Kto málo spí, ten má tiež menej priateľov. Aspoň to zistili švédski psychológovia, ktorí objavili súvislosť medzi tým, ako veľmi človek vyzerá nevyspatý a nakoľko je sympatický pre svoje okolie. Dlhodobý nedostatok spánku podľa nich môže značne ovplyvniť kvalitu sociálneho života nespavca.

Zamračená tvár, viditeľnejšie vrásky a krvou podliate oči sú typickým znakom človeka, ktorý buď prehýril noc, alebo nemohol dlho zabrať. Švédski vedci teraz zistili, že okrem bolesti hlavy a únavy môže nedostatok spánku spôsobiť aj problémy so zoznamovaním.

Celý výskum švédskych expertov spočíval v tom, že vyfotografovali 25 ľudí po dvoch dňoch dostatočného spánku a následne po dvoch dňoch, keď spali v noci len štyri hodiny. Obrázky potom ukázali 122 nezávislým hodnotiteľom, ktorí mali určiť, ktorá z dvoch podôb dobrovoľníkov je im sympatickejšia a prečo.

Ukázalo sa, že nespavosť nijako neovplyvňuje dojem dôveryhodnosti. Tú vraj mali testovaní podľa hodnotiteľov rovnakú na oboch verziách fotografií. Ospalá verzia dobrovoľníkov sa ale ľuďom zdala menej zdravá, menej atraktívne a mali až o tretinu menšiu chuť sa s týmito ľuďmi zoznamovať.

„Ak niekto nevyzerá zdravo, máme tendenciu sa mu vyhýbať,“ potvrdzuje jedna z výskumníčok Tina Sundelinová pre web The Guardian. Za nedostatok kontaktov potom nemôže len nezdravý vzhľad, ale aj povaha človeka, ktorú prebdená noc môže dramaticky zmeniť.

Nevyspatí ľudia bývajú totiž menej optimistickí aj empatickí. Často môžu mať aj problémy s rôznymi drobnými nehodami a nedokážu prejavovať emócie. Aj to sú faktory, kvôli ktorým sa im okolia vyhýba. Dlhodobý nedostatok spánku potom môže významne ovplyvniť sociálny život aj množstvo priateľov toho, kto vstáva každý deň unavený. Zatvoriť sa niekam do pokoja a s nikým nekomunikovať je ale paradoxne často najväčšie želanie tých, ktorým sa v noci nedarí zažmúriť oči.

 

Zdroj: info.cz, Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *