Vedci bijú na poplach a varujú, že ľudstvo musí rázne zatočiť s obezitou. Ak ľudia nezmenia svoju nezdravú životosprávu a neprestanú obmedzovať aktívny pohyb na vzduchu, vyjde liečba chorôb v roku 2025 na závratných 1,2 bilióna dolárov. Kým v USA bolo pred tromi rokmi obéznych 34 percent dospelých, v roku 2025 toto číslo môže byť o sedem percentuálnych bodov vyššia, tvrdí nová štúdia.

Práve USA sú jasným svetovým lídrom, čo sa týka nákladov na liečbu obezity. Medzi rokmi 2014 a 2025 by sa mali zvýšiť z 325 miliárd dolárov na 555 miliárd dolárov. USA sa tak na celkovom hypotetickom globálnom účtu budú v spomínanom roku podieľať 46 percentami.

Počet obéznych ľudí sa však nezvýši len v USA. Podľa Svetovej federácie pre obezite (WOF) bude v roku 2025 na svete 2,7 miliardy dospelých pacientov.

„Náklady na liečbu chorôb spojených s obezitou, ako sú napríklad cukrovka či srdcové ochorenia, sú skutočne alarmujúce,“ tvrdí Ian Caterson, prezident WOF. „Naše údaje ukazujú, že svetový trend ide bohužiaľ jasným smerom a 177 miliónov ľudí trpiacich ťažkou obezitou je toho dôkazom. Je jasné, že jednotlivé štáty by mali v tejto oblasti byť výrazne aktívnejší, čo by vo finále prospelo aj ich rozpočtom, „dodáva profesor Caterson.

Porovnanie nákladov na liečbu chorôb spojených s obezitou však nie je úplne zodpovedajúca, WOF totiž do tejto škatuľky teraz prvýkrát zahrnula nie len rakovinu, cukrovku a srdcové ochorenia, ale aj ďalšie choroby – napríklad poškodenie kĺbového aparátu, bolesti chrbta či kĺbovej náhrady. „Aj preto sú odhadované náklady teraz tak vysoké,“ vysvetľuje Tim Lobstein z WOF.

Ak vlády nezmenia svoj prístup, budú mať niektoré krajiny svoje zdravotníctva ufinancovať. Rozvojové krajiny sa už teraz sotva stačí vysporiadavať so základnými problémami a na liečbu takýchto chorôb nemajú ani doktorov, ani peniaze. „Výrazný vplyv ale bude mať tento fenomén aj na štáty Stredného východu a Latinskej Ameriky, kde je rast obezity naozaj prudký,“ dodáva Lobstein.

Ako jedno z opatrení, ktoré by mohlo predpokladaný nárast výdavkov aspoň sčasti kompenzovať, by mohlo byť výraznejšie zdanenie sladkých nealkoholických nápojov, uzatvára výkonná riaditeľka Svetovej federácie pre obezitu Johanna Ralstonove.

 

Zdroj: Pinterest,  Info.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *