú tiesňavu, kde sa nachádza najväčší skalný previs Karpatského oblúku.

Doprava do Manínskej tiesňavy je zabezpečená mestskou a prímestskou dopravou z mesta Považská Bystrica. Tesne pred vstupom do Manínskej tiesňavy je kúpalisko, ktoré slúži rekreačným účelom minimálne. Každoročne sa tu usporadúva turistické podujatie Jelemnického jarná 25-tka.

Medovka je zdraviu prospešná
Ako môžete využiť medovku lekársku vo svojej domácnosti?

Výskyt medovky lekárskej vo vašej záhrade vám môže priniesť veľa možností na to, ako by ste túto bylinku mohli využiť. Určite nemusíte zostať len pri lekárskych a medicínskych účeloch, ale zar...

Ak budete počas horúcich letných mesiacov prechádzať okolo Považskej Bystrice, môžete sa zastaviť v Manínskej tiesňave. Nájdete tu príjemné schladenie, relax a krásnu prírodu.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

2 komentárov na “Najkrajšia tiesňava v strednej Európe: pre klaustorfobikov peklo, pre iných cestovateľský raj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*