Pivo je neuveriteľným svetovým fenoménom. Najdrahšie pivá na svete si však len tak nedovolíte. Z ich cien sa vám určite zakrúti hlava.

 

Saporro´s Space Barley

Cena: 100 eur/six-pack

Medzi najdrahšie pivá na svete sa dostalo aj jedno z kozmu

Najdrahšie pivá na svete otvorí tento zaujímavý kúsok. V roku 2006 ruskí a japonskí vedci testovali, ako dokáže rásť jačmeň vo vesmíre. Zobrali si jeho semená na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a zasadili ich na palube servisného modulu Zvezda. Po piatich mesiacoch na obežnej dráhe vrátili jačmeň na zem, kde z neho fermentoval japonský pivovar Sapporo prvé vesmírne pivo na svete. Na to, aký príbeh toto pivo sprevádza, je suma necelých 20 eur za jednu plechovku veľmi nízka.

 

Crown Ambassador Reserve

Cena: 85 eur/750ml

Najdrahšie pivá na svete nemusia stáť stovky eur

Ak ste niekedy navštívili Austráliu, zrejme vás prekvapila vysoká cena miestneho piva. Keď sa vám teda zdal nad vaše finančné možnosti napríklad kultový Foster´s, Ambassador Reserve si asi len odfotíte. Toto vyhlásené pivo najprv oddychuje 12 mesiacov v dubových sudoch, aby sa potom naplnil do fliaš od šampanského. Aj preto sa vo vychýrených reštauráciách podáva ako alternatíva k vínu. Austrálsky pivovar pivo vyrába od roku 2008, zatiaľ však náročným zákazníkom ponúklo štyri edície po 8 000 fliaš.

 

Tutankhamun ale

Cena: 70 eur/500ml

V roku 1990 archeológ z Cambridge Dr. Barry Kemp objavil bájny pivovar krávoľnej Nefertiti. Pod egyptským pieskom našiel deväť varných komôr. Každá z nich obsahovala stopy starodávneho piva. S pomocou elektorónového mikroskopu analyzovali jeho kolegovia zvyšky a určili vek receptúry 3 250 rokov. Vedci sa následne spojili so škótskym pivovarom Jima Merringtona, ktorý podľa nej vyrobil 1000 fliaš piva kráľovnej. O niekoľko rokov pivovar Merrington zatvorili. Žeby opäť tutanchamonová kliatba? Aj tieto fakty ho ale zaradili medzi najdrahšie pivá na svete.

 

Brewdog´s Sink the Bismarck

Cena: 75 eur/375ml

Sink the Bismarck bol pomenovaný po najväčšej bojovej lodi nacistického Nemecka. Prvá časť názvu ale hovorí o útoku s názvom Brewdog, ktorému odolal pivovar Schorschbräu. Ide o „štvornásobnú IPA“, keďže bolo štyrikrát destilované a obsahuje štvornásobok chmeľu ako tradičné pivo. Dokonca by malo byť aj štyrikrát tak horké ako iné. No a nakoniec, je štyrikrát drahšie? To posledné nám nevychádza…

 

Samuel Adams Utopias

Cena: 140 eur/700ml

Utopias Samuela Adamsa s cenou cca 150 dolárov je najdrahším americkým pivom. Každá várka, ktorá sa dostáva do predaja každé dva roky, zreje až 18 rokov v brandy, koňakových whisky, bourbone či špeciálnych škótskych sudoch. Chuť zlepšuje aj trochu javorového sirupu. Nevychutnáte si ho však všade, keďže ide o pivo s obsahom alkoholu až 27 percent, a tak jeho predaj nepovoľuje každá krajina. Cena je síce vysoká, no čo to môžete ušetriť pri recyklácii fľaše. Tá totiž obsahuje nikel.

 

Schorschbräu’s Schorschbock 57

Cena: 200 eur/330ml

Spoločnosť Schorschbock tvrdí, že v ich prípade ide o najsilnejšie pivo na svete. Podľa hlavného sládka pivovaru by viac ako 57,5 percenta ani nebolo v Nemecku možné, keďže by tak porušili miestny 500 rokov starý zákon. Spoločnosť zatiaľ vyrobila len 36 fliaš, každé z nich za cenu 200 eur. Ak sa vám raz podarí aspoň ochutnať toto pivo, prekvapí vás okrem poriadnej sily nádych orechov či hrozienok. Zatiaľ však odborníkov nezaujal, hodnotenia sú priam katastrofálne.

