Legendárna Kamienka už nepochybne patrí k majestátnemu Chopku. Jej „duchovná cena“ stúpa rok čo rok, narozdiel od jej okolia, ktorého cena rastie skôr v peňažnom ponímaní…

Všetko sa to začalo okolo roku 1950, kedy slúžila Kamienka ako útulňa pre robotníkov lanovky. V 60. rokoch sa pristavila aj jedálenská časť, ktorá slúži dodnes. Najčastejšie ju využívali vysokoškoláci popri stavaniu turistických chodníkov. V 80. rokoch začala Kamenná chata spolupracovať s miestnymi Interhotelmi najmä počas zimnej sezóny. V 90. rokoch sa nevyhla ani zatvoreniu, no od mája 1996 funguje stabilne pod rovnakou partiou až doteraz. A hlavne celoročne!

Už takmer dvadsať rokov funguje Kamienka ako nosičská chata, čo jej dodáva ten správny punc. Práve 90. roky sa dajú považovať za „najbujarejšie“ obdobie pod Chopkom, dnes už legendárne akcie sa stali nezabudnuteľnými (bohužiaľ u niektorých návštevníkov to nie je tak, ale za to môže skôr deficit skúseností s ohnivou vodou 🙂 ). Veľkú ranu pripravila v roku 2004 silná víchrica, ktorá chate vzala strechu. Tá sa podarila opraviť o dva roky na to a dostavalo sa aj podkrovie s nocľahárňou pre 25 ľudí.

Chata slúži predovšetkým ako „lunch bar“ a disponuje stálou ponukou jedál ako kapustová polievka, guláš s knedľou, parené buchty všeho druhu, „smažák“ … + ponuka dňa – rizoto, šniclík, špagety… Porcie sú prispôsobené častým a veľkým hladom lyžiarov, pre mlsné jazýčky je pripravená hand made šivá myška, štrúdľa a občas aj moravské koláče.

Z nápojov nemôže chýbať miestny čaj z bylín či pecialitka – svištie mlieko „Fajka“…(Fajka bol chatár a keď chcel dámy zaujať, podojil svište atď… výsledok bol…nápoj opojný:)

Kamienka patrí medzi najobľúbenejšie miesta v okolí Chopku. Stále sa jej darí vyhýbať sa prílišnému komercionalizmu a udržiava si tú správnu vysokohorskú chatársku atmosféru. Tomu však treba prispôsobiť aj svoje správanie, veď ste neprišli do Grand Hotelu, ale vďaka bohu to väčšina návštevníkov ovláda. No a ten výhľad…Len pozor na „nápoje“, stmieva sa rýchlo a miesta na spanie bývajú vypredané. Aby ste zvládli po ceste dole ovládať lyže…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *