Kondóm stačiť nebude : Orálny sex nieje vôbec taký bezpečný ako ste si mysleli

26. augusta 2019

Väčšina z nás je presvedčená, že nakaziť sa sexuálne prenosnou chorobou je možné len pri pohlavnom styku. To je ale veľký omyl. V hre je dokonca aj rakovina.

Najnovšie zistenia odborníkov z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádzajú, že orálny sex je jednou z najbežnejších ciest šírenia sexuálne prenosných chorôb. Medzi najčastejšie patria chlamýdiové infekcie, kvapavka, herpes a HPV – ľudský papilomavírus.

Genitálne bradavice aj rakovina penisu

U tých, čo si doprajú orálny sex, je riziko nákazy HPV dvakrát vyššie ako u tých, ktorí sa mu vyhýbajú. HPV je pritom zodpovedný za takmer všetky prípady genitálnych bradavíc, za vznik rakoviny ústnej dutiny aj análnych nádorov.

Výskum publikovaný v odbornom časopise Chemical Research in Toxicologyukázal, že kým v roku 1990 bol HPV zistený u 21% pacientov s rakovinou ústnej dutiny či krku, po roku 2000 tento podiel vzrástol na 65%. Ľudský papiloma vírus môže spôsobovať aj pomerne vzácne análne nádory – objavili ich u takmer polovice mužov, u ktorých sa zistila tiež vzácna rakovina penisu.

Zistite, či vaša kuchyňa spĺňa hygienické normy

Mobilný telefón je jednou z najviac znečistených položiek v našom okolí. A nejde o žiadne prehnané tvrdenie. Okrem obyčajného prachu a nečistôt sa na jeho „tele“ objavujú aj stopy parazito...

Tehuľky, chráňte svoje dieťatko!

Podľa spomínanej štúdie je orálny sex nebezpečný aj pre nastávajúce mamičky. Imunitný systém tehotných žien je totiž oslabený, čo zvyšuje riziko nákazy sexuálne prenosnou infekciou. Ak sa nastávajúca matka nakazí genitálnym herpesom, je podľa odborníkov 50% šanca, že infekcia prepukne aj u novorodeniatka, ak príde na svet prirodzenou cestou. Pre takéto malé dieťa je však každá infekcia veľmi nebezpečná a môže viesť až k úmrtiu.

Prezervatív nestačí

Ani pánska ochrana nemusí zabrániť prenosu infekcií orálnou cestou. Existujú pohlavné nákazy, ktoré sa týmto spôsobom nedajú zastaviť. Kondóm vás môže ochrániť len pred tými, ktoré sú prenášane telesnými tekutinami. Vírusy a baktérie ale môžu poľahky preniknúť aj cez prezervatív. Prípadne hrozí, že z kondómu ‚vykukne’ časť infikovanej kože. Aj malý kontakt s ňou stačí pri niektorých infekciách k prenosu.

Zdroj:instagram

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*