Numizmatika stále patrí medzi veľmi populárne hobby. Každý zo zberateľov sa chce dopracovať k čo najvzácnejším mincám. My vám predstavíme tie, ktoré sú pre numizmatikov len nesplneným snom.

Legendárny Double Eagle 1933

Príbeh mince Double Eagle poznajú dobre všetci zberatelia mincí. V roku 1933 americký prezident Franklin Delano Roosevelt v snahe zabrániť finančnej kríze stiahol z obehu všetky zlaté mince, nariadil ich roztavenie a uloženie v pevnosti Fort Knox. 13 zlatých mincí však tomuto nariadeniu uniklo a stali sa z nich, podľa niektorých numizmatikov, najvzácnejšie mince na svete. Jednu z mincí, ktorá sa vyhla roztaveniu, ukradol vášnivý zberateľ, egyptský kráľ Farouk, v roku 1944.

Američanom sa tento ukradnutý exemplár vzácnej mince nepodarilo získať späť. Vystopovali ju až v roku 1996, keď sa ju pokúšal predať britský obchodník so zlatom sledovaný americkou tajnou službou.  V roku 2002 jeden z exemplárov mince Double Eagle 1933 predali vo Veľkej Británii v aukčnej sieni Sotheby´s za 7,6 milióna dolárov.

O repliky mince Double Eagle z roku 1933 je medzi zberateľmi stále veľký záujem. Každý by rád vlastnil vzácnu mincu s takou hodnotou, aj keď nie je pravá. Zberatelia milujú záhadné príbehy, ktoré  sprevádzajú niektoré vzácne mince,“ hovorí Luboš Krčil, riaditeľ českej Národní Pokladnice, distribútora pamätných mincí a medailí.

Najvzácnejší dolár  – Flowing Hair Dollar 1794

Flowing Hair Dollar bol zrejme prvý strieborný dolár vydaný Federálnou vládou Spojených štátov amerických. V  období jeho vzniku bola razba strieborných dolárov veľmi pomalá a týchto dolárov sa vyrazilo iba 2000 kusov, z ktorých len 1758 bolo dostatočne kvalitných na zaradenie do obehu. Z tohto počtu sa neskôr našlo iba 10 exemplárov. Predobrazom samotného dolára bol populárny španielsky dolár, s ktorým sa v tých časoch platilo po celej Amerike.

Flowing Hair Dollar v roku 2013 na aukcii Stack’s Bowers Galleries vydražili za 10 miliónov dolárov, čím sa stal najdrahšou predanou mincou v histórii. Šťastným majiteľom sa podľa agentúry Reuters stala firma Legend Numismatics špecializujúca sa na vzácne mince. Spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že očakávala, že toto bude prvá minca, ktorá prelomí bariéru 10 miliónov. V skutočnosti však jej zástupcovia boli pripravení ponúknuť oveľa viac, aby ju získali.

Nadčasový Brasherov Dublon 1787

Vráťme sa späť v čase do Spojených štátov  roku 1783, keď sa po vojne za nezávislosť americká ekonomika začínala opäť vzmáhať. Vďaka rastu prosperoval aj newyorský zlatník Ephraim Brasher, ktorý roku 1787 nechal vyraziť zopár kusov zlatých mincí. Čo ho k tomu viedlo, nie je presne známe. Povrávalo sa, že Brasher sa priatelil s Georgeom Washingtonom a mince nechal vyraziť, aby mu ich predložil ako vzor pre razbu obežných mincí. Brasherov Dublon je pôsobivým príkladom raného amerického dizajnu, ktorého prvky sa zachovali dodnes. Trinásť hviezd, olivová ratolesť a samozrejme majestátny orol reprezentujú typické symboly razby Spojených štátov amerických. Dublon sa vryl do dejín tým, že bol prvou zlatou mincou razenou na území Ameriky. Dodnes sa zachovalo sedem kusov tejto vzácnej mince. Jedna z mincí sa v tomto roku predala za 4,6 milióna dolárov. „Tento predaj bol pre numizmatickú spoločnosť skôr sklamaním, pretože trhová cena sa odhadovala medzi 8 a 10 miliónmi dolárov,“ dodáva Martina Pačaiová, odborníčka na staré mince z Národnej Pokladnice.

Zabudnutý strieborný dolár 1804

Medzi zberateľmi je strieborný dolár z roku 1804 známy ako kráľ amerických mincí. Historické záznamy ukazujú, že v roku 1804 bolo vyrazených celkom 19 570 strieborných dolárov. Bádatelia však zistili, že tieto mince boli vyrazené v rokoch 1802 a 1803 starými raznicami. Štátna mincovňa od tej doby až do roku 1836 žiadne obežné strieborné doláre nerazila. Kde sa teda vzal strieborný dolár z roku 1804, pýtate sa. Žiadne podvody, krádeže ani tajomstvo si od tejto záhady nesľubujte. Skutočnosť mala skôr pragmatický ráz.

V roku 1934 chceli predstavitelia štátnej mincovne svojim obchodným partnerom darovať diplomatické darčeky z produkcie strieborných dolárov roku 1804. Keď však zistili, že žiadne neexistujú, nechali na tento účel vyraziť niekoľko kusov strieborných dolárov s rokom 1804. A takto „umelo“ vznikli vzácne strieborné doláre.

Záhadný niklák Liberty Head 1913

Niklák Liberty Head z roku 1913 bol vôbec prvou mincou, ktorej cena prelomila hranicu milióna dolárov. Zároveň sa stala prvou neexistujúcou, napriek tomu vzácnou a žiadanou mincou. Prečo neexistujúcou? Pretože neexistuje žiadny historický záznam, ktorý by dokazoval, že túto mincu vyrazili. Zvláštne? Alebo len dobre premyslený marketingový ťah? V roku 1919 vyšiel v novinách inzerát s textom: „Kúpim päťniklák Liberty Head z roku 1913.“ Autorom inzerátu bol Samuel Brown. Hovorilo sa, že Samuel bol taký mazaný, že vyvolal dopyt po neexistujúcich minciach (piatich kusoch), nechal ich vyraziť a o päť rokov neskôr, keď ich predal, už mali hodnotu 2000 dolárov. Je možné takto vytvoriť dopyt po niečom, čo neexistuje? Možno.

Existuje však ďalšia verzia, podľa ktorej roku 1920 podal kongres toto vysvetlenie:písal sa rok 1912 a predstavitelia americkej mincovne nedostali včas nariadenie o tom, že na razbu nikláka 1913 majú použiť raznicu typu buffalo. Tak omylom vyrazili päť niklákov so symbolom slobody v kvalite proof. Mylne sa predpokladalo, že žiadny z týchto niklákov sa nedostal do obehu. Kde je pravda, sa už asi ťažko dozvieme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *