Dedinská architektúra zaujíma postupom času stále menej a menej mladých ľudí. Ak však navštívite susedné Poľsko, odporúčame vám výlet do malebnej dedinky Zalipie. Maličká dedinka je totižto známa svojimi maľovanými chalúpkami.

Zalipie leží v juhovýchodnej časti krajiny, 68 kilometrov od Krakova. Tradícia tejto architektúry pochádza ešte z konca 19. storočia – po výmene starých pecí totižto ostali steny vo vnútri domov celé čierne a začadené, gazdiné ich teda začali premaľovávať, najmä kvetinovými vzormi. Tento zvyk sa čoskoro preniesol aj do exteriéru a usilovné dedinčanky krásne zveľaďovali aj vonkajšie steny chalúpok.

Pri maľovaní sa používali rôzne prísady – sadze, hlinu, vápno, mlieko, cukor, bielka či cesto. Štetce používali z konských, či dokonca aj ľudských vlasov. Tento zvyk žije dodnes. Každý rok sa dokonca v obci usporadúva súťaž o to, ktorá domácnosť dokáže nakresliť najkrajší kvetinový vzor na svoj dom. Robí sa to aj na pamiatku Felicje Curylowej, ktorá bola asi najznámejšou z týchto maliarok.

 

zalipie-malovana-dedinka-10

 

zalipie-malovana-dedinka-9

 

zalipie-malovana-dedinka-8

 

zalipie-malovana-dedinka-7

 

zalipie-malovana-dedinka-6

 

zalipie-malovana-dedinka-5

 

zalipie-malovana-dedinka-4

 

zalipie-malovana-dedinka-3

 

zalipie-malovana-dedinka-2

 

zalipie-malovana-dedinka-1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *