Mních Cyprián a jeho život plný vedy a techniky

1. novembra 2020

Mních Cyprián zasvätil svoj život Pieninám

Fráter Cyprián z Červeného kláštora sa vlastným menom volal František Ignác Jänschke. Tento kamaldulský mních a najznámejší rehoľník pôsobiaci v Červenom Kláštore sa narodil 28. júla 1724 v Polkowiciach (Sliezsko) a zomrel v roku 1775 v Červenom Kláštore.

Cyprián bol známy ako ľudový učiteľ, zberateľ, všeobecne vzdelaný cestovateľ či konštruktér. Išlo o študovaného človeka, ktorý sa vzdelával v Brne, Czestochowej a v Radošine. Svoj radový sľub zložil 21.10.1975 v zoborskom kláštore pri Nitre. Vynikal najmä v oblastiach lekárnictva, alchýmie, botaniky či medicíny. Nevenoval sa ale len písaniu vedeckej literatúry, úspešnej zbieral aj ľudovú slovesnosť. Do Červeného Kláštora za ním cestovali kvôli liečiteľským schopnostiam aj ľudia z veľkých diaľok. Za získané peniaze z predaja liekov založil aj miestny fond na rozvoj lekárne.

Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že ho najviac preslávil herbár. Na ňom pracoval v rokoch 1765 až 1771. Jeho fotokópiu si môžete pozrieť v rámci expozície kláštornej medicíny a farmaceutiky. Herbár je o veľkosti 97 strán a obsahuje 283 vylisovaných rastlín. Tie spolu so svojimi pomocníkmi zozbieral v Belianskych Tatrách či Pieninách. Opis rastlín je v latinčine, gréčtine, nemčine či latinčine.

Cyprián sa zaujímal aj o iné aspekty prírody. Jeho veľkou vášňou bol vesmír. Mnoho chvíľ venoval hľadaniu Tardovského knihy, kde chcel nájsť informácie o tom, ako dokáže človek lietať. Práve tu sa mala zrodiť legenda o lietajúcom Cypriánovi. Ten mal vďaka vyrobeným krídlam lietať po okolí Červeného Kláštora. Odlet mal zvládnuť z Troch Korún. O jeho pokusoch zhotoviť model krídiel sa vedelo široko ďaleko. V expozícii múzea v Červenom Kláštore si môžete prečítať zápisky levočského historika Elemíra Koszeghyho z roku 1760:

Medovka je zdraviu prospešná
Ako môžete využiť medovku lekársku vo svojej domácnosti?

Výskyt medovky lekárskej vo vašej záhrade vám môže priniesť veľa možností na to, ako by ste túto bylinku mohli využiť. Určite nemusíte zostať len pri lekárskych a medicínskych účeloch, ale zar...

„Bol som v Spišskej Belej na námestí, keď tam z príkazu nitrianskeho arcibiskupa Ladislava Mattyasovszkého z Markušoviec spálili čertov voz. Aparát zhotovil istý fráter Cyprián z lechnického kláštora, ktorý podľa červených skál, z ktorých je postavený, ľud volá Červeným kláštorom. Pri spálení bolo mnoho ľudí a zastavili sa aj ctihodní kanonici zo Spišskej Kapituly. Fráter Cypriánus si pripol čertovu mašinu na vrchu Troch korún a s jej pomocou doletel až k Morskému oku. Pán biskup nebol pri exekúcii prítomný, ale nemali sme možnosť ani vidieť mnícha, ktorého odviedli na miesto, odkiaľ už viac neuvidí hory a nebude v pokušení, aby znovu lietal.“

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*