Jednoduché tipy, ako ušetriť na spotrebe elektrickej energie

18. januára 2022

elektrická energia vás nemusí vyjsť draho

Elektrická energia predstavuje významnú časť výdavkov a nákladov v rodinnom rozpočte. Nie všetci však vedia, že zníženie týchto nákladov nie je až tak ťažké.

Jednoduché, ale účinné spôsoby úspory elektrickej energie, vďaka ktorým nebude ročné vyúčtovanie nájomného už nemilým prekvapením, vám predstavíme aj v článku nižšie.

Používajte energeticky efektívne osvetľovacie zariadenia

Vymeňte bežné žiarovky za energeticky efektívne. V poslednej dobe sa na trhu okrem bežných fluorescenčných žiaroviek so zníženým obsahom ortuti objavili aj nové LED žiarovky. Pred ich inštaláciou ešte zvážte kompletnú analýzu elektrickej siete.

Pravidelne odvápňujte kanvicu

Pevné vrstvy solí a vápnika na vnútorných stenách zariadenia vytvárajú vysoký tepelný odpor, ktorý výrazne znižuje účinnosť vykurovacieho telesa, a tým zvyšuje jeho energetickú náročnosť.

repasovanie techniky
Čo predstavuje ponuka repasovanej výpočtovej techniky?

Pri vyššom náraste cien predpokladáme obozretnejšie nákupné správanie. Záujemca si precíznejšie vyberá, porovnáva a hodnotí v rámci rovnakej triedy modelov. ...

Pomocou octu zbavíte kanvicu tohto nánosu veľmi jednoducho a rýchlo. Stačí naliať určité množstvo do kanvice, aby bola ponorená celá špirála alebo vyhrievacie teleso a nechať pôsobiť niekoľko minút.

Neumiestňujte chladničku do blízkosti zdroja tepla

Spotreba elektriny sa môže niekoľkonásobne zvýšiť.

Vykonajte kozmetické opravy v dome

„Jednoduché“ kozmetické opravy vám môžu pomôcť ušetriť energiu tiež. Úkony, ako je lepenie svetlých tapiet a maľovanie stropov svetlými farbami, umožnia vašej miestnosti odrážať až 80 % slnečných lúčov. Čím je materiál tmavší, tým menej odráža svetlo, čo znamená viac elektriny na osvetlenie miestností s tmavým interiérom.

Dobrým krokom môže byť aj revízia elektrických rozvodov, pomocou profesionálnej garantovanej energetickej služby.

Utrite prach

Málokto berie toto odporúčanie vážne, pretože je oveľa jednoduchšie zmeniť tlmený svetelný zdroj na výkonnejší. A pritom je to zbytočné – pretože musíte mať na pamäti, že prach sa usadí znova a môže „absorbovať“ až 20 % svetla z lampy.

Izolujte okná

Najskôr vyplňte všetky škáry a zastarané okná s dvojitým sklom ideálne vymeňte za kvalitnejšie plastové, najlepšie za tie šetriace energiu. Je známe, že oknami sa môže stratiť až 50 % tepla. Tiež v zime je lepšie zavesiť na okná teplé silné nočné závesy, ako aj izolovať vstupné dvere a balkón, stojí za to popremýšľať aj o izolácii podláh v miestnosti. Uvidíte, že to pomôže.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*