Marihuanou k zdravšej a krajšej pleti

2. januára 2019

Konope je dobrá rastlina so zlou povesťou. Pohľad na konopné listy asi v každom automaticky vyvoláva drogové asociácie, ale čo tak pre zmenu pohľad z inej, menej zaujatej strany? Liečivé účinky konope sú v rozličných kultúrach a národoch sveta známe už po celé tisícročia. A v ostatných rokoch ich objavil aj kozmetický priemysel. Spoznajte s nami tajomstvo krásy kontroverznej prísady.

Tuky a vitamíny – to pleť potrebuje
Dôvod, prečo je konope úspešne využívané aj pri spracovávaní na kozmetické účely, nájdeme v zložení rastliny. Konopná bylina je mimoriadne bohatá na „dobré“ tuky – nenasýtené, mastné kyseliny omega-3 a omega-6, pričom až tri štvrtina z nich patrí k zložkám, aké pre svoje správne fungovanie nevyhnutne potrebuje ľudská koža. Napríklad kyselina gamalinoleová má zloženie takmer identické ako kožný tuk, vďaka čomu dokáže telu zabezpečiť vlahu a slúži ako prirodzené mazivo pre pleť aj pre vlasy.

Vhodná aj pre citlivú pleť
Konope chráni kožné bunky, reguluje hospodárenie s vodou v bunkách a dôkladne ich tak vyživuje. Konopné extrakty nedráždia, čo je veľká výhoda pre ľudí, ktorých trápi alergická, precitlivená pleť a bežnú kozmetiku nemôžu používať.

Dokonalá zimná výbava
Konopné preparáty sú bez nežiaducich toxínov a agresívnych látok, dokonca sa s nimi stretneme aj v kojeneckej kozmetike. Okrem toho konope obsahuje vitamíny A, B, C, D a E.  Ich súčinnosť zabezpečuje pokožke ochranu pred nadmerným vysúšaním a odlupovaním, čo je aktuálne obzvlášť teraz, s príchodom zimy.

Prechody z veterného prostredia do umelo vyhriatych, často prekúrených interiérov dáva zabrať aj inak zdravej, odolnej pleti. Pravidelná hydratácia je teda v tomto období nanajvýš dôležitá, aby nedochádzalo k poškodeniu vrchnej vrstvy kože..

Staronová prísada
Už v antike sa rastlina konope popri iných využitiach bežne odporúčala ako liek proti vyrážkam či oparom. Má totiž preukázateľné antibakteriálne, antiseptické a regeneračné účinky. Práve konopná kozmetika môže byť účinnou „náplasťou“ na problematickú, aknóznu pleť.

Prevencia, ale aj liek
Vyššie uvedené vlastnosti robia z konope liečivú prísadu, ktorá pomáha zachovať zdravý vzhľad pleti a vlasov. Každodenné použitie konopnej kozmetiky má teda hlavne preventívne účinky. Hodí sa však aj pri riešení väčších problémov, napríklad pri liečbe častých kožných ochorení ako sú lupienka či atopický ekzém.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*