 

Cantillon Gueuze 1978

Cena: 350 eur/350ml

Medzi najdrahšie pivá na svete patrí aj tento klenot. Mimoriadne populárny pivovar z Belgicka Cantillona poskytol svoj názov pivo Cantillon Guezue 1978 na známej burze za 350 eur. Dôvodom vysokej ceny by mala byť obrovská kvalita tohto piva. Ak vás prekvapila cena, uvedomte si, že ide len o menšiu fľašku o objeme 350 mililitrov.

 

Carlsberg´s Jacobsen Vintage

Cena: 380 eur/375ml

 

Dánsky pivovar prišiel s týmto klenotom v roku 2008 s cieľom napadnúť trh s luxusným vínom. Toto jačmeňové pivo (obsah alkoholu má ale ako pivo, preto si ho s ním ľudia aj mýlia) dozrieva vo francúzskych a švédskych dubových sudoch po dobu šiestich mesiacov a v chutiach by ste mali objaviť kakao a vanilku s náznakmi hrušky. V rokoch 2008 až 2010 ste si ho mohli vychutnať v luxusných kodanských reštauráciách, kde bolo distribuovaných ročne 600 fliaš. Pivo sa môže pochváliť dátumom respirácie na rok 2059…

 

Jacobsen Varna Vintage No. 1

Cena: 380 eur/350ml

Pivovar JC Jacobsen patrí medzi najstaršie fungujúce v Dánsku, veď bol založený ešte v roku 1947. A práve táto luxusná edícia by mala pripomínať ich prvý moderný kúsok. Napokon sa ho vyrobilo 600 fliaš, v ktorých sa nachádza pivo s obsahom alkoholu 10,5 percenta. Pivo najprv musí šesť mesiacov zrieť vo francúzskych a švédskych sudoch. Potešíme vás, v kodanských luxusných reštauráciách je ho ešte dostatok. Pri tej cene sa ani nečudujeme…

 

Brasserie Caulier Vieille Bon Secours Ale

Cena: 650 eur/350ml

Silné belgické pivá sú bezpochyby v kurze. To platí aj o tomto mimoriadne drahom klenote. Toto konkrétne má tak vysokú cenu aj z dôvodu, že najprv musí zrieť minimálne dvadsať rokov v pivniciach. Momentálne si toto pivo s 8 percentami môžete kúpiť napríklad v londýnskom bare Bierdome. Ak oň máte záujem, mali by ste sa poponáhľať. Vyrobených totiž bolo len približne 500 fliaš.

 

Brewdog´s The End of History

Cena: 720 eur/330ml

Druhé najdrahšie pivo na svete, ktoré je dokonca aj tretie najsilnejšie vôbec, pochádza z Belgicka. Jeho výnimočnosť nájdeme aj vo výrobe, keďže sa mieša so žihľavou či bobuľami borievok zo škótskej vysočiny. Nakoniec sa špeciálne zmrazí. Na svete sa však nachádza len 12 fliaš.

 

Nail Brewing´s Antarctic Nail Ale

Cena: 800-1800 eur/500ml

Najdrahšie pivá na svete si nemôže dovoliť len tak hocikto

A sme na konci nášho výberu. Lepšie sa asi vyjadríme ak napíšeme, že sme sa dostali na vrchol tejto cenovej hitparády pív, kde sme si predstavili najdrahšie pivá na svete. V austrálskom Perthe totiž vyrobil pivovar Nail Brewing neuveriteľne drahé pivo. 100 percent zisku sa však venuje na ochranu ľudí, ktorí sa starajú o život veľrýb. A v čom spočíva jeho výnimočnosť. Okrem toho, že na svete nájdeme len 30 fliaš, ide o jeho výrobu. Morskí pastieri starajúci sa o veľryby sa dostali helikoptérou na odľahlý kút Antarktídy, skadiaľ si doniesli kus ľadovca a v Tasmánii ho roztopili. A presne z neho sa následne uvarilo toto najdrahšie pivo na svete.

Ani jeden z týchto kúskov u nás v Beer Bike Bratislava nenájdete. To však neznamená, že si tu počas jazdy dobré pivo nevychutnáte. Ponúkame vám totiž mimoriadnu chuťovku od Meštianskeho pivovaru. Viac informácií o nás nájdete na našom webe či Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *