Vďaka vynikajúcim prírodným podmienkam v prepojení s kultúrno-historickými pamiatkami, zachovalou ľudovou architektúrou a viacerými možnosťami na šport i relax patrí Liptov medzi najnavštevovanejšie a turisticky najvyhľadávanejšie oblasti na Slovensku.

Za centrum Liptova sa považuje mesto Liptovský Mikuláš, ktoré sa spája aj s popravou nášho legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka. Ten o svoj život prišiel 17. marca 1713 zavesením na ľavý hák na popravisku Šibeničky pri Liptovskom Mikuláši. So srdcom Liptova sa však nespája len táto legenda, ale nájdete tu aj mnoho iných a zaujímavých krás.

Mesto plné histórie

Významným historickým centrom je Múzeum Janka Kráľa, ktoré ponúka bohatú paletu histórie. Expozície sa nachádzajú v historických priestoroch prvého stoličného domu a priľahlého straussovského domu na Námestí osloboditeľov. Vďaka historickým predmetom, ktoré sa v múzeu nachádzajú, či už v podobe fotografií, historických predmetov a rôznych archívnych pozostalostí sa prenesiete do dávnej minulosti. Budete si vedieť predstaviť a spoznať významné osobnosti a udalosti z Liptova, či bohaté tradície zo športu, kultúry a hospodárstva. Keďže múzeum nesie názov slovenského spisovateľa Janka Kráľa, tak je samozrejmosťou, že sa návštevníci pozrú aj do jeho izby. Neďaleko múzea sa nachádza rodný dom známeho spisovateľa a politika Martina Rázusa, ktorý je venovaný aj jeho sestre, poetke Márii Rázusovej – Martákovej. Mnoho ľudí zaujme aj miestna židovská synagóga, ktorá je turistom sprístupnená počas letnej sezóny. Múzeum v nej prezentuje históriu kedysi početnej mikulášskej židovskej komunity, ale aj rôzne umelecké projekty. Za zmienku stojí aj pamätná tabuľa na priečelí budovy, ktorá pripomína vyše 800 obetí holokaustu odvlečených priamo z mesta do desivých koncentračných táborov po celej Európe.

Najväčšia priehrada s keltskými pozostatkami

Neďaleko mesta sa nachádza jedna z najznámejších priehrad na Slovensku, Liptovská Mara. Voda do nej priteká predovšetkým z Váhu a celkovým objemom držanej vody (360,5 mil. m3) sa zaraďuje na prvé miesto v republike. Okrem tradičnej turistiky v okolí vodnej plochy je stredisko centrom vodných športov, jachtingu, cykloturistiky a rybárstva. V blízkosti priehrady sa nachádza autocamping Liptovský Trnovec a verejná pláž s bufetmi i športoviskami. Neodmysliteľnou súčasťou pobytu pri Liptovskej Mare je plavba jednou z výletných lodí, ktoré kotvia v prístavisku a sú pripravené pre návštevníkov. Na brehu Liptovskej Mary je už zďaleka viditeľný kostolík. Kópia svätostánku sa nachádza v skanzene v Pribyline.

Neďaleko stavby kostolíka sa nachádza lokalita keltského hradiska Havránok, ktorá je zaradená medzi národnú kultúrnu pamiatku. Nachádzajú sa tu sídliska z mladšej doby železnej, približne z obdobia 300 – 100 rokov p. n. l. Na tomto mieste kedysi žili Kelti a archeologické múzeum názorne ukazuje ako to tu v minulosti vyzeralo.

Raje bazénov, termálnej vody a tobogánov

Tí, ktorí obľubujú kúpanie a plávanie majú na Liptove dostatok príležitostí. V obci Bešeňová sa nachádza termálne kúpalisko, ktoré je ideálnym miestom na návrat stratenej energie.

Termálne účinky vody blahodárne pôsobia na pohybové a dýchacie ústrojenstvo a urologické problémy. V blízkosti obce sa nachádzajú aj travertíny, ktoré svojou rozmanitosťou patria k najzaujímavejším útvarom toho druhu v Európe. Travertín má na tomto mieste zaujímavé sfarbenie, ktoré spôsobujú výlučky železa. V Liptovskom Mikuláši sa nachádza ďalší z aquaparkov. Tatralandia patrí k najväčším celoročným areálom vodnej zábavy na Slovensku. V bazénoch okrem klasickej čírej vody nájdete aj termálnu vodu a dokonca aj morskú. Deti sa vybláznia najmä na tobogánoch a šmýkačkách, starší si užijú opaľovanie priamo pod palmami či zregenerujú si telo prostredníctvom rôznych masáži, zábalov a kúpeľov. Posledným z kúpalísk a rajov vodnej zábavy sa v tomto okolí stáva kúpalisko v Liptovskom Jáne. Jeho termálne vody pôsobia pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach o chorobách pohybového ústrojenstva.

