Mních Cyprián zasvätil svoj život Pieninám

Fráter Cyprián z Červeného kláštora sa vlastným menom volal František Ignác Jänschke. Tento kamaldulský mních a najznámejší rehoľník pôsobiaci v Červenom Kláštore sa narodil 28. júla 1724 v Polkowiciach (Sliezsko) a zomrel v roku 1775 v Červenom Kláštore.

Cyprián bol známy ako ľudový učiteľ, zberateľ, všeobecne vzdelaný cestovateľ či konštruktér. Išlo o študovaného človeka, ktorý sa vzdelával v Brne, Czestochowej a v Radošine. Svoj radový sľub zložil 21.10.1975 v zoborskom kláštore pri Nitre. Vynikal najmä v oblastiach lekárnictva, alchýmie, botaniky či medicíny. Nevenoval sa ale len písaniu vedeckej literatúry, úspešnej zbieral aj ľudovú slovesnosť. Do Červeného Kláštora za ním cestovali kvôli liečiteľským schopnostiam aj ľudia z veľkých diaľok. Za získané peniaze z predaja liekov založil aj miestny fond na rozvoj lekárne.

Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že ho najviac preslávil herbár. Na ňom pracoval v rokoch 1765 až 1771. Jeho fotokópiu si môžete pozrieť v rámci expozície kláštornej medicíny a farmaceutiky. Herbár je o veľkosti 97 strán a obsahuje 283 vylisovaných rastlín. Tie spolu so svojimi pomocníkmi zozbieral v Belianskych Tatrách či Pieninách. Opis rastlín je v latinčine, gréčtine, nemčine či latinčine.

Cyprián sa zaujímal aj o iné aspekty prírody. Jeho veľkou vášňou bol vesmír. Mnoho chvíľ venoval hľadaniu Tardovského knihy, kde chcel nájsť informácie o tom, ako dokáže človek lietať. Práve tu sa mala zrodiť legenda o lietajúcom Cypriánovi. Ten mal vďaka vyrobeným krídlam lietať po okolí Červeného Kláštora. Odlet mal zvládnuť z Troch Korún. O jeho pokusoch zhotoviť model krídiel sa vedelo široko ďaleko. V expozícii múzea v Červenom Kláštore si môžete prečítať zápisky levočského historika Elemíra Koszeghyho z roku 1760:

„Bol som v Spišskej Belej na námestí, keď tam z príkazu nitrianskeho arcibiskupa Ladislava Mattyasovszkého z Markušoviec spálili čertov voz. Aparát zhotovil istý fráter Cyprián z lechnického kláštora, ktorý podľa červených skál, z ktorých je postavený, ľud volá Červeným kláštorom. Pri spálení bolo mnoho ľudí a zastavili sa aj ctihodní kanonici zo Spišskej Kapituly. Fráter Cypriánus si pripol čertovu mašinu na vrchu Troch korún a s jej pomocou doletel až k Morskému oku. Pán biskup nebol pri exekúcii prítomný, ale nemali sme možnosť ani vidieť mnícha, ktorého odviedli na miesto, odkiaľ už viac neuvidí hory a nebude v pokušení, aby znovu lietal.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *