Po skončení strednej školy stojíš pred zaujímavou voľbou. Čomu sa chceš venovať ďalší rok, dva alebo tri? Je to vysoká škola, práca, alebo vycestovanie do zahraničia?

Smer vysoká škola.

Pri plánovaní štúdia na vysokej škole počítaj s týmito výdavkami.

Od človeka s diplomom sa očakáva, že je nielen vzdelaný ale aj samostatný a dokáže zvládať stresové situácie. Dobrý plat ti nikto nedá za diplom z výšky! Ak chceš iba papier, radšej na školu ani nechoď, je to potom strata času. Vysoká škola je príležitosť, nezaručí ti však istotu dobrého štartu do života.

Príležitosti

  • môžeš študovať študijný odbor, bez ohľadu na to, akú máš strednú školu
  • ísť do zahraničia na polročný alebo ročný študijný pobyt
  • získaš perspektívu lepšie plateného pracovného miesta po škole
  • spoločenská prestíž

Povinnosti

  • vyber si perspektívny odbor, nielen školu, ktorou prelezeš
  • makaj na sebe a na svojom vzdelaní
  • popri škole získaj pracovnú prax, pretože bez praxe sa ťažko uplatníš

Pri plánovaní štúdia na vysokej škole treba počítať s mesačnými výdavkami približne 250 €. V tom je zahrnuté ubytovanie na internáte, alebo v podnájme, cestovné na MHD, obedy a večere. Taktiež treba počítať s kúpou kníh a pomôcok potrebných ku štúdiu. Na výške na rozdiel od strednej školy máš však viac možností ako získať peniaze, štipendiá, študentské pôžičky, stáže, brigády, či práca na skrátený úväzok.

Smer práca.

Hľadanie práce je neraz dlhodobá záležitosť, pol roka, niekedy dokonca dlhšie.

Ak sa cítiš byť unavený nekonečným učením v škole, plnením domácich úloh a skúškami, práca je jednou z možností ako tomu uniknúť. Práca ti umožní finančne sa osamostatniť od rodičov a míňať peniaze na veci, ktoré chceš. Nezabudni však na to, že plný pracovný úväzok ťa zamestná na celý deň, po ktorom sa budeš niekedy cítiť úplne vyflusnutý. Nehľadaj preto len dobre platenú prácu ale hlavne prácu, ktorá ťa bude aspoň trochu baviť.

Príležitosti

  • možnosť zarábať a byť finančne nezávislý od rodičov
  • získať dôležité pracovné skúsenosti
  • učiť sa iba praktické veci, žiadnu teóriu

Povinnosti

  • zvykni si na 8 až 12 hodinový pracovný čas
  • musíš prevziať zodpovednosť za vykonanú prácu
  • očakáva sa, že sa prispôsobíš potrebám firmy

Hľadanie práce je neraz dlhodobá záležitosť, pol roka, niekedy dokonca dlhšie. Budeš chodiť na pohovory, vyplňovať dotazníky, podstupovať psychologické testy a odpoveď bude väčšinou jedno stručné NIE. Rodina je v tejto dobe dôležitá, pretože ťa môže finančne podporovať v čase keď budeš nezamestnaný.

Prvý krok: registruj sa na úrade práce. Ako čerstvý absolvent školy nemáš síce nárok na nezamestnaneckú podporu, štát však za teba bude platiť odvody do zdravotnej poisťovne, vďaka čomu mesačne ušetríš 50 €. Pri hľadaní práce sa nespoliehaj len na ponuky z úradu práce, hľadaj prácu na internete a zaregistruj sa v personálnych agentúrach. To, že nemáš vyštudovanú vysokú školu nemá nič do činenia s tvojou šikovnosťou. Ponuky práce vyberaj nielen podľa platu ale aj podľa toho, ako sa ti pracovná pozícia páči, aby sa nestalo, že zutekáš za pár mesiacov. Ak nenájdeš prácu vo svojom okolí, skús iné mestá. Hľadanie práce nie je zadarmo, počítaj s výdavkami na cestovné, prípadne kúpu vhodného oblečenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *