V roku 1980 sa americkému doktorovi Hershel Jicky podarila nevídaná vec. Jednoduchími sto slovami, ktoré zverejnil v jednom z odborných medicínskych časopisov, sa mu podarilo rozpútať „najhoršiu epidémiu predávkovania drogami v histórii“.

V roku 1980 vyšiel v jednom z čísel odborného časopisu „The New England Journal of Medicine“ krátky list, ktorý doktor Hershel Jicky z Bostonskej univerzity adresoval editorovi časopisu. V sto slovách, ktoré poskladal do piatich viet, Hershel prezentoval zistenia zo svojej praxe s drogovo závislými.

 

Jicky uviedol, že zo zhruba 12 tisíc pacientov, ktorí boli liečení narkotikami, si iba štyria z nich vypestovali na droge závislosť, z čoho vyvodil záver, že užívanie drog nie je z hľadiska vytvorenia závislosti nijako zvlášť veľkým rizikom.

 

Hoci svoje zistenia nedoložil žiadnymi dátami, vrátane opisu stavu pacientov, dĺžky či metodike liečby, jeho závery sa šírili po Amerike rýchlosťou blesku. Doktori, sestry, výskumníci aj predstavitelia farmaceutického odvetvia vzali Jickove zistenia za bernú mincu a nebáli sa predpisovať svojim pacientom či klientom opiáty.

Výsledkom je „najhoršia epidémia predávkovania v histórii“. Podľa amerického Centra pre kontrolu chorôb a prevencie od roku 1999 stúpol počet smrťou z predávkovania opiátmi štvornásobne. Drogy zabili v USA viac ako pol miliónov užívateľov, čo je v priemere 100 osôb každý deň.

„Ten dokument nemal žiadnu informačnú hodnotu, a napriek tomu to ľuďom nezabránilo, aby ho citovali,“ povzdychol si v rozhovore pre Daily Beast David Juurlink, odborník na toxikológiu.

 

 

Zdroj: info.cz, Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *