Historické domy a paláce, námestia s kostolmi, obchody, stánky s miestnymi špecialitami, reštaurácie, príjemné kaviarne a čokoládovne. Chvíľami si pripadáte ako vo Viedni či Florencii. Do vyhlásenej metropoly na rieke Visle sa oplatí zájsť si napríklad na víkend. Krakov, presnejšie Kráľovské hlavné mesto Krakov je hlavné mesto Malopoľského vojvodstva.Leží na hornom toku rieky Visla. Je jedným z najdôležitejších poľských turistických centier s cennými historickými pamiatkami. Horizont mesta dodnes tvoria veže nespočetného množstva kostolov.  Nachádza sa tu vyše 6 tisíc historických objektov. Staré mesto je charakteristické komplexom stredovekých a renesančných budov Starého Mesta, kráľovským zámkom Wawel či Sukiennice. Historickými uličkami sa prechádzajú turisti, miešajú sa jazyky z rôznych kútov sveta, ulice ožívajú spevom a hudbou pouličných muzikantov v dobovom oblečení.

 

Krakow_Wikimedia-_1

Dominantou a turistickým magnetom Krakova je nevysoký vrch Wawel na ľavom brehu Visly, kde sa týči impozantný Kráľovský hrad Wawel pochádzajúci z 10. storočia a katedrála sv. Stanislava a Václava. Gotický hrad bol postavený na príkaz Kazimíra III. Veľkého a pozostáva z mnohých objektov zoskupených okolo centrálneho dvora. Predstavuje symbol samotného Poľska a srdce poľskej histórie. 500 rokov bol sídlom poľských kráľov. Aj potom, ako sa hlavným mestom stala Varšava, sa tu konali korunovačné slávnosti. V 14. storočí bol prebudovaný, keďže vznikla potreba pristavenia veže, ktorá dostala názov “Kuracia stopa”. V jej komnate bol uložený meč Szczerbiec, ktorý sa používal pri korunovačných ceremóniách a dnes je vystavený. V tom čase pribudli aj ďalšie objekty, ktoré slúžili ako štvrte pre duchovenstvo, kráľovských úradníkov a remeselníkov. Obranné steny a veže Jordanka, Lubranka, Sandomierska, Tęczyńska, Szlachecka, Złodziejska a Panieńska boli vybudované tiež v rovnakom období. V pôvodnej podobe zostal do požiaru v roku 1499. Prehliadka bez návštevy Dračej jamy je neúplná. Na miesto najstaršej krakovskej legendy je potrebné zostúpiť 135 schodov. Uvidíte tu kovovú sochu draka, ktorý chrlí z papule oheň. Viaže sa k nej povesť o sedemhlavom drakovi, ktorý trápil celé mesto. Princ Krak, po ktorom je mesto pomenované, draka zahubil a založil mesto Krakov.

Wawelska_Katedrala_Krakow

Wawelská katedrála, celým názvom Katedrálna bazilika svätého Stanislava a svätého Václava je arcidiecézny kostol na Wawelskom návrší v Krakove. Je to poľské sväté miesto národného historického významu a poľská kultúrna pamiatka. Má tisícročnú históriu a je to tradičné miesto korunovácií poľských kráľov, mnohí sú tu aj pochovaní, ako aj svätí a ďalšie významné osobnosti poľského národa. Prechádzka okolo kráľovských sarkofágov je prehliadkou poľskej histórie. Dokončená bola v roku 1364. Z množstva jej kaplniek, je unikátnou renesančná Žigmundova.

Kostol Panny Márie  je po Wawelskej katedrále druhý najvýznamnejší kostol Krakova. Originál chrámu bol zničený počas tatárskych nájazdov, dnes je možné vidieť rekonštrukciu z 15. storočia. Najväčšia Mariacka bazilika na Hlavnom námestí je predelená zábradlím a má aj dve schodištia. Jedny slúžia pre turistov a druhé pre modliacich sa. Môžete tu obdivovať Čiernu Madonu, zdobené okná či veľmi realistické stredoveké súsošie 12 postáv z 15. storočia. V Bazilike svätého Františka uvidíte najväčšie okno z farebného skla s motívom stvorenia sveta. Oproti nej je Palác krakovských biskupov, z ktorého vám kýva Ján Pavol II. Františkánsky kostol zas ukrýva v krypte tisícku zachovaných mumifikovaných tiel.

Floriánska brána je jedna z najznámejších gotických veží v Poľsku a významný orientačný bod v Starom Meste. Postavená bola okolo roku 1300 ako pravouhlá gotická veža a súčasť mestských opevnení. Veža bola obsadená posádkou kvôli tureckým vpádom. Je vysoká 33,5 m, s barokovou vežou, ktorá bola postavená v roku 1660 a zrekonštruovaná v roku 1694, pričom bola zvýšená o jeden meter. Je to jediná mestská brána s pôvodnou výškou z ôsmich brán postavených v stredoveku, ktorá nebola demontovaná počas “modernizácie” mesta v 19. storočí. Steny boli zachované spolu s dvoma menšími vežami.

Barbakán je brána mestského opevnenia a jedna z mála zachovaných častí zložitých mestských opevnení. Slúži ako turistická atrakcia a miesto mnohých multidisciplinárnych výstav. Je založený skôr na arabskej ako európskej architektúre, je to umelecké dielo stredovekého vojenského inžinierstva s kruhovou pevnosťou, ktorá bola postavená koncom 15. storočia. Barbakán je jedna z mála zachovaných stavieb svojho druhu v Európe, postavená okolo roku 1498. Je to valcová stavba s vnútorným dvorom a siedmimi vežami. Steny sú hrubé 3 metre a majú 130 výklenkov, ktoré slúžili ako strielne. Pôvodne bol barbakán spojený s mestskými hradbami cez Floriánsku bránu.

Veľké stredoveké námestie s rozmermi 200m x 200m Rynek Glowny je najväčším v Poľsku a možno aj v celej Európe. Založené bolo v roku 1257, aj keď mnoho z budov bolo prestavaných, námestie zostalo komerčným uzlom Starého mesta. Nachádza sa tu niekoľko pamiatok. Medzi tie najzaujímavejšie patrí kostol Panny Márie, ktorý je zaujímavý hlavne tým, že má dve veže, ktoré sa od seba výrazne odlišujú. Každú hodinu sa z vyššej veže ozýva zvuk trúbky, akýsi hudobný symbol mesta, do všetkých svetových strán. Ešte výraznejším znakom sú zvony, ktorých zvuk si každý užije do sýtosti.  V strede námestia sa nachádzajú Sukiennice (Dom súkenníkov). Sukiennice sú jeden z najvýraznejších objektov v Krakove. Kedysi to bolo hlavné centrum medzinárodného obchodu. Počas svojej zlatej doby v 15. storočí to bol zdroj rôzneho exotického dovezeného tovaru z Východu, napríklad korenia, hodvábu, kože a vosku, zatiaľ čo Krakov exportoval textil, olovo a soľ. Dnes sa na tomto mieste predávajú remeselné výrobky, hlavne jantárové šperky a rôzne kožušiny  a suveníry. Na druhom poschodí sídli galéria poľského maliarstva 19. storočia, ktorá je každú sobotu prístupná bezplatne.

V minulosti žila v Krakove 65 tisícová židovská komunita. Väčšina týchto ľudí žila práve v Kazimierzi.  Presne vidieť, kde končí kresťanská a kde začína židovská časť. Kostoly zrazu zmiznú a začínajú sa objavovať synagógy. Za pomyselnú hranicu sa považuje kostol Božieho Tela. Centrom je Plac Nowy, ku ktorému sa zbiehajú všetky menšie uličky. V uliciach panuje pokoj, stále tu panuje zvláštna atmosféra. Takmer všade sú malé obchodíky, kaviarničky a samozrejme veľa synagóg, spomedzi ktorých je na bohoslužby využívaná už len jedna. Z ostatných sa stali múzeá alebo sú sprístupnené verejnosti. Najlepším spôsobom ako Kazimierz spoznať je bezcieľne potulovanie sa.

Čas sa tu trávi naozaj príjemne. Historické centrum je plné pamiatok a pritom mesto nie je príliš rozľahlé. Od vstupu do stredu mesta Floriánskou bránou sa dá celkom pohodlne dôjsť pešo až k Wawelskému návršiu za pár desiatok minút. Typickou pochúťkou Krakova sú praclíky. Predávajú sa tu priam na každom rohu. Mesto je bohaté na kultúrne akcie. Pravidelne sa tu konajú koncerty klasickej hudby, známa je krakovská opera, veľký je výber divadiel a mesto má dlhú tradíciu kabaretu. Rovnako báječne sa tu dá nakupovať.

Zdroj: Wikipedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *