Na čo si dať pozor pri kúpe bytu?

17. júna 2019

Realitný maklér je určite spoľahlivejšia cesta ako kúpa nehnuteľnosti na vlastnú päsť. Okrem podstatných vecí je potrebné všímať si aj detaily, čím nemáme na mysli len vŕzgajúce kľučky či posuvné systémy (na vstavané skrine).

List vlastníctva

 Keď si vyhliadnete nehnuteľnosť dobrý realitný maklér vás upozorní na riziká, ktoré na vás môžu čakať. Ak sa do kúpi pustíte samy, určite si pozrite list vlastníctva, ktorý je dostupný na kataster portály. V liste vlastníctva v časti C sa nachádzajú informácie o ťarchách. Na nehnuteľnosť môže mať niekto predkúpne alebo záložné právo, právo doživotného užívania a pod.

Pri pozemkoch môže ísť o bremeno vo forme práva prechodu cez pozemok. Overiť si treba aj to, kto je vlastníkom nehnuteľnosti podľa listu vlastníctva. Neraz sa stalo, že nehnuteľnosť naoko predával niekto, komu ani nepatrila a v podstate išlo o podvod. Pozor treba dať aj na bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

Obhliadka bytu

O výhodách a nevýhodách novostavieb a starších nehnuteľností by sa toho dalo veľa popísať. Staršie byty môžu vyžadovať určitú rekonštrukciu, možno bude potrebné vymeniť kľučky, okná, stupačky a pod. Nový byt môže svoje nedostatky odhaliť niekoľko mesiacov alebo rokov po nasťahovaní. Jednoznačne treba spraviť dôkladnú obhliadku a prípadne si prizvať niekoho, kto sa vyzná.

Nebojte sa pýtať na všetko, čo vás zaujíma vrátane vykonaných alebo plánovaných rekonštrukcií, životnosti bytového domu či možnosti zmeny dispozície zbúraním priečok a pod. Ak je v byte zariadenie skontrolujte si jeho funkčnosť. Možno sa to nezdá ale potrebné posuvné systémy na skrini, ťažko sa otvárajúce zásuvky v kuchyni alebo blikajúce svetlá vás môžu stáť dosť času aj starostí. Je určite dobré vedieť, aké úkony a výdaje vás ešte čakajú. Dajte si preto na všetko pozor.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*