S čelovkou po priľahlých jaskyniach

Liptov, to je aj kraj jaskýň. Za najznámejšie sa v tomto kraji považujú jaskyne v Demänovskej doline. Demänovská jaskyňa slobody má na výber dva okruhy, jeden trvá hodinu, druhý je približne o pol hodiny dlhší. Ľadovú nádheru si vychutnáte v Demänovskej ľadovej jaskyni, ktorá je spolu s Dobšinskou ľadovou jaskyňou jedinou jaskyňou u nás, ktorá vo svojich útrobách skrýva ľadovú krásu. Jedinou celoročne sprístupnenou jaskyňou na Liptove je Stanišovská jaskyňa. Pri jej vstupe vás vybavia čelovkami a dobrodružstvo sa môže začať. V Žiarskej doline sa nachádza banské dielo s názvom Medvedia štôlňa. Atmosféru prehliadky dopĺňajú horiace olejové kahance a čelovky, ktorými si budete svietiť na cestu. Práve táto atrakcia je pre mnohých turistov dosť neznáma, ale keď máte radi aspoň trochu adrenalín, tak stavte na tento druh dobrodružstva.

Kostol s pristavenou zvonicou

Jedna z najznámejších drevených stavieb v strednej Európe sa nachádza v liptovskej obci Svätý Kríž. Je ním kostol, ktorý bol do obce prenesený v rokoch 1974 až 1982 z obce Paludza. Pôdorys kostola má podobu kríža a jeho dĺžka dosahuje úctyhodných 43 metrov. Zaujímavosťou je, že drevená veža, ktorá je súčasťou kostola a slúži dnes ako zvonica, bola ku kostolu postavená oveľa neskôr.

Adrenalín na bobovej dráhe a na lyžiach

V okolí Liptovského Mikuláša sa nachádza aj množstvo lyžiarskych stredísk, ktoré lákajú milovníkov zimy najmä v mesiacoch, kedy sú zjazdovky zasnežené. Najznámejším i najväčším lyžiarskym strediskom na Slovensku je Jasná, ktorá na svojich kopcoch už hostila preteky svetového, ale aj európskeho charakteru.Adrenalínovú jazdu na najstrmšej bobovej dráhe v rámci našej republiky zažijete v obci Pavčina Lehota. Letná bobová dráha Žiarce je dlhá jeden kilometer a obsahuje 16 zákrut, drevené rampy a tešiť sa môžete aj na niekoľko terénnych nerovností. Pre milovník cykloturistiky je vhodná napríklad cyklotúra do Svidovského sedla. Táto menšia túra sa dá zvládnuť za hodinu a pol. Dĺžka trasy je približne 14 kilometrov a počas jazdy prekonáte prevýšenie 500 metrov.

Zoo, kde je dotyk zvierat povolený

A viete o tom, že na Liptove sa nachádza aj zoologická záhrada, v ktorej sa môžete dotýkať všetkých zvierat? Súčasťou ceny lístka je aj jazda na koni alebo na poníkovi, pre tých odvážnejších jazda na ťave, ktorú si však musíte dodatočne zaplatiť. Takže, pokiaľ vám na hlave ešte nesedel papagáj, nepokúsili ste sa zdvihnúť polmetrovú suchozemskú korytnačku a ešte ste v rukách nedržali činčilu, tak je správny čas, aby ste túto kontaktnú záhradu plnú zvierat navštívili. Pre tých najmenších je iste zážitkom aj dotyk huňatej srsti ovečky či zábavný zážitok z pohladkania malého somárika.

Liptov, to je nekonečná studnica možností, kde môžete stráviť príjemný výlet s rodinou či s priateľmi. Dnes sme zablúdili len na miesta v okolí Liptovského Mikuláša, budúci týždeň sa pozrieme do okolia Ružomberka, pretože aj táto lokalita ponúka množstvo zaujímavosti a miest, kde sa rozhodne oplatí ísť pozrieť.

Autor: Simona Ivančáková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *