Legionella je známa aj u nás

Aj keď udržujete svoju domácnosť v čistote, pravidelne upratujete a všetko dezinfikujete môžete sa vo vlastnom dome infikovať nebezpečnou baktériou. Baktéria Legionella sa často objavuje v bojleroch, klimatizačnom zariadení či vo vodovodných rúrkach.

Choroba legionárov

Legionella je baktéria, ktorá bola objavená v roku 1976 v hoteli v USA. Infikovalo sa ňou 221 amerických legionárov, ktorí mali v hoteli zraz. Zo zrazu odchádzali s atypickými príznakmi zápalu pľúc a horúčkami. 36 legionárov podľahlo ochoreniu. V roku 1977 sa zistilo, že ide o nový typ baktérie, ktorá dostala meno po legionároch – Legionárska choroba.

V hoteli sa baktéria rozmnožila v znečistenej klimatizácii. Nie je to ale jediné miesto kde ju môžete nájsť.  Vodovodné potrubie, v ktorom dlhšie stála voda môže byť tiež zdrojom týchto baktérií. Zbytočne budete dezinfikovať drezové batérie keď sa legionella nachádza vo vode.

Legionárska choroba – príznaky

Príznaky Legionárskej choroby sú podobné príznakom zápalu pľúc. Kašeľ, horúčka, problémy s dýchaním a celková únava sa ľahko pomýlia s inou respiračnou chorobou. Horúčka môže trvať pár dní, ale môže mať aj rýchly priebeh (1 -2 dni).

Znížte riziko infikovania sa na nulu

Baktérie spôsobujúce ochorenie prežívajú a množia sa vo vode. Človek sa infikuje ich vdýchnutím. Ak sa baktérie rozmnožili vo vašom zásobníku na vodu stačí ak sa pôjdete osprchovať a môžete sa nakaziť. Ako tomu predísť?

Legionella má rada teplú vodu. Pri teplote vody do 20°C prežíva a pri teplote od 20 do 45°C sa rozmnožuje. Ak je teplota vody nad 55°C baktérie umrú do 6 hodín. Pri teplote 65°C umrú do 2 minút. Čím vyššia teplota vody, tým rýchlejšie baktérie umrú.

Pokiaľ máte doma bojler občas nastavte ohrev vody na maximum, aby ste zničili všetky patogény, ktoré sa vo vode nachádzajú. V prípade, že ste boli z domu preč pár dní otvorte všetky vodovodné batérienechajte teplú vodu pretiecť rúrkami. Aj keď bojler nastavíte na vyššiu teplotu, baktérie môžu prežiť v potrubí a infikovať vás. Len ak prejde potrubím dostatočne horúca voda zbavíte sa aj legionell v potrubí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *