Už od svojho vzniku začali byť knihy pre ľudí veľmi užitočné. Na svojich stranách neobsahujú len múdre rady a informácie, ale poskytujú človeku aj pocit uvoľnenia. Čas, kedy si môžete sadnúť do hojdacieho kresla a pokojne si čítať. Pripravili sme pre vás niekoľko zaujímavosti zo sveta kníh, o ktorých zrejme neviete.

Najdrahšou knihou na Slovensku je ručne viazaná obrazová Zlatá Biblia. Vyšla v limitovanom počte 500 kusov a trvalo len týždeň, kým sa vypredala. Jej cena pri predaji bola 1600 eur.

Najdrahšiu kúpu knihy na svete uskutočnil Bill Gates. V roku 1994 kúpil Codex Leicester od Leonarda da Vinciho za rekordných 30,8 milióna dolárov. Ide o 72-stránový denník, ktorý je súborom ručne napísaných úvah, teórií a skíc.

Titul najväčšej knihy na svete získala obrazová publikácia o Bejrúte, ktorá obsahuje 304 strán. Je vysoká 2,77 metra, široká 3,85 metra a váži vyše tisíc kilogramov.

Najhodnotnejšou knihou na Slovensku je veľkoformátová kniha Modern Art – Revolution and Painting v hodnote vyše 6 639 eur. Nevlastní ju však žiaden bohatý zberateľ či filantrop. Kniha je vo vlastníctve Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Najcennejším komiksom na svete je premiérové číslo Action Comics z roku 1938. V ňom sa predstavil prvý komiksový hrdina – Superman. Ilustrátorom je Joe Shuster. V roku 2001 sa kópia prvého čísla predala za 240 533 libier.

Ako suvenír v Guttenburgovom múzeum v nemeckom meste Mainz si môžete kúpiť najmenšiu knihu na svete. Volá sa Das kleinste Buch der Welt (Najmenšia kniha sveta). Jej rozmery sú naozaj miniatúrne, má len 3,5 krát 3,5 milimetra a je ručne viazaná do koženého prebalu zdobenými zlatými ornamentmi. Jej cena je 24 eur a dostanete k nej aj špeciálnu lupu na čítanie.

Najplodnejším autorom kníh sa stala žena. Dame Barbara Cartlandová napísala neuveriteľných 723 kníh, prevažne všetky boli romány pre ženy. Spisovateľka sa stala najčastejšie píšucou autorkou 20. storočia.  Jeden román napísala za rekordných 18 dní, čo znamená 20 kníh ročne.

Atlas vtákov od Johna Jamesa Audubona je najdrahšou tlačenou knihou. V roku 2000 sa výtlačok predal za takmer 4,4 milióna libier.

Najdlhšie požičaná kniha z knižnice sa vrátila až po tridsiatich rokoch. Austrálčan si publikáciu z knižnice požičal v roku 1981. Po ukončení pôsobenia vo funkcii námorného atašé knihu vzal zo sebou domov. Bol však natoľko uvedomelý, že knihy vrátil do knižnice, aj keď s riadnym omeškaním.

Prvá audiokniha vznikla spolu s prvým prístrojom na reprodukciu zvuku. Thomas Alva Edison nahovoril prvú zvukovú nahrávku. Bola ňou detská riekanka Mary Had a Little Lamb, ktorú zaznamenal 29. novembra 1877.

Autor: Simona Ivančáková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *