Pitie sladených nápojov vo väčšej miere predstavuje riziko pre naše zdravie, zhodujú sa experti. Málokto si uvedomuje, že pitím limonády len tak vypije štvrť kila kryštálového cukru. Deťom sladké limonády tiež škodí. Nejde len o cukor, ale o rôzne prídavné látky, ako sú umelé farbivá, ktorá sa môžu podieľať na ich hyperaktivite. Ak navyše niekto pije sladké nápoje často, je ťažké sa závislosti na nich zbaviť.

 

Štvrť kila cukru

Nebezpečenstvo sladených nápojov spočíva v obrovskom množstve cukru, ktorý spravidla obsahujú.

 

„Ľudia si to veľakrát vôbec neuvedomujú, že v nápojoch“ sníva „štvrť kila kryštálu, bez toho by to spozorovali. Počítajte so mnou. Vo 100 mililitroch limonády sa spravidla skrýva 10 gramov cukru, v litri to je 100 gramov a keď dodržiavame poctivo pitný režim, ľahko sa vyšplháme na 300 gramov pridaného cukru. Ak vezmeme do úvahy, že odporúčaný maximálny príjem pridaného cukru nemá prevýšiť 60 gramov, sme veľa nad limitom, „povedala Blesk.cz Karolína Hlavatá, dietologička a odborný garant iniciatívy Viem, čo jem a pijem.

 

Časté popíjanie sladených nápojov vedie k obezite, zvyšuje riziko vzniku zubných kazov a narušuje vyvážený jedálniček. Pýtate sa, prečo vaše dieťa neje „normálne“ jedlo? Treba ich pes zakopaný v tom, že je jednoducho „zaplácnuté“ sladeným pitím.

 

Vždy je tu ale otázka množstvo, teda koľko daného nápoje vypijete, frekvencia, teda ako často sladené nápoje pijete a tiež skladby jedálnička. Ak základ vášho jedálnička tvoria junk food, ako sú napríklad hamburgery a pizza, a základom pitného režimu sú sladené nápoje, je určite mnohonásobne vyššie riziko, že prijímate hotový chemický koktail, o ktorom neviete, kedy a ako zapôsobí.

 

 

Hyperaktivita u detí

Prípadné nežiaduce účinky, napr. Hyperaktivita u detí, sa môžu prejaviť v prípade nadmernej a príliš časté konzumácie potravín alebo nápojov, ktoré obsahujú prídavné látky vo veľkom množstve. „Príkladom môže byť práve neumiernené pitie farbených sladkých nápojov alebo jedení veľkého množstva cukroviniek u detí. Tu sa ale jedná aj o významný vplyv rodičov, aký výrobok svojmu dieťaťu dajú a ako často, „upozorňuje Hlavatá.

 

Koľko vypiť limonád denne?

Za porciu je považované 250 mililitrov nápoja. Viac než jednu porciu by sme piť nemali. Sladené nápoje by mali byť vnímané ako príležitostné pitie, nie sú určené na pokrytie pitného režimu.

 

Čím limonády nahradiť?

Ideálnym nápojom je čistá voda, neochutené čaje, voda mierne sladená sirupom s vyšším podielom ovocia, voda s citrónom, bylinkami, ovocím, vodou riedený džús. Pomer vody k džúsu by mal byť minimálne 2: 1 v prospech džúsu.

„Môžete si urobiť aj domáce limonádu napríklad s rozdrvenými malinami a mätou. Každopádne to pri výrobe domácich limonád nepreháňajte s cukrom, osviežujúce sú aj domáce ľadové čaje, „radí dietologička.

 

Čo sa závislosťou na malinovkách?

„Vcelku desivé je to, že milovníci sladených nápojov sa bežné vody nenapijú, dokonca sa im z nej robí zle. Nahrádzanie sladených nápojov nápojmi s náhradnými sladidlami sa javí ako dobré riešenie, ale … Umelé sladidlá síce vyrieši otázku cukru, ale nevyrieši našu túžbu po sladených nápojoch, „varuje Hlavatá.

 

Je teda oveľa lepšie postupne si na sladené nápoje odvykať, začať je napríklad riediť, hľadať chute čajov, ktoré vás uspokoja, než len nahradiť sladené nápoje cukrom za nápoje sladené umelými sladidlami. U pitného režimu to je rovnaké ako u jedálnička. Správny jedálniček má byť pestrý a rovnako tak aj pitný režim

